top of page

Plan B Ertesi Gün Hapı Nedir?


Plan B Ertesi Gün Hapı
Plan B Ertesi Gün Hapı

Plan B ertesi gün hapı nedir? Sorusunun kısa cevabı, korunmasız cinsel ilişki sonrası gebeliği engellemek için kullanılan haptır.


Tüm ertesi gün hapları gibi Plan B’de korunmasız cinsel ilişkiye girdikten sonra kısa süre içerisinde kullanılmak üzere tasarlanmıştır.


Kimler Plan B Kullanabilir?Korunmasız cinsel ilişki sonrası hamilelik şüphesi bulunan herkes Plan B’yi kullanabilir. Ancak şunu unutmamak gerekir ki Plan B’de dahil olmak üzere bütün ertesi gün hapları sadece acil durumlarda kullanılmak için üretilmektedir. Sürekli olarak kullanıma uygun değildir.


Örneğin:


  • Korunmadan seks yaptıysanız

  • Seks sırasında prezervatif yırtıldıysa

  • Cinsel ilişkiden bir gün önce veya sonra doğum kontrol hapınızı almayı unuttuysanız


Plan B ertesi gün hapı ne kadar etkili?


Plan B ertesi gün hapını kullanmak için en iyi zaman dilimi korunmasız cinsel ilişkiden sonraki 72 saat içerisidir.


İlaç üreticisinin verdiği bilgiye göre, ilacı ilişkiden sonra ne kadar kısa zaman içerisinde alırsanız, etkinliği o kadar fazla olacaktır.


Plan B ertesi gün hapını diğer ilaçlarla kullanmak


Aşağıda belirtilen ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız, Plan B ertesi gün hapını kullanmadan önce doktorunuzla görüşmeliniz.


Etkileşime girebilecek ilaçlar arasında, rifampin, griseofulvin, sarı kantaron, karbamazepin, fenobarbital ve primodon, hiv ilaçları sayılabilir.


72 saat geçti ve Plan B kullanmak istiyosunuz


Uzmanlar hamilelik şüphesi duyduğunuz cinsel ilişkiden sonraki 72 saat içerisinde Plan B ertesi gün hapını kullanmanızı önermektedir ancak ilacı cinsel ilişkiden sonraki 5. güne kadar kullanabilirsiniz. Değişen tek şey ilaç etkinliğinin azalması olacaktır.Plan B kullanmak için kilo sınırı var mı?Plan B ertesi gün hapını kullanabilmeniz için resmi açıklamalara göre belirli bir kilonun altında olmanız gerekmemektedir.


Vücut kitle indeksi 30 veya daha yüksek olan kadınlarda ilacın etkinliğinin düştüğünü unutmamanızda fayda var.


Plan B gibi ertesi gün haplarının etkililiğinin kilo ile bağlantısı hakkında daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulmaktadır. Tüm araştırmalar tamamlanana kadar, Plan B kullanmak için herhangi bir kilo sınırı olmadığını kabul edebiliriz.


Plan B ertesi gün hapı nasıl işe yarar?


Plan B’de diğer ertesi gün hapları gibi hamileliği önler, zaten hamileyseniz hamileliği sonlandırmaz ve kürtaj hapı olarak kullanılamaz.


Plan B ertesi gün hapı içeriğinde bulunan yüksek doz levonorgestrelin ile hamileliği önlemeye yardımcı olur.


Yüksek doz levonorgestrelin, progesteron hormonunu taklit eder ve yumurtalıktan yumurtanın bırakılmasını engeller.


Yumurtalıkta bulunan yumurtaya sperm ulaşamayacağı için döllenme gerçekleşemez.Plan B ertesi gün hapı yan etkileri


Plan B ertesi gün hapı güvenli olarak kabul edilir. İçeriğinde bulunan levonorgestrelin hormonu vücutta uzun süre kalamadığı için uzun süreli yan etkilere sahip olamaz.Hafif sayılabilecek yan etkileri arasında, baş ağrısı, karın krampları, mide bulantısı, kusma, baş dönmesi, göğüs hassasiyeti ve adet dönemlerinde değişiklikler sayılabilir.


Bazı kişilerde adet dönemleri daha geç yaşanabilir, bazı kişilerde ise adet dönemi uzunca bir süre yaşanmayabilir. Bu durum vücudunuzdaki hormonal değişiklikler sebebiyle oluşur ve bunları engellemek için herhangi bir şey yapamazsınız.


Plan B ertesi gün hapını kullandıktan sonraki 2 saat içerisinde kusarsanız, izleyeceğiniz adımları öğrenmek için doktorunuzla konuşmalısınız. Çoğu durumda doktorunuz 2. bir doz kullanmanızı önerecektir.


Plan B ertesi gün hapı’nda da diğer ertesi gün hapları gibi en büyük risk olarak hamileliği engelleyememe görülmektedir. Adet döneminiz uzun bir süre gecikirse, hamilelik testi yaptırmalısınız.


Ovülasyon sırasında ertesi gün hapı kullanımı hakkında detaylı bilgi için tıklayın!


Ertesi gün hapı Plan B fiyatı


Ertesi gün hapı Plan B’nin fiyatı değişkenlik göstermektedir. Şuanda eczanelerde 200 ile 300 tl arasında bir satış fiyatı bulunmaktadır.


Plan B ertesi gün hapını nereden alabilirsiniz?


Plan B ertesi gün hapını eczanelerden reçetesiz olarak satın alabilirsiniz.


Hamilelik testi yaptırmalı mısınız?


Plan B ertesi gün hapı adet döngünüzü etkileyebilmektedir. Ancak, Plan B kullandıktan sonraki 4 hafta içinde adet yaşamadıysanız hamilelik testi yapmayı düşünmeniz gerekir.


Bilinmesi gerekenler


Plan B, piyasada bulunan tek ertesi gün hapı değildir. Bir çok ertesi gün hapı markası bulunmaktadır. Korunmasız cinsel ilişkiden sonra 5 güne kadar koruma sağlayan Ella ertesi gün hapı, Plan B dışındaki diğer iyi seçenektir.


Ella ertesi gün hapının etkililik yüzdesi daha yüksektir ve vücut kitle endeksi yüksek kişilerde de daha Plan B’ye göre daha etkili olduğu bilinmektedir.


Plan B ertesi gün hapı ne sıklıkla kullanılabilir?


Ertesi gün hapları için herhangi bir kullanım sıklığı belirtilmemektedir. İhtiyaç duyduğunuz zaman kullanabileceğiniz belirtilmiştir. Yan etkileri kısa sürelidir ve uzun vadeye yayılamaz.


Ertesi gün haplarına ihtiyacınız olabileceğini düşünüyorsanız, eczacınızdan birden fazla paket alabilirsiniz. Korunmasız cinsel ilişkiden sonra ne kadar kısa süre içerisinde alınırsa etkililik oranı o kadar fazla olacağından, elinizin altında sürekli olarak bulundurmanız işinizi kolaylaştıracaktır.

Histerektomi hakkındaki yazımızı okumak için tıklayınız!


Plan B ertesi gün hapı adet döngüsünü etkiler mi?Tüm ertesi gün haplarının adet döngünü etkilediği bilinen bir gerçektir


Bazı insanlarda adet başlangıcının erkene çekildiği farkedilmiştir. Bazı insanlar ise adet dönemlerinin geciktiğini belirtmektedir.


Ayrıca ilaç aldıktan sonra adet görene kadar lekelenmeler ve hafif kanamalar fark edebilirsiniz.


Şunu da unutmamak gerekir ki ne kadar sık ertesi gün hapı kullanırsanız, düzensiz bir adet döngüsüne sahip olma olasılığınız o kadar yüksek olacaktır.


Plan B ertesi gün hapı işe yaradı mı?


Plan B ertesi gün hapını korunmasız cinsel ilişki sonrası ne kadar kısa süre içerisinde kullanırsanız o kadar etkili olacaktır. Plan B kullandınız ve adet döneminiz 1 haftadan fazla geciktiyse hamilelik testi yaptırmanızı öneririz.


Plan B herpes gibi cinsel hastalıklara karşı koruma sağlamaz.


bottom of page