top of page

Şeker Hastalığı Belirtileri Nelerdir?


Şeker Hastalığı Belirtileri
Şeker Hastalığı Belirtileri


Dönemin önemli hastalıklarından biri olan diyabet (şeker hastalığı), dünya çapında birçok ölümcül ve yaygın hastalığın gelişmesinde birincil rol oynayan bir hastalıktır. Bu hastalığın tam adı, Yunanca ‘da tatlı idrar anlamına gelen Diabetes Mellitus'tur.


Sağlıklı bireylerde açlık kan şekeri 70 ile 100 mg/dL arasındadır. Kan şekeri bu aralığı aşarsa, genellikle diyabeti gösterir. İnsülin hormonunun yeteri kadar üretilememesi veya üretilememesi ya da vücut dokularının insüline duyarsız hale gelmesinden kaynaklanır. Tip 2 diyabet en yaygın diyabet türüdür, birçok farklı türü vardır ve şeker hastalığı belirtileri, genellikle 35 ila 40 yaş üstü kişilerde görülür.Uyuz Hastalığı Nedir? Neden Olur?

Şeker Hastalığının Belirtileri


Diyabet hastalığı her bireyde üç temel semptomla kendini gösterir. Normalden daha fazla yemek yeme ve tokluk hissi, sık idrara çıkma, ağızda kuruluk ve yumuşaklık ve bu nedenle çok fazla su içme isteği olarak sınıflandırılabilirler. Ayrıca diyabetin herkesin yaşayabileceği diğer şeker hastalığı belirtileri, ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Zayıflık ve yorgun hissetmek

 • Hızlı ve kasıtsız kilo kaybı

 • Bulanık görme

 • Ayaklarda uyuşma ve karıncalanma şeklinde rahatsızlık

 • Yaralar normalden daha yavaş iyileşir

 • Kuru ve kaşıntılı cilt

 • Ağızda aseton benzeri koku oluşumu

Şeker hastalığından sonra vücudun farklı bölgelerinde enfeksiyonlar meydana gelebilir ve mevcut enfeksiyonlar daha da gelişebilir. Bunun temel nedeni cildin kendini yenileyememesidir. Şeker hastalarında yaraların iyileşmesi zor olduğu için enfeksiyonlar sık ​​görülür. Özellikle nefrit tedavisi diyabetle daha da zorlaşır.


Şeker hastalığı sırasında artan enfeksiyon, hücre içi su tüketimi ve doku yenilenmesindeki zorluk cilt hastalıklarına neden olabilir. Cildin mantar enfeksiyonu nedeniyle kaşıntı oluşabilir. Ayrıca ciltteki açık yaraları kapatmak zordur. Kuru cilt de şeker hastalığı belirtileri, arasında sık görülür. Bu süreçte ciltte oluşan küçük bir yara bile enfeksiyon riski nedeniyle tedavisi zor hale gelebilir. Diyabetin neden olduğu cilt sorunları daha çok ayaklarda görülür.


Belirtildiği gibi, kan şekeri seviyeleri yükseldikçe vücut su kaybeder. Göz merceği dehidrasyona eğilimli alanlardan biridir. Bu nedenle bulanık görme, diyabetin en yaygın semptomlarından biridir. Bu bozukluğu olan kişiler, baktıkları nesnelere odaklanmakta zorluk çekebilirler. Hatta hastalığın ilerleyen evrelerinde geçici veya kalıcı görme kaybı olabilir.


Munderm Jel Nedir? Ne İşe Yarar? Fiyat

Sinirsel Şeker Hastalığının BelirtileriSinirsel şeker hastalığında ortaya çıkan altta yatan durum, şeker seviyelerindeki çok hızlı değişikliklerdir. Bu değişim herkesin vücudunda büyük tepkilere neden olur. Koşullardaki ani değişiklikler ve kısa süreli sinirlilik, insanların yanlışlıkla yanlış kararlar vermesine neden olabilir. Bu durumda istem dışı hatalar çoğalır ve özellikle trafikte gördüğümüz ani öfke patlamaları meydana gelir. Şeker hastalığı belirtileri aşağıda listelenmiştir:

 • Hızlı ve kontrolsüz bir şekilde kilo verin

 • Son derece rahatsız edici durum

 • Titreyen eller ve ayaklar

 • Kuru cilt

 • Görme ve odaklanma sorunları bulanık

 • Hasta ve iyi hissetmemek

 • Sık idrara çıkma

Yukarıda sayılan belirtiler düzenli olarak ortaya çıkıyorsa, nedeni diyabetik nöropati olabilir. Kesin tanı için mutlaka fizik muayene gereklidir. Kızgın olduğunuzda ağız kuruluğu; Diyabet veya insülin direnci ile uğraştığınızın bir işareti olabilir.


Bu durumda öncelikle obezite durumunu değerlendirmelisiniz. Özellikle bel çevresindeki fazla yağ, diyabet adayları için önemli bir belirteçtir. Hemen hemen tüm obez insanlar anksiyete zamanlarında çok fazla insülin pompaladığından ağız kuruluğu oluşabilir. Diyabetik nöropati için tedaviler oldukça çeşitlidir. Öncelikle hasta profesyonel yardım almalıdır. Bu aşamada ilgili departmandan randevu almanız gerekmektedir.


Tip 1 ve tip 2 diyabet için farklı tedaviler vardır. Tip 1 diyabette genellikle insülin dozları kullanılır. Aynı zamanda bir uzman gözetiminde diyet değiştirilir. Tip 2 diyabet ise daha fazla hastanın maruz kaldığı tiptir. Bu hastalık türünde diyet değişiklikleri yapılır ve gerekirse oral anti diyabetik ilaçlar önerilir. Bu ilaçlar sayesinde insülin salgılanma düzeyi artacaktır.


Diyabetik nöropatinin tedavisi psikoterapidir. Hastanın alacağı terapi ile öfkesini kontrol etmesi mümkündür. Diyabet, hastalarda ciddi organ hasarlarına neden olur ve ruhsal sorunlara yol açar. Bu durumda en kısa sürede profesyonel yardım alınması gerekmektedir. Geç kalınırsa, birçok tedavi için çok geç olabilir. Diyabet tedavi edilmediği takdirde hasara neden olur.


Özellikle böbreklere zarar verir ve sinir hasarına neden olur. Bu durumlar ilerledikçe kalıcı hasarlar oluşabilmekte ve tedavilerin başarı oranları düşmektedir. Hastada yukarıdaki semptomlardan herhangi biri varsa, mümkün olan en kısa sürede tıbbi yardım almalıdır.

Topuk Dikeni Neden Olur? Belirtileri ve Tedavisi

Şeker Hastalığının Belirtileri Nelerdir?


Şeker hastalığı belirtileri arasında en sık görülen şikayetler şu şekilde sıralanmıştır; çok su içme, gün içinde çok idrara çıkma, geceleri sık idrara çıkma/rahatsızlık, aşırı yeme veya iştahsızlık, halsizlik, yorgunluk ve ağız kuruluğu. Daha az sıklıkla, bulanık görme, kilo kaybı, kalıcı enfeksiyonlar, tekrarlayan mantar enfeksiyonları, cilt lezyonları ve kaşıntı şikayetleri gözlendi. Bazen bu faktörlerin hiçbirinden haberdar olmayan veya şikâyet etmeyen kişilerde, rastgele test edilen kan şekeri değerleri yüksek olduğunda ileri tetkikler yapılarak tanı konulabilir.


Açlık kan şekeri ile tokluk kan şekeri arasındaki dalgalanmalar ile kan şekeri dengesizliği tatlı yeme durumu olarak kendini gösterir. Gizli şekerin belirgin semptomlarından biri yorgunluk ve uyuşukluktur. Diyabetin altında yatan semptomların da görünür bir boyutu vardır. Baş, boyun ve ensede terleme ve ani öfke nöbetleri de belirgin özelliklerdir.


Bu süreçte, olağandışı kilo alımı günün sırası olabilir. Potansiyel şeker hastalarının hastaneye gitmesinin en yaygın nedeni şekerde ani bir düşüştür. Ortalama bir kişinin yemek arası ortalama 4 ile 5 saat arasında iken, gizli şeker ile bu süre 2 saate kadar düşmektedir. Hasta şekeri saklar ve kişinin diyetinin normal aralığındaki yiyecekleri tüketirse, şeker seviyeleri yemek zamanına kadar düşebilir. Bu, hastanın çok hızlı yemesine veya hafif kasılmalara neden olabilir.


Şeker hastalığı belirtileri şu şekilde ortaya çıkar. Kaslar parçalanır, idrara çıkma sıklığı ve vücut tarafından ketonların salınması açlık hissine yol açar. Ani bir kilo ve enerji kaybından sonra vücut bunu telafi etmek isteyecektir. Şeker enerji ihtiyacını karşılar, ancak bu ancak hücrelere girebilirse gerçekleşebilir. Dolayısıyla bu durum metabolizmanın sürekli besin ihtiyacı hissetmesine neden olur. Bu durumda aç hissetmek oldukça normaldir. Şeker hastalarında ani açlık sancıları ve kontrolsüz tatlı istekleri gözlemlenebilir. Vücut sürekli enerji kaybettiği için çok yeseniz bile tokluk hissetmezsiniz.

Nadixa Krem Nedir? Ne İşe Yarar?

Şeker Hastalığının TanısıŞeker hastalığı belirtileri, var ise diyabet tanısında kullanılan en temel iki test, açlık kan şekeri ve şeker yükleme testi olarak da bilinen oral glukoz tolerans testi (OGTT) uygulanır. Sağlıklı bireylerde ortalama açlık kan şekeri 70 ile 100 mg/dl arasındadır. 126 mg/Dl'nin üzerinde bir açlık kan şekeri seviyesi diyabet teşhisi için yeterlidir. Bu değer 100 ile 126 mg/Dl arasında ise kişiye OGTT uygulanarak tokluk kan şekeri incelenir.


Yemeğe başladıktan 2 saat sonra kan şekeri ölçüldüğü için, 200 mg/dl'nin üzerindeki kan şekeri seviyesi diyabet belirtisidir ve 10 ila 199 mg/dl aralığı diyabet öncesi aşamanın bir işaretidir ve buna gizli glikoz denir. Ek olarak, son 3 aydaki kan şekeri düzeylerini %7'nin üzerinde yansıtan bir HbA1C testi, diyabet teşhisine işaret eder.


Sebirox Şampuan Nedir? Ne İşe Yarar?

bottom of page