top of page

Öksürüğe Ne İyi Gelir?


Öksürüğe Ne İyi Gelir?
Öksürüğe Ne İyi Gelir?


Öksürük, boğazı tahriş eden mukus veya yabancı maddeleri temizlemek için oluşturulan doğal bir reflekstir. Genel olarak, herkes boğazını temizlemesi gerektiğinde bu refleksi kullanabilir. Bazı bireylerde bu refleks oldukça sık ortaya çıkabilir ve kişinin yaşam kalitesini olumsuz etkiler.


3 haftadan kısa süren öksürük akut (kısa süreli ve yeni başlayan) olarak adlandırılır. Akut öksürüğe dönüşen öksürükler 2 hafta içinde kendiliğinden geçme eğilimindedir. 3 ila 8 hafta süren ve bu sürenin sonunda azalan öksürüğe subakut öksürük denir.


Öksürüğe ne iyi gelir? Viral bir enfeksiyonun neden olduğu öksürük durumunda bağışıklık sistemi desteği, öksürük ataklarını azaltmak için çok önemlidir. Gerekirse hastanın şikayetini kontrol altına almak için çeşitli ilaçlar kullanılabilir. Öksürüğü kontrol etmek ancak durumun nedenini belirleyerek mümkündür. Bu nedenle ani, kronik veya rahatsız edici bir öksürüğünüz olduğunda tıbbi yardım için tıbbi tesislere başvurmalısınız.


Roaccutane Nedir? Yan Etkileri ve Fiyatı


Balgamlı Öksürüğe Ne İyi Gelir?


Balgam üretken öksürük, mukusun akciğerlerden gelen hava ile birlikte vücuttan atıldığı bir durum olarak tanımlanır. Kremsi bir kıvama sahiptir. Balgamlı öksürük esas olarak soğuk algınlığı, grip gibi bulaşıcı hastalıklarda görülür. Bronşit, zatürre ve astım gibi hastalıklarda semptom olarak ortaya çıkması mümkündür. Balgamlı öksürükten kurtulmak için doktor kontrolünde ilaç alabilir veya evde uygulayabileceğiniz bazı yöntemlerle ondan kurtulabilirsiniz.


Öksürüğe ne iyi gelir? Sorusuna yanıt olarak boğaz bölgesini temizlemeye yardımcı olmak için özel sıvılar için. Elektrik akımının neden olduğu tahrişi azaltır. Boğaz kuruluğunu da önler. Pastiller alarak boğazınızı yatıştırabilirsiniz. Ayrıca öksürük refleksini de azaltır. Sıcak bitki çayları için. Bu sayede boğazınız yatışmış olacak ve hastalığa iyi gelen mineralleri almış olacaksınız.


Öksürüğe ne iyi gelir? Sorusuna verilen en sık cevaplar evde bal ve pekmez gibi faydalı besinleri sıcak su ile tüketmektir. Bal, pekmez, zeytinyağı boğaz kaşıntısını önler. Öksürüğü giderir. Sıcak bir duş alın. Alerjiden kaynaklanan öksürüğe çok iyi gelir. Banyoda buhar yapmak balgamı gidermeye yardımcı olur. Odanızı havalandırın. Odayı nemlendirici ile nemlendirin. Parfüm ve spreylerden uzak durun.


Öksürüğe ne iyi gelir? Sorusuna verilecek son çare yanıt ise üretken bir öksürük için ilaç tedavisine doktorunuzun gözetiminde başlayabilirsiniz. Bu tedavilerde bazı ilaçlar iyidir. Balgamlı öksürüğe iyi gelen ilaçlar:


 • Dekonjestan

 • Balgam Söktürücü

 • Öksürük İlacı

 • Alerjik Öksürük İçin Antihistaminikler

 • Astım ilacı (astımda)Buhar banyosu: Evde sıcak bir banyo yapabilirsiniz. Banyodan çıkan buhar sayesinde vücuttaki balgam yumuşar ve dışarı atılır, boğaz tıkanıklığı giderilir. Ayrıca vücut ile temas eden su ağrılarınızı dindirecektir.


Kapsaisin: Biberlerin ana maddesi olan kapsaisin, balgam tedavisinde olumlu sonuçlar gösterir. Günlük belirli bir miktar alarak vücudunuzdaki balgam üretimini azaltabilirsiniz.


Civanperçemi: Bu bitki balgamlı öksürüğe iyi geldiği gibi birçok hastalığa da iyi gelmektedir. Hızlı ve kullanışlı bir çözüm için bunu deneyebilirsiniz.


Bal ve pekmez: Bu harika kombinasyonlardan dilediğinizi ılık su ve içecek ile yapabilirsiniz. Bal ve süt karışımı, pekmez ve sıcak su karışımı, bal ve karabiber karışımı, melas ve tahin karışımı gibi çeşitli karışımlar yapabilirsiniz.


Şeker Hastalığı Belirtileri Nelerdir?


Kuru Öksürüğe Ne İyi Gelir?


Kuru öksürük, balgamsız öksürüğü tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Öksürüğe ne iyi gelir? Sorusuna yanıt ise evde kolayca hazırlayabileceğiniz ilaçlarla bu öksürükleri giderebilirsiniz.


 • Soğan: Bir soğanı ince ince doğrayın ve uzun bir bardağa koyun. Soğanın üzerine 2 yemek kaşığı bal dökün. Soğan ve balın karışması için biraz bekleyin. Bu karışımı günde birkaç kez için. Kuru haliyle hoş olmayan bir öksürüğü yatıştırır. Kuru öksürük, nefes darlığı gibi şikayetlerinizi bu ilaçla çözebilirsiniz.

 • Üzüm: Üzüm akciğerleri güçlendiren bir meyvedir. Aynı zamanda bir antioksidandır. Kuru öksürüğe neden olan tüm bakterilerin vücuttan atılmasına yardımcı olur. Üzümü meyve olarak yiyebilir veya üzüm suyu içebilirsiniz. Üzüm, kuru öksürük için şifalı bitkinin bir parçasıdır.

 • Tuzlu gargara: Boğazda kaşıntıya neden olan kuru, kuru öksürük. Bir süre sonra tahriş olmuş boğazınızda kuru bir öksürük ve ses kısıklığı hissedersiniz. Bu durumdan kaçınmak için tuzlu su ile gargara yapmanız gerekir. Tuz iltihabı azaltarak öksürüğü tedavi eder. Günde 3 defa uygulayabilirsiniz.

 • Badem: Badem birçok vitamin içeren ve öksürüğü gideren bir besindir. Kuru öksürükler için bademleri suda bekletip suyunu içebilirsiniz. Ayrıca bademleri ezebilir ve bir macun yapmak için şeker ve tereyağı ekleyebilirsiniz. Bağışıklık sisteminiz güçlenecek ve kuru öksürük duracaktır.

 • Tarçınlı Süt: Süt boğaza giden yolu yumuşatır. Tarçın eklendiğinde etkili bir antioksidan karışım haline gelir. Bir kaşık bal ile alırsanız, doğal bir antibiyotik olur. Etkilerini uyku öncesinden daha fazla gösterir.

Evde hazırlanabilecek bu doğal karışımlar ile siz de öksürüğe ne iyi gelir sorusuna yanıt bulabilirsiniz.


Uyuz Hastalığı Nedir? Neden Olur?


Çocuklarda Öksürük Ne İyi Gelir?


Çocuklarda öksürük, enfeksiyonlar, soğuk algınlığı, grip ve astım gibi tıbbi durumlardan kaynaklanabilir. Çocuklar bağışıklık sistemlerini zayıflattığı için toza, dumana ve kokulara daha erken tepki verebilirler. Böylece öksürmek isteme hissi oluşur. Bu gibi öksürük sorunlarında anneler öksürüğe ne iyi gelir? Sorusuna yanıt aramaya başlar.


Öksürüğün neden kaynaklandığını bilmeden bir çözüm yolu denemek doğru olmaz. Bu nedenle çocuklarda öksürüğün iyileştirme ve uygun tedavi programını belirlemek için öncelikle sorunun kaynağını bulmak gerekir. Soruna neyin neden olduğu belirlendikten sonra çocuklarda öksürüğe iyi gelen otlar ve doğal çözümler kullanılabilir. Çocuklarda en sık görülen öksürük türlerinden biri kronik öksürüktür. Kronik öksürüğe ne iyi gelir? Sorusunun yanıtı ise;


 • Dekonjestanlar: Burun tıkanıklığını gideren ve akciğerlerdeki balgamı azaltan bir grup ilaç. Ayrıca öksürük dürtüsünü de azaltacaktır.

 • Balgam söktürücü: Balgam, üst solunum yollarında sızdıran ve tıkanmış bir faktördür ve öksürük dürtüsünü arttırır. Bir balgam söktürücü kullanarak iltihabı kurutabilirsiniz.

 • Öksürük ilacı: Çok şiddetli öksürük durumunda öksürük kesici kullanabilirsiniz.

 • Antihistaminikler: Alerji ortamında öksürük oluşursa, antihistaminikler içeren ilaç sınıfları tercih edilebilir.

Astımın neden olduğu öksürük durumunda doktor kontrolünde astım ilaçları kullanılabilir.


Çocuklarda öksürüğe iyi gelen besinlerin bir listesini hazırladık. Çocuklarda öksürüğü tedavi etmek için bu yiyecekleri deneyebilirsiniz. Sıcak yiyecekler seçmek de dahil olmak üzere boğazı yumuşatarak öksürük oluşumu önlenebilir.


Tavuk çorbası, limon bal karışımı, karabiber, zencefil, ananas, bal, fındık ve badem, soğan, limon, ayva, kuşburnu gibi yiyecekler öksürüğe iyi gelmektedir.


Munderm Jel Nedir? Ne İşe Yarar? Fiyat


Öksürük Ne İyi Gelir?


Öksürük hem insanı hem de çevresindekiler rahatsız eden bir durum olmasından dolayı Öksürüğe ne iyi gelir? Sorusu öksürük sorunu yaşayan kimseler tarafından çok sorgulanır. Öksürüğe iyi gelen şeyler;


 • Çeyrek dilim limon, limon çiçeği, soyulmuş ve çekirdeksiz bir elma, 2 karanfil ve tarçın. Bu karışımı ılık suda eriterek karıştırın.

 • Tereyağı ve pekmez; Bir somun tatlı tereyağı ve bir yemek kaşığı pekmezi ılık suda karıştırın. Sonra iç.

 • Ayva ve ıhlamur; Ayva ve ıhlamuru ılık suya atın. Karıştırdıktan sonra içebilirsiniz.

 • Pekmez ve karabiber; Bir bardağa iki çay kaşığı pekmez dökün. Üzerine kara biber ekleyin. Karıştır ve iç.

 • Ihlamur çayı: Çok az balgam olduğunda kuru öksürük oluşur. Boğazınızı tahriş edebilir. Böyle zamanlarda sıcak alkolsüz içecekler ilaç gibi gelir. Bu içeceklerden biri ıhlamur olacak. Uzun yıllardır öksürüğe iyi gelen ıhlamur, yine en popüler öksürük çaylarından biri.

 • Keçiboynuzu: Kuru öksürüğü olan kişilerin keçiboynuzu tüketmesini tavsiye ediyor. Ayrıca sıcak içecekler içip sıcak bir banyo yapıp boğaz bölgesini sıcak tutarsanız; kuru öksürükten bir an önce kurtulabilirsiniz

 • Karabiber Sütü: Süt ve karabiberle birlikte alındığında en etkili ilaçlardan biridir. Alışık olmayanlar bir kaşık bal ile içebilir. Kuru öksürük tedaviniz karabiberli süt olabilir. ,

Topuk Dikeni Neden Olur? Belirtileri ve Tedavisi

Bu yöntemler sayesinde n öksürük probleminize çözüm bulma olasılığınız vardır.

bottom of page