top of page

Şeker Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Şeker Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir? hakkında bilmeniz gerekenleri bu yazımızda bir araya getirdik. Daha fazla bilgi edinmek için okuyun!

Şeker Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?
Şeker Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Tip 1 şeker hastalığı olan kişilerde kan şekeri ve insülinle ilgili pek çok şeyi bildiğini tahmin etmek çok da zor değil. Fakat, diyabetle alakalı bazı durumlar şeker hastalarını bile şaşırtabilir.

Çoğu kronik rahatsızlığın aksine, tip 1 diyabet hastalığı vücudun tüm sistemlerine etki eder. Neyse ki, ilerleyen teknolojiyle birlikte şeker hastalığını takip etmek ve kontrol altında tutmak zaman içerisinde daha da kolaylaştı.

İşte diyabetle ilgili bilinmeyenler ve yaşam tarzı değişiklikleri ile ilgili önemli öneriler…

İnsülin Tedarik Seçenekleri


Vücuttaki insülini artırmak için pek çok seçenek olduğunu biliyoruz. Peki önceden doldurulmuş insülin kalemlerini ya da insülin pompalarını duymuş muydunuz?

İnsülin pompaları oldukça küçüktür ve gün içerisinde rahatlıkla üzerinizde taşıyabilirsiniz. Düzenli bir şekilde tüm gün vücuda insülin veren bu pompalar, yemek sonrası ya da ihtiyaç duyulan bir saatte daha fazla insülin verecek şekilde ayarlanabiliyor. Bu insülin pompaları diyabetin tedavisinde kullanılan en etkili yöntem olarak biliniyor.

Kontrolü Artırmak İçin Trendleri Takip Edin

Glukoz monitörleri gün içerisinde kandaki şeker seviyenizi ölçmeye yarayan küçük bir cihazdır. Bu cihazlar kandaki şeker seviyesi referans değerlerinin üzerine çıkması ya da altına düşmesi durumunda sizi uyararak yardımcı olabilir.

Sürekli hastaların kan şekeri ölçümü yapması ve grafiklerle kandaki şeker oranını sürekli göstermesi sayesinde, hipoglisemi ya da hiperglisemi ataklarını önceden fark edebilir, ve bunların önüne geçebilirsiniz. Bu diyabet tedavisi için hastalara yardımcı olabiliyor.

Yatak Odasında Diyabet

Şeker hastalığı, erektil disfonskiyon, vajinit ya da vajina kuruluğu gibi problemlere sebep olduğu gibi, cinsel istek ve alınan hazda da fark edilir düşüşlere neden olabilir.

Kan şekeri kontrolü, ilaç tedavileri, depresyon ve kaygı bozukluğu tedavileri ile bu sorunları aşmak mümkündür. Ayrıca kilo problemi yaşıyorsanız, kilo vermeye çalışmanız da bu durumun üstesinden gelmenizi sağlayabilir.

Şeker Hastalığı Nedir? Diyabet Testleri ve Daha Fazlası

Diyabet ve Ağız Bağlantısı

Şeker hastaları, ağız ve diş sağlıklarını etkileyen komplikasyonlara diğer insanlara göre daha yatkındır. Yüksek şeker düzeyi, diş eti hastalıkları, ağız enfeksiyonları, diş çürükleri ve diş kaybına neden olabilecek pek çok komplikasyonu tetikler.

Yüksek Kan Şekeri ve Görme Bozuklukları

Yüksek kan şekeri ve diyabetin zaman içerisinde gözdeki damarlara zarar verebileceğini biliyor muydunuz? Önlem alınmadığı takdirde bulanık görme ya da diğer görme bozukluklarına sebebiyet verdiği için, şeker hastalarının sık sık göz muayenesinden geçmesi önerilir.

Şeker Hastalığı Semptomları Hakkında Her Şey

Ayakkabı Seçiminin Önemi

Diyabet hastalarında ayak sağlığını tehdit eden pek çok komplikasyon görülebilir, bu yüzden ayakkabı seçimi oldukça önemlidir. Yüksek topuklu ve sivri uçlu ayakkabılar kan dolaşımı bozabileceği gibi, diyabet sebebiyle kapanmayan yaralara da sebep olabilir.

Bu sebeple diyabet hastalarının kapalı uçlu, geniş ve rahat ayakkabılar giymesi önerilir.


Kaynaklar


bottom of page