top of page

Omicron Belirtileri ve Diğer Varyantlarla Kıyaslanması

Omicron Belirtileri ve Diğer Varyantlarla Kıyaslanması hakkında bu yazımızda detaylı bilgilere yer verdik. Daha fazla bilgi edinmek için okuyun!

Omicron Belirtileri ve Diğer Varyantlarla Kıyaslanması
Omicron Belirtileri ve Diğer Varyantlarla Kıyaslanması


Uzmanlar, Omicron varyantının her ne kadar diğer varyantlardan farklı semptomlar gösterdiğini belirtse de üst solunum yolları özelinde diğer varyantlara benzer semptomlar gösterdiğini söylüyor. Yüksek ateş, öksürük, baş ağrısı ve kas ağrıları Omicron varyantının bilinen semptomlarından. Fakat, diğer varyantlardan aşina olduğumuz tat ve koku kaybı semptomu Omicron’un sıkça görülen semptomlarından biri olarak görünmüyor. Ayrıca uzmanlar, özellikle aşı süreçleri tamamlanmış bireylerin, Omicron varyantından daha az etkilendiğini ve semptomların çok daha hafif seyrettiğini belirtiyor. Burun ve boğaz bölgelerinde hızlıca çoğalabilen ve yayılabilen bu varyant, önceki Covid-19 varyantlarına göre daha hafif seyrettiğinden nezleye de çok benzetiliyor.


Şu Ana Kadar Omicron ile İlişkilendirilmiş Semptomlar Nelerdir?


Araştırmalar gösteriyor ki, Omicron semptomları önceki Covid-19 varyantlarından çok da farklı değil. Ve bu semptomlar temelde;


  • Öksürük

  • Ateş

  • Burun tıkanıklığı

  • Burun akıntısı

  • Baş ağrısı

  • Boğaz ağrısı

  • Kas ağrısı


olarak listeleniyor. Aşılarını ve hatırlatma dozlarını olmuş bireyler için ise durum biraz farklı. Bu kişiler, boğaz kaşıntısı, baş ağrısı, halsizlik veya kas ağrısı semptomlarını çok daha hafif bir şekilde göstererek hastalığı geçiriyorlar. Çok nadir görüldüğü belirtilmiş olsa da zaman zaman kuru öksürük de Omicron’a eşlik ediyor.


Bulaşa maruz kalmış insanlar, boğaz kuruluğu, vücut ağrıları ve baş ağrısı gibi semptomları ilk günlerden itibaren görmeye başlasa da zamanla bu semptomların daha da ilerleyebileceği belirtiliyor. Yapılan araştırmalara göre ise, Omicron varyantında tat ve koku duyularında azalma hissettiğini belirten insanların sayısı diğer varyantlara oranla oldukça az. Yine de yukarıda listelenmiş semptomlardan herhangi birini yaşamanız durumunda, en yakın sağlık kuruluşuna başvurarak test yaptırmanız ve sonucunuz gelene kadar izole olmanız öneriliyor.


Aşısız İnsanlarda Semptomlar Daha Ağır SeyrediyorAşı sürecini tamamlamış bireylerde Omicron varyantının nezle ya da hafif grip gibi seyrettiğini yukarıda belirtmiştik. Fakat, aşı olmamış ya da bağışıklık düşüklüğü yaşayan insanların, Omicron gibi hafif bir varyantta dahi ciddi rahatsızlıklar yaşayabileceği belirtiliyor.


Aşı olmayan bireylerde de bulaş sonrası ilk günlerde hafif olarak baş ağrısı, boğaz ağrısı ve kas eklem ağrıları görülüyor. Fakat, bu semptomlar zamanla yerini üst solunum yolları rahatsızlıklarına, dayanılmaz kas eklem ağrılarına, şiddetli nefes darlığı ve yüksek ateşe bırakabiliyor. Bu semptomları takiben akciğer zarlarında iltihaplanma (Pnömoni), majör solunum disfonksiyonları ve hatta ölüm pek çok hastada görülüyor.


Semptomlar Daha Hafif Seyredebilir


Şimdiye kadar saptanan varyantlar arasında bulaşıcılığı en yüksek varyant Omicron olsa da hastalığın, başta Delta olmak üzere diğer tüm varyantlardan daha zayıf seyrettiği biliniyor. Araştırmalar bunun sebebini Omicron varyantının, akciğerler yerine üst solunum yollarında konuşlanması olarak ortaya koymuş durumda. Delta varyantı, akciğerlere hızla yerleşen ve bu sebeple akciğer dokusunda kalıcı hasarlar bırakabilen bir varyant olduğundan öldürücülüğü Omicron’dan çok daha fazla olarak biliniyor. Fakat Omicron, burun, boğaz ve bronşlarda tutunarak çoğalmaya devam ediyor. Hastalığın daha hafif seyretmesi de semptomların diğer varyantlara göre farklılık göstermesi de bu sebepten kaynaklanıyor.


Omicron varyantında hastalığın ağırlığı da enfeksiyonun süresi de diğer varyantlara göre daha düşük olarak görülüyor. Hatta, aşılarını hatırlatma dozu dahil olmak üzere olmuş bireyler için bu sürenin normalden de kısa olduğu belirtiliyor.


Delta varyantından üç kat daha bulaşıcı olduğu bilinen Omicron varyantı, semptomları hafif seyretmesine rağmen, hasta sayısında meydana getirdiği artış sebebiyle çok sayıda insanın hastanelere gitmesine sebep oluyor. Bu sayı arttıkça, aşılanmamış veya bağışıklık sistemi rahatsızlıkları bulunan insanlar beklenenden çok daha ağır semptomlarla ve çok daha ciddi sağlık problemleriyle hastanelere kaldırılıyorlar.


Bulaşın Hızlı Olması Hem İyi Hem de Kötü Bir HaberOmicron varyantının diğer bilinen tüm varyantlardan daha hızlı bir şekilde yayılması, bazı durumlarda iyi, bazı durumlarda ise kötü bir haber olarak değerlendiriliyor. Hızla artan vakalar ile birlikte, aşılı ve aşısız pek çok birey Omicron varyantına yakalanmaya devam ediyor. Yapılan açıklamalara göre, daha önceden Covid-19 atlatmış bireyler de Omicron varyantından etkileniyor. Çoğu zaman hafif semptomlarla hatta asemptomatik olarak seyreden bu hastalık, test yaptırma ve hastalığı kontrol altına alma konusunda soruları da beraberinde getiriyor. Özellikle aşılı bireylerde saptanması zor olan Omicron varyantı, bu sayede yayılma hızını artırarak toplumdaki aşısız ve bağışıklığı düşük bireylere ulaşabiliyor.


Diğer yandan, bu kadar hızlı yayılan bir varyantın varlığı da toplum bağışıklığı kazanmak açısından bir fırsat olarak görülmekte. Halihazırda diğer tüm varyantlardan daha hafif seyreden Omicron varyantı, toplum bağışıklığı ve salgının sonlanması için önemli bir eşik olarak görülüyor.

bottom of page