top of page

Thiocilline Nedir? Ne İşe Yarar? Ne İçin Kullanılır? Fiyat


Thiocilline Krem
Thiocilline Krem

Thiocilline Krem bakteriler tarafından oluşturulan cilt enfeksiyonları tedavi etmek amacıyla kullanılan antibiyotik bir kremdir. Thiocilline nedir? Ne işe yarar? Ne için kullanılır? Fiyatı ne kadar? gibi soruların detaylı bir şekilde açıklamasını bu yazımızda sizler için bir araya getirdik.


Thiocilline Krem Nedir?


Thiocilline krem içeriğinde bulunan etken maddesi neomisin sülfat ve basitrasin sayesinde zararlı bakterileri öldürdüğü için, bakterilerin sebep olduğu cilt enfeksiyonlarını tedavi etmek amacıyla kullanılan kremdir. Ayrıca dermatologlar bu kremi başka rahatsızlıkların tedavilerinde de önerebilmektedir.


Thiocilline krem ne işe yarar?Thiocilline krem özellikle yaralanmalar sonucu cilt üzerinde meydana gelen yanıklar, sıyrıklar, kesikler ve soyulmaların enfeksiyona sebep olmasını önlemek amacıyla kullanılmaktadır. Antibiyotik içeriği sayesinde, dermatologlar tarafından egzama, kıl köktü enfeksiyonları, çıban, dolama, impetigo, tırnak eti enfeksiyonu, tırnak batması ve apse gibi enfeksiyona sebep olabilecek rahatsızlıklar için thiocilline deri pomadı reçete edilebilmektedir.


Yaralanmaya bağlı bakteriyel bir enfeksiyon yaşadığınızı düşünüyorsanız, ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışın. Her antibiyotikli kremin, her enfeksiyona karşı etkili olmadığını bilmeniz önemlidir. Yaşadığınız cilt enfeksiyonuna karşı en etkili ilacı kullanabilmek için bir doktora danıştığınızdan emin olun.


Kullanmadan önce bilinmesi gerekenler


İlaç rehberinde belirtildiği üzere Abdi İbrahim ilaç tarafından üretilen krem, basitrasin ve neomisin etken madde olduğu için;

 • Krem antibiyotik etkilidir ve sadece bakteriyel enfeksiyonlara karşı işe yarar. Virüsler veya mantarlar tarafından oluşturulan enfeksiyonları tedavi edici özelliği bulunmaz.

 • Antibiyotiklerin aşırı kullanılması, enfeksiyona sebep olan bakterilerin bağışıklık kazanmasına sebep verebileceğinden, aşırı kullanım önerilmemektedir. Doğru kullanım miktarını öğrenmek için doktorunuza veya eczacınıza danışabilirsiniz.

 • Ağır enfeksiyonlara karşı kullanılmamalıdır.

 • Vücutta lokal olarak kullanılması gereken bir kremdir. Geniş alanlarda kullanımı ve aşırı kullanımı etkinliğini azaltabilir.

 • Doktor tavsiyesi dışında kullanıyorsanız, doğru kullanım şeklini ve hangi durumlarda kulanılması gerektiğini öğrenmek için ilaç prospektüsünü okuyun.

 • Kremi gözler, ağız, burun ve kulaklarda kullanmaktan kaçının. Kremin bu bölgeler ile teması durumunda bol suyla yıkayarak durulayın. Gözlerde kızarma ve aşırı yaşarma, ağızda hissizlik, kulaklarda ağrı oluşması durumunda en yakın acil tıp birimine başvurun.

 • Hamile kadınlar kullanmadan önce kesinlikle kadın doğum uzmanına danışmalıdır.

 • İlacı çocukların ve evcil hayvanların erişemeyeceği ve doğrudan güneş almayan oda sıcaklığında bulunan bir ortamda saklamaya özen gösterin.

Thiocilline krem nasıl kullanılır?Krem, cilt üzerinde ve lokal olarak kullanılmak üzere üretilmiştir. Doktor tavsiyesi dışında kullanılıyorsa, prospektüste bulunan talimatlara uyulmalıdır. İlacın rahatsızlığını tedavi edip etmeyeceğinden emin değilseniz doktorunuza veya eczacınıza danışmadan kullanmayın.

 1. İlacı kullanmadan önce, kullanacağınız bölgenin temiz olduğundan emin olun. Kremi uygulayacağınız bölgeyi ve elinizi doğal içerikli bir sabunla köpürterek yıkayın ve ardından durulayın.

 2. Doktorunuzun tavsiye ettiği kullanım sıklığına göre, enfeksiyonun bulunduğu bölgeyi ince bir krem tabakasıyla kapatacak şekilde sürün.

 3. Son adım olarak, ellerinizde kalan kremin gözlerinize, ağzınıza veya burnunuza temas etmesini engellemek amacıyla ellerinizi yıkayın.

 4. Kremin burun, ağız veya burnunuza temas etmesi durumunda, bölgeyi bol suyla yıkayın.


Thiocilline ne işe yarar?
Thiocilline ne işe yarar?

Thiocilline ne için kullanılır?


Thiocilline krem, bakterilerin sebep olduğu enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılır. Cillte bulunan kesik, sıyrık, yanık ve yaralanmaların enfeksiyon oluşturmaması veya oluşan enfeksiyonun tedavi edilmesi amacıyla topikal olarak kullanılan bakterilere karşı etkili ve güçlü bir antibiyotik kremdir.


Thiocilline krem yan etkileriThiocilline kremin etkilerinin tam olarak görülebilmesi için düzenli kullanım şarttır. İlaç antibiyotik içerdiği için doktorunuz veya eczacınız tarafından tavsiye edilen sıklıkta ve miktarda, gün içinde aynı saatlerde kullanılması en iyi sonucu almanız için önemlidir. Aşırı kullanım durumunda yan etki oluşturma riski artabilir. İlacın kullanımına bağlı ciddi bir yan etki yaşadığınızı düşünüyorsanız en yakın acil tıp birimine başvurun.


İlacın bilinen hiçbir ağır yan etkisi bulunmamaktadır.


İlacın aşırı kullanılması durumunda mantarlardan veya virüslerden kaynaklanabilecek enfeksiyonlara zemin hazırlayabileceği unutulmamalıdır. Doktorunuzun önerdiği süre ve miktardan fazla kullanmamaya özen gösterin.


İlaç kullanımına bağlı olarak ciddi alerjik reaksiyonlar bildirilmemiştir. Kremi kullandığınız bölge ve çevresinde kaşıntı, döküntü, şişlik, kızaklık yaşarsanız veya nefes almada güçlük, dilde şişlik, yutkunmada zorluk gibi yan etkiler yaşadığınızı düşünüyorsanız ilacın kullanımını bırakın ve en yakın acil tıp birimine başvurun.


Thiocilline bir göz pomadı değildir. İlacın gözler ile temas etmemesine özen gösterin. Bakteriyel bir göz enfeksiyonu yaşadığınızı düşünüyorsanız, hangi ilacı kullanmanız gerektiğini öğrenmek için doktorunuza danışın.


İlacın bilinen yan etkileri dışında herhangi bir yan etki yaşadığınızı düşünüyorsanız durumunu doktorunuza bildirin.


Thiocilline Fiyat


İlaç sadece eczanelerde satılmaktadır ve ilaç fiyatı 23.50 TL ile 25.00 TL dir. İlacın tam fiyatını öğrenmek için eczacınıza danışabilirsiniz.


Thiocilline krem hamilelikte kullanımıYapılan araştırmalar göre Thiocilline kremin hamile kadınlarda kullanımı zorunlu olmadıkça tavsiye edilmemektedir.


Emziren anneler meme başı çatlakları için Thiocilline kullanıyorsa, bebeğini emzirmeden önce meme başının kremden tamamen temizlenmesi gerekmektedir. Kremin hiç bir şekilde bebeğinizin ağzına temas etmediğinden emin olmalısınız. Kremin bebeğinizin ağzı ile temas ettiğinden şüpheleniyorsanız, en yakın acil tıp birimine müracaat edin.


Thiocilline krem zaman kullanılmamalıdır?


Thiocilline krem cilt yüzeyinde %20 den fazla yanık bulunuyorsa ve börek fonksiyonları bozuksa günde 1 defadan fazla kullanılmamalıdır. Cilt yüzeyinde bulunan yanık alan %20 den daha fazlaysa, krem emilerek kan dolaşımına girebilir ve zehirlenmeye sebep olabilir. Kan zehirlenmesinden kaçınmak amacıyla günde 1 defadan fazla kullanılması önerilmemektedir.


Thiocilline krem kullanımına bağlı gelişen beklenmedik bir yan etki saptandığında, doktorlar tarafından Türkiye Farmakovijilans Merkezi'ne bildirilmesi gerekir.


TÜFAM İletişim Bilgileri:

TEL; 0 800 314 00 08

FAX; 0 312 218 35 99

E-mail; tufam@titck.gov.tr

Web; www.titck.gov.tr


Sitede verilen bilgiler tanı ve tedavi amaçlı paylaşılmamaktadır. Verilen bilgilerin kullanılması durumunda sitemiz yasal sorumluluk altında tutulamaz. En güncel ve doğru bilgiye ulaşmak için, ilacı kullanmadan önce doktorunuza danıştığınızdan emin olun.


Kaynaklar

bottom of page