top of page

Rektum Kanseri Nedir? Belirtileri ve Daha Fazlası

Rektum kanseri nedir? sorusuna bu yazımızda cevap verdik. Ayrıca rektum kanseri belirtileri hakkında detaylı bilgilere yer verdik.

Rektum kanseri nedir

Anüs dokularında bulunan kanser hücrelerinin iyi ya da kötü huylu tümöre dönüşmesi sonucunda rektum kanseri meydana gelebilmektedir.


Dışkının vücuttan atıldığı bağırsakların alt kısmında bulunan açıklığa anüs denilmektedir. Rektum kanseri nadir görülür. Ancak kanser görüldüğü zaman da vücudun diğer bölgelerine de yayılmaktadır. Kanserli olmayan bazı rektum kanseri türleri de zamanla kansere dönüşebilmektedir.


Rektum Kanseri TürleriHer gelişen tümör tipine göre çeşitli rektum kanserleri meydana gelmektedir. Tümör hücreleri vücutta anormal şekilde büyümektedir. Kötü huylu tümörlerin tedavi edilmemesi durumunda kanser vücudun diğer bölgelerine yayılmaya başlamaktadır. Kanser türleri aşağıdakiler gibidir:


İyi huylu tümörler. İyi huylu tümörler kansere neden olmaz. Polipler, granüler hücreli tümörler ve genital siğiller kanser hücreleri iyi huyludurlar.


Prekanseröz koşullar. Bu durum, anal skuamöz intraepitelyal neoplazi ve anal intraepitelyal neoplazide yaygın olarak görülen, zaman içerisinde malign olarak gelişen iyi huylu tümörlere denilmektedir.


Skuamöz hücre karsinoması. Skuamöz hücreli kanser türü dünyada en yaygın olarak görülen rektum kanseri türüdür. Araştırmalara göre her 10 rektum kanserli kişiden 9’unda skuamöz hücre karsinoması görülmektedir. Anüste bulunan kötü huylu tümörler anormal skuamöz hücrelere neden olabilmektedir.


Bowen hastalığı. Türüne göre skuamöz hücreli karsinom olarak da bilinmekte olan bu durum, daha derindeki katmanların istila edemeyen anal yüzey dokudaki anormal hücreler ile bağlantılıdır.


Bazal hücreli karsinom. Çoğunlukla fazla güneşe maruz kalmaktan dolayı cildin etkilendiği cilt kanserine bazal hücreli karsinom denilir. Bu tür çok nadir görülmekte olan bir rektum kanseri türüdür.


Adenokarsinom. Adenokarsinom, anüsün çevrelendiği bezlerden dolayı kaynaklanmakta olan nadir kanser türüdür.

Marcia Cross : Rektum Kanseri Hakkında

Rektum Kanseri Neden Olur?


Vücutta anormal bir şekilde hücrelerin gelişmesinden dolayı rektum kanseri olmaktadır. Anormal hücreler kontrolsüz bir şekilde büyürken, birikir ve tümör olarak bilinmekte olan kitleleri oluşturabilir. Gelişen metastaz hücrelerinden dolayı kanser vücudun diğer bölgelerine yayılmaya başlar.


Ayrıca rektum kanserine cinsel yolla bulaşan enfeksiyon olan insan papilloma virüsü de neden olabilmektedir. Çünkü rektum kanseri vakalarının neredeyse hepsinde insan papilloma virüsü görülür.


Rektum kanseri ek olarak da diğer kanserlerin anal kanala yayılmasından dolayı da kaynaklanabilmektedir. Bu yayılma metastaz evresinden sonra görülmektedir.

Meme Kanseri Sonrası Lenfödem Oluşma Riski

Rektum Kanseri Belirtileri


Rektum kanseri belirtileri

Rektum kanseri belirtileri bir çok farklı belirtiden oluşabilir.


Rektum kanserinde hemoroid, irritabl bağırsak sendorumundan ve gastrointestinal semptomların yanı sıra ince dışkı, rektum ve çevresinde kanama, anüste ağrı ya da basınç oluşması, anüste kaşıntı, anüsten sıvı akıntısı ve bağırsak alışkanlıklarında değişiklikler gibi semptomlar da görülmektedir.


Bu semptomların varlığından şüphe duyulması durumunda doktor kontrolüne ihtiyacınız olacaktır. Görülen bu semptomların hangi durumdan kaynaklandığının teşhis edilmesi için çeşitli testler yapılmaktadır.

Ağız Kanseri Belirtileri, Evreleri ve Tedavisi

Rektum Kanseri Risk Faktörleri


İnsanların %20’sinde hayatlarının bir noktasında rektum kanseri teşhisi konulabilir. Rektum kanseri her insanda görülebilse de özellikle bazı kişiler daha fazla risk altındadır.


HPV enfeksiyonu


İnsan papilloma virüsü cinsel yola bulaşan enfeksiyonlardan bir tanesidir. İnsan papilloma virüsü bir sürü rektum kanseri vakalarında görülmektedir. Ayrıca bu durum rahim kanserine neden olan hastalıklardan da birisidir.


HIV


Bağışıklık sisteminin tehlikede altında olmasından dolayı HIV bazı insanlarda daha yüksek riskler taşımaktadır.


Cinsel aktivite


Birden çok cinsel partnere sahip olmak ya da cinsel ilişkide kadın olmak, rektum kanserine yakalanmanın riskini arttırmaktadır. Prezervatif gibi önlemler almamak, HPV’ye yakalanmanın riskini de arttırdığı gibi rektum kanseri riskini de arttırmaktadır.


Sigara içmek


Sigara içen insanların rektum kanseri geliştirme riski yüksektir.


Zayıf bir bağışıklık sistemi


Zayıf bağışıklık sistemine sahip olan kişilerde rektum kanserine karşı savunmasızlık da görülür. Organ nakli olan, HIV’li kişilerin immünosupresan kullanması gibi durumlar bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olur.


Yaş


Araştırmalar göre, birçok rektum kanseri vakası 50 yaşı ve üzerindeki insanlarda görülmektedir.

Prostat Kanseri Tedavi Yöntemleri

Rektum Kanseri TeşhisiRektal kanamaların olması rektum kanserine işarettir. Anüste kaşıntı, ağrı ve kanama olan kişilerin rektum kanseri olma riski taşımasından dolayı evreler kendini geliştirmeden muayene olmakta fayda var. Ek olarak belirli prosedürler ya da rutin muayenelerle de rektum kanseri teşhisi konulmaktadır.


Dijital rektal muayene sayesinde bazı anal karsinomlar teşhis edilebilmektedir. Bu durum ayrıca erkeklerde prostat muayenesinde de kullanılmaktadır. Doktorların büyümeleri ya da yumruların hissedilmesi için manuel rektal muayenesinin yapılması her iki cinsiyet için de uygulanmaktadır.


Rektum kanserinin teşhis edilmesi için ayrıca anal pap smear testi de uygulanabilir. Bu test pap smear testine çok benzemektedir. Anal astardan pamuklu çubukla örnekler alınır ve alınan örnekte anormallikler laboratuvar ortamında incelenir.


Ayrıca bir anormalliğin fark edilmesi durumunda rektum kanserinin teşhisi için bir sürü doku ve hücre biyopsisi yapılmaktadır.


Rektum Kanseri Tedavisi


Rektum kanseri tedavisi

Rektum kanseri tedavisi, çoğu kanser türünde olduğu gibi bir çok farklı tedavinin kombinasyonundan oluşur.


Rektum kanserinin kesin sonuçlar alındığı tedavileri bulunmamaktadır. Uygulanan tedaviler insanların sağlığının korunması ve hastalık ilerlemesinin yavaşlatılması içindir. Kanserin evresi ve yaş gibi bir sürü etken tedavi seçeneklerinin belirlenmesine yardımcı olmaktadır.

Meme kanseri sebepleri nelerdir?

Kemoterapi


Kanser hücrelerinin yok edilmesi ve gelişmenin önlenmesi için kemoterapi uygulanabilir. Kemoterapi, vücuda enjekte edildiği gibi ağızdan da alınabilmektedir. Semptomların hafiflemesi için de aralıklı olarak ağrı kesici alınabilir.


Ameliyat


Lokal rezeksiyon prosedürü ile çoğunlukla anüste bulunan tümör ve çevredeki sağlıklı dokular alınmaktadır. Bu prosedür kanser evresinin çok fazla gelişmemiş durumlarında uygulanmaktadır.


Daha invaziv olan prosedür ise abdominoperineal rezeksiyondur. Bu prosedür, diğer tedavilere olumlu yanıtlar alınmayan kişiler için uygulanmaktadır. Rektum, sigmoid kolonu ve anüsün alınması için karında kesi atılır. Bu prosedür sırasında gastrointestinal yolunun alt kısmı alındığı için, sonrasında yapay olarak ostomi ile gastrointestinal yol oluşturulur. Ostomi uygulanan kişilerin dışkıları ostomi kesesinde birikir.


Alternatif terapiler


Radyasyon tedavisi, rektum kanseride dahil olmak üzere bir sürü kanser türü için kullanılmaktadır. Diğer radyasyonlar ve X-ışınları vücuttaki kanserli hücrelerin yok edilmesi için kullanılırken çevredeki sağlıklı dokunun da ölmesine neden olmaktadır. Tedavi noninvaziv olmasından dolayı diğer kanser tedavileriyle beraber de uygulanabilmektedir.


Rektum Kanserini Önleme


Rektum kanserinin kesin sonuç veren bir yolu bulunmamaktadır. Ancak alınan önlemler hastalığa yakalanma riskini azaltmaktadır.


Güvenli cinsel ilişki


Beraber olunan cinsel partner sayısının azaltılması, cinsel ilişki sırasında koruyucuların kullanılması anal ilişkiden kaçınmak ya da cinsel yollarla bulaşan enfeksiyonların varlığı için düzenli olarak test yapılması gibi güvenli cinsel ilişkilerde bulunabilirsiniz.


Sigara içmeyi bırakın


Sigara içmekten uzak dururken pasif içicilikten de uzak durmak gerekmektedir.


Aşı olun


9 ila 26 yaşındaki her insan için üç dozluk HPV aşısı bulunmaktadır. Yapılan bu aşı, insanların rektum kanserine yakalanmasına neden olan bazı HPV türlerinden korumaktadır.


Yaş ya da genetik gibi faktörlerden dolayı rektum kanserine yakalanma riski yüksekse, doktorla iletişime geçmelisiniz.


Son Olarak


Tanının konulmasından sonra bir sürü insan sağlıklı ve uzun bir hayat sürebilmektedir. Erken teşhis hastalığın kontrol altına alınmasına yardımcı olur.


Araştırmalara göre, 2007 ila 2013 yılları arasındaki verilere göre rektum kanserinde ölüm oranı %33,1’dir. Ayrıca lokalize rektum kanseri bulunan insanların hayatta kalma oranı ise %81,3’tür.


Kaynaklar


bottom of page