top of page

Septorinoplasti Nedir? Riskler ve Hakkında Her Şey


Septorinoplasti
Septorinoplasti

Etkisini kaybetmiş bir septumu düzeltmek, burundan solumayı kolaylaştırmak ya da burnun görünümünü düzeltmek için bir septorinoplasti yapılır.


Septorinoplasti Riskleri


Olası riskler; aşırı kanama, enfeksiyon kapma, çene, burun ya da üst dişlerde oluşan geçici uyuşma, koku almada oluşan değişiklik, semptumda delinme oluşması, burunda kan pıhtısı birikmesi ve tatmin etmeyen görüntülerdir. Doktorunuz, operasyon öncesi riskler ve karşılaşabileceğiniz sonuçlar hakkında sizi bilgilendirebilir.


Septorinoplasti ameliyat süresi


Septorinoplasti, 1 ile 3 saat arsında süren ayakta tedavi prosedürüdür.

İyileşme birkaç hafta sürebilir ve tamamen iyileşme ise bir yıl kadar sürebilir.


Maliyet


Ameliyat bir geçerli nedenden dolayı olmazsa sigorta kapsamında olmayabilir. Olağan durumlar yaşanması sonucu sağlık sigortası tarafından karşılanabilir.


Bu operasyonun ortalama maliyeti 10 bin Türk lirası ile 50 bin Türk lirası arasında değişiklik gösterebilir.


Etkileri Nedir?


Yapılan bu prosedür semptomların hafiflemesine yardımcı olmayabilir.

İstediğiniz sonuçları elde etmek için ikinci bir prosedür geçirmeniz gerekebilir.

Etkisini kaybetmiş septum düzeltildiği zaman değişiklikler kalıcı olabilir.


Septorinoplasti Nedir?Septorinoplasti, hem nefes almanızı oldukça kolaylaştıran hem de burnun dış görünümünü değiştiren bir işleme denir. Septorinoplasti’nin iki prosedürü bulunur:


Septoplasti. Septum, burnunuzun ortasında, burun deliklerinizin arasında bulunan kıkırdaksı yapıdır. Bu kıkırdak eğri ya da yanlış bir şekilde duruyorsa, sapmış bir septumunuz var demektir. Sapmış bir septum düzgün nefes almayı zorlaştırır ve ağız kurumasına, horlamaya ve diğer komplikasyonlara yol açar. Septorinoplasti, septumunuzu yeniden konumlandırarak ve düzleştirerek bu sorunu düzeltmeyi amaçlar.

Rinoplasti. Burnun dış görünüşünü değiştiren işleme denir. Rinoplasti, burundaki kemiklerin ve kıkırdağın bir kısmının çıkarılmasını ve yeniden şekillendirilmesi uygulanır.


Septorinoplasti ne kadara mal olur?


Septorinoplasti için maliyetler önemli ölçüde değişiklik gösterebilir. Septorinoplasti, nefes almanızı kolaylaştırmak için ameliyat gerekiyorsa sigorta kapsamına yapılabilecek tıbbi bir prosedürdür. Sigortalı maliyetleriniz planınıza bağlı olacaktır ancak şunları içerebilir:


 • Ek ödeme gerekebilir

 • Kalan muafiyetinizin herhangi bir kısmı

 • Kapsanmayan hizmetler için herhangi bir maliyet oluşması


Sadece kozmetik nedenlerle septorinoplasti yapılıyorsa, çoğu sigorta şirketi tarafından karşılanmayan bir hizmet olur. Maliyetleriniz, operasyonu nerede yaptırdığınıza ve ameliyatın içeriğine bağlı olarak değişecektir. Bu operasyonu yaptırdığınız doktora göre maliyet 10 bin ile 50 bin Türk lirası arasında değişebilir.


Septorinoplastinin amacı nedir?


Septorinoplasti, septumunuzda eğri olan kısımlarını çıkararak veya yeniden şekillendirerek burnun işlevini düzeltir. Septorinoplasti için kesin teknik, doktorunuza ve neyin düzeltileceği veya değiştirileceğine bağlıdır.


Septorinoplasti için prosedür nedir?


Septorinoplastiden önce genel anestezi uygulanır ve uyumanız amaçlanır. Doktorunuz burnun içinden bir kesi atar ve semptumdaki kıkırdağı ya da kemiği dikkatlice çıkarır.


Kıkırdakta oluşan eğri kısım çıkarılır ve yeniden şekillendirilir ya da burun etlerinin şişmesi gibi nefes almayı zorlaştıran kısımlar ele alınır. Kalan kemik ya da kıkırdak doku tekrardan yerine düz bir pozisyonda konulur.


Kesi dikilmeden önce, doktorunuz şunları da yapabilir: • Burun ucundaki kıkırdağı yeniden şekillendirebilir

 • Burun kemerini gidermek için kemiğin üst kısmını tıraş edebilir

 • Oluşan herhangi bir sapmayı düzeltebilir, burnun yapısını ya da görünüşünü düzeltmek için burun kemiğini kırabilir.


Doktorunuz daha sonra kesiği diker ve kanamayı durdurmak için burnu gazlı bezle sarar.


Semptumun düzgün ve sağlıklı bir şekilde iyileşmesini sağlamak amacıyla doktorunuz burnun içine yarıklar ya da yumuşak plastik tabakalar yerleştirebilir. Genellikle anestezi sonrası taburcu edilirsiniz. Burnun içinde atel ya da tampon varsa, doktorunuz bunu ameliyattan birkaç gün sonra kontrol sırasında çıkaracaktır.


Septorinoplasti hakkında her şeyi öğrenmek için yazımızın devamını okuyun!


Septorinoplasti'nin herhangi bir risk ya da yan etkisi var mı?


Tüm operasyonlar bazı riskler taşır. Septorinoplastinin olası riskleri şunları içerir:


 • Aşırı kanamalar.

 • Enfeksiyon kapma.

 • Burnun şeklinde oluşabilecek değişiklikler.

 • Septumda bir delik oluşabilir.

 • Burnunuzda kan pıhtısı birikebilir.

 • Koku alma duyusunda azalma yaşanabilir.

 • Anesteziye vücudunuz kötü tepkiler verebilir.

 • Diş etlerinizde, dişlerinizde veya burnunuzda geçici uyuşukluk oluşabilir.


Komplikasyon riskini azaltmak için sahip olduğunuz diğer hastalıkları doktorunuza bildirmeniz önemlidir. Örneğin, lupus ya da osteoartrit, sigara içmek ve romatolojik durumlardan dolayı ilaç kullanmak yaraların zayıf bir şekilde iyileşmesine neden olabilir.


Operasyon sonrası bazı insanlar septorinoplastiden sonra semptomların düzelmediğini fark ediyor. Bu durumda, semptomları hafifletmek için ikinci bir ameliyat gerebilir.


Septorinoplastiden sonraki iyileşme süreci


Ameliyattan sonraki ilk 1 ayda şişlik ve kanama olmaması için önemler almanız gerekebilir. Doktorunuz aşağıdaki tekniklerin kaç tanesini ya da ne kadar süre boyunca uygulamanız gerektiğini size anlatacaktır:


 • Uyurken başınızı yüksekte tutmak.

 • Burnunuzu sümkürmekten kaçınmak.

 • Jogging ve diğer yoğun kardiyovasküler aktivitelerden uzak durmak.


Burnunuzun tamamen iyileşmesi 3 ya da 6 ay sürebilir. Septumunuz oturdukça nefes almanızda ve burun şeklinde değişiklikler görebilirsiniz. Bazı insanlarda bu değişiklikler 1 yıla kadar sürebilmektedir.


Septorinoplasti için hazırlıkSağlık geçmişiniz ve şu an ki durumunuz göz önünde bulundurularak ameliyattan beklentiler gözden geçirilmek üzere doktorunuz sizinle konuşacaktır. Ameliyat öncesi burnun birçok görüntüsü alınacaktır. Ayrıca burnun ve etrafındaki alanın dikkatlice incelenmesi ve düzeltilecek bölgenin üstü çizilecektir.


Cerrahınız, sonuçlarınızın ne olacağını ve beklentileri size bildirecektir. Ameliyatınız öncesinde hazırlanmak için bazı adımlar atmanız doktorlar tarafından önerilir.


Bunlar muhtemelen şunlardan oluşacaktır:


 • Sigara içiyorsanız, sigarayı bırakmanız istenecektir. Sigara içmek iyileşme sürecini yavaşlatabilir ve ameliyattan kaynaklanan komplikasyon riskinizi artırabilir.

 • Aspirin ve ibuprofenden kullanmamanız istenecektir. Aspirin ve ibuprofen kanama riksini artırabilir. Ameliyattan önce ve sonra bu ilaçları kullanmamak en iyisidir. Doktorunuz hangi ilaçların kullanılması gerektiğini size bildirecektir.


Özet


Septorinoplasti; burnun nefes almasını kolaylaştıran, etkisini kaybetmiş septumu düzeltmek ya da burnun görünüşünü değiştirmek için yapılan kolay bir operasyondur. Bu prosedür 1 ile 3 saat arasında uygulanır. Iyileşmesi ise 1 yılı bulabilir.


Genellikle maliyetli olan bu prosedür, tam etki alınması için iki kez yapılır. Prosedür sırasında genel anestezi uygulanır. Anestezi sonrası burun içine kesi atılır, atılan kesiden septumdaki kıkırdak ya da kemik dikkatlice çıkarılır.


Ameliyat sonrasında burun kanamaları, enfeksiyon kapmalar, koku almada değişiklikler, burun şeklinde oluşan değişiklikler gibi yan etkiler ve riskler olabilir.


Kaynaklar


bottom of page