top of page

Varis Ağrısına Ne İyi Gelir? Nasıl Önlenir?

Varis ağrısına ne iyi gelir? Nasıl önlenir? Sorularını bu yazımızda cevapladık. Varis belirtileri ve daha fazlasını öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin!


Varis Ağrısı
Varis Ağrısı

Varis Nedir?


Varis nedir? sorusunun cevabı bir çok kişi tarafından merak edilmektedir.Damarların gözle görülür büyüme ve genişlemesine varis denilir. Mavi-mor renklerde olur. Genellikle bacakları ve ayakları etkiler ve cildin yüzeyinde görülür.


Dünyadaki tüm yetişkinlerin %40’ından fazlasında bu venöz hastalık görülür. Bu yüzdenin yaklaşık 300 milyondan fazlası 40 ila 80 yaş arasındaki yaş grubudur.


Yerçekiminden dolayı kanın kalbe etkili bir şekilde iletilmemesi gibi damar kapakçıklarının işlevsizleşmesi sonucunda varis oluşmaktadır.


Varis Belirtileri


Varis belirtileri hakkında bir çok farklı kaynak bulunmaktadır. Bu yazımızda tüm belirtileri sizler için bir açıkladık. Bazı insanlar için varis sadece kozmetik bir endişe olmaktadır. Varisli damarların neden oluştuğu ve görüntüsü arasında bir bağlantı olup olmadığına dair kanıtlanmış bir bilgi bulunmamaktadır.


Aslında; bükülebilen büyük damarlar herhangi bir rahatsızlığa neden olmazken, daha küçük olan varisler aşırı derecede ağrıya neden olabilir.


Kas krampları, bacaklarda zonklama ya da yanma hissiyatı, baldır ve ayak bileklerinde şişme, damar etrafında rahatsızlıklar ve ağrı gibi semptomlar görülmektedir.


Görülen bu semptomlar çoğu zaman sıcak günlerde daha fazla rahatsızlık oluşturur. Kan damarla yüksek sıcaklarda genişleyebilmektedir. Bu yüzden valfler işlevini yitirir ve çalışması zorlaşır. Semptomlar günden güne kötüleşmeye başlar ve ayak bileklerinin çevresinde daha fazla kan birikir. Uzun süre ayakta kalmak ya da oturmak ağrıların artmasına neden olur.


Varis Ağrılarına Ne İyi Gelir?


Varis ağrılarına ne iyi gelir? sorusunun birden fazla cevabı bulunmaktadır. Varisli damarların neden olduğu ağrıların azalması için birden fazla yol bulunur. Evde uygulayabileceğiniz yöntemlerle varis ağrısını nasıl rahatlatabileceğinize bakalım.


Bacakları yükseğe kaldırmaEvde uygulayabileceğiniz bir tedavi yöntemi olarak bacakları yükseğe kaldırmak önerilmektedir.


Varisli damarların neden olduğu rahatsızlıkların ve ağrıların azalması için bacakları kalp seviyesinin üzerine kaldırın. Örneğin, ayakları bir duvara uzatabilir, masanın üste koyabilir ya da uzanırken ayakların altına birkaç tane yastık koyarak yüksek pozisyonda tutabilirsiniz. Bu yöntemler, vücüdun altındaki kan akışının kalbe doğru daha rahat iletilmesine yardımcı olur ve venöz kapakçıkları işlevini yeniden yapmaya devam eder.


Günde en az bir kere en az 15 dakika boyunca bacaklarınızı yukarı kaldırmak, şişliğin ve bacak ağrılarının azalmasına yardımcı olur.


Egzersiz yapma ve bacakları uzatmaEgzersiz neredeyse bütün rahatsızlıklar için en iyi tedavi yöntemleri arasındadır.

Baldır kaslarının gerilmesi için gün içinde birkaç sefer egzersiz yapabilirsiniz. Ayrıca unutmayın ki uzun mesafeli yolculuklar sırasında ayaklarınızı sık sık esnetmeye çalışın.


Uzun süre boyunca oturmanız ya da ayakta durmanız durumlarında, 30 dakikada bir dizleri düzenli olarak bükün ya da pozisyon değiştirin.


Fiziksel hareket ve uygun hidrasyon sağlıklı kan dolaşımına yardımcı olur. Bu yüzden sık sık hareket edin ya da yeterince su tüketin.


Soğuk su kompresleri


Gün sonunda bacakların ağrıması durumunda soğuk suyla masaj uygulamak ağrıların azalmasına yardımcı olur. Soğuk etkili sıcaklıklar kan damarlarını büzültürken şişlik ve bu şişlikten oluşan ağrıyı, bacak kramplarını ve genel rahatsızlığı hafifletebilir.


Varis vakalarının sıcak banyo ya da duşta çok fazla vakit geçirmemesi gerekir. Sıcak, damarların genleşmesine neden olur ve bu yüzden ağrı daha da kötü duruma gelir.


Varis ağrısı nasıl önlenir?


Varis ağrısı nasıl önlenir? Bir sürü kronik rahatsızlıklarda da olduğu gibi korunmak çok önemlidir. Özel varis çorapları giymek; ağrı ve şişkinlik gibi semptomların azalmasına yardımcı olmaktadır. Sabahları yürüyüşe çıkıyorsanız çıkmadan önce kompresyon çorabı giymek, varisin düzelmesinde fayda sağlar.


Ancak ayak bilekleri çevresinde kan birikmesi durumunda, kompresyon çoraplarını kullanmak çok fazla fayda sağlayacak kadar etkili değildir.


Dar giysi ya da yüksek topuklu ayakkabı kullanmak varis ağrılarını gidermekte fayda sağlamaz. Varisler vücudun her noktasına çok fazla baskı uyguladığı için kan akışını da azaltmaktadır. Gün boyunca ayakta kalmanızı gerektirecek bir durum varsa, rahat ayakkabı ya da giysi giymeye özen gösterin.


Doktora ne zaman görünmek gerekir?


Varisli damarlarınız düzenli olarak ağrı ve rahatsızlığa neden oluyorsa doktorunuzla konuşun. Varisli damarlar zamanla kötüleşme eğilimindedir. Bu nedenle, altta yatan durumu tedavi etmek, ağrınız için semptomların geçici olarak düzeltilmesinden daha etkili bir çözüm sağlayabilir.


Varislerin düzenli bir şekilde rahatsızlığa ve ağrıya neden olması durumunda doktor muayenesi gerekir. Varis zamanla kötüleşme eğiliminde olduğu için altta yatan nedenin tedavi edilmesi, semptomların geçici olarak iyileşmesine yardımcı olabilir.


Kaynaklar

bottom of page