top of page

Turşu Suyu Mide Yanmasına İyi Gelir Mi?

Turşu Suyu Mide Yanmasına İyi Gelir Mi? sorusuna bu yazımızda cevap verdik. Daha fazlasını öğrenmek için okuyun!

Turşu suyu reflü

Turşu suları genellikle su, tuz, sirke, kalsiyum klorür ve tatlandırıcılar içerir. Bazı kişiler mide yanması ya da reflü oldukları zaman semptomları azaltmak için turşu suyu içerler. Bu yazımızda turşu suyunun mide yanmasına nasıl etki ettiğini ve mide yanması çözümü için güvenilir bir kaynak olup olmadığını anlatacağız.


Turşu Suyunun Mide Yanmasına EtkisiMide yanması genellikle gastroözofageal reflünün bir belirtisi olarak ortaya çıkar. Yemek borusunun en alt kısmındaki kasların gevşemesi sebebiyle, midedeki besinler ve mide asitleri yemek borusuna geri çıkabilir.


Stres seviyesi, baharatlı ya da asitli besinler tüketilmesi ya da çok fazla tüketim mide yanmasının şiddetini artıran başlıca sebeplerdir. Göğüs kafesinin arkasında gittikçe yükselen ve şiddetlenebilen yanma hissiyle ortaya çıkar. Yiyip içmeye devam ettikçe ya da yemek sonrası hemen uzanınca bu yanma hissinin şiddeti artabilir.


Turşu suyunun mide yanması üzerindeki etkileri ise oldukça sübjektif. Bazıları turşu suyu içmenin mide yanmasını geçirdiğini söylese de şikayetlerini artırdığını söyleyenler de mevcut. Bu konuda ise kesin sonuçlara varan herhangi bir bilimsel araştırma bulunmuyor.


Probiyotik açıdan zengin turşu suyunun tüketilmesi mevcut faydalı bakteri sayısını artırdığından, yemek borusundaki asidik dengeyi sağlamaya yardımcı olabilir. Fakat, kullandığımız hazır turşuların tamamı pastörize edilmiştir. Yani, zararlı bakterileri ortadan kaldırmak için ısıl işlemden geçmiştir. Bu süreçte, faydalı bakteriler de zararlı bakteriler gibi yok olacağından, fayda beklemek pek mümkün olmayabilir.


Ayrıca, içerdiği sirke sebebiyle asidik değeri de yükselen turşu suyu, mide asidini kuvvetlendirerek daha şiddetli mide yanmalarına sebebiyet verebilir.

Hipertiroid Beslenme Kılavuzu - Bilmeniz Gereken Her Şey

Mide Yanması ile Başlayan Diğer Rahatsızlıklar İçin Turşu Suyu İçilebilir Mi?


Mide yanması genellikle reflü ve gastroözofageal reflünün semptomlarındandır. Her ne kadar tamamı farklı rahatsızlıklar olsa da hepsi mide asinin yemek borusuna geri çıkmasıyla kendisini gösterir.


Bu yüzden, turşu suyunun diğer rahatsızlıklar için de kesin bir çözüm olduğunu söylemek mümkün değildir. Daha güvenilir olduğu bilinen ve faydası bilimsel olarak kanıtlanmış tedavilere başvurmak bu yüzden daha etkilidir.

Dirençli nişasta açısından zengin gıdalar nelerdir?


Mide Yanmasına Evde Uygulanabilecek Çözümler

  • Antiasit ilaçlar

  • Yemek sonrası hemen uzanmamak

  • Gece uyurken daha yüksek yastıkları tercih etmek

  • Hazımsızlık sorunlarını ortadan kaldırmak için porsiyonları küçültmek

  • Özellikle bel çevresinde dar olmayan kıyafetler giymek

  • Asitli yiyecek ve içeceklerden kaçınacak diyet programlarına geçmek

  • Bir doktora başvurarak reçete edilen ilaçları kullanmak

Eğer sürekli olarak mide yanması yaşıyorsanız ve evde uygulanabilir çözümler şikayetlerinizi gidermiyorsa, bir sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekmektedir.


ÖZET

Detoks Yapmanın Tehlikeleri Nelerdir?


Mide yanması, çeşitli sebeplerle mide asidinin yemek borusuna tekrar çıkmasıyla ortaya çıkan ve oldukça rahatsız edici bir durumdur.


Her ne kadar turşu suyu içerek mide yanmasını azaltan kişiler olsa da, bilimsel olarak kanıtlanmış tedavilere odaklanmak sizi çözüme daha hızlı ve etkili bir şekilde götürür. Aksi takdirde daha yoğun mide yanmaları yaşayabilirsiniz.


Kaynak

healthline.com/nutrition/pickle-juice-for-heartburn

bottom of page