Multinodüler Guatr Nedir? Neden Olur? Tedavisi

Mutlinodüler guatr nedir? sorusuna bu yazımızda cevap verdik. Ayrıca multinodüler guatr belirtileri hakkında da detaylara değindik.

Multinodüler Guatr
Multinodüler Guatr


Boynun alt tarafında bulunan ve vücudun birçok fonksiyonunun kontrol edilmesini sağlayan hormonları üretmekte olan beze tiroit denir. Tiroit bezinin büyümesine ise guatr denilmektedir.


Genişlemeye başlayan tiroitin üzerinde ayrı ayrı nodüllerin olmasına multinodüler guatr denir. Çoğu multinodüler guatrda semptomlar görülmez. Bunun nedeni ise bilinmemektedir.


Multinodüller guatr, tiroit kanseri ile bağlantılıdır. Ancak, yapılan araştırmalara rağmen tiroit kanseri ile multinodüller arasındaki bağlantı hala çözülememiştir. Multinodüller guatr bulunan insanlara büyük olasılıkla tiroit kanser riski içinde test yapılır.


Hipertiroidin olup olmadığı, guatrın büyüklüğü, nodüllerde kanserli hücre bulunup bulunmamasına göre uygulanacak tedavide değişiklikler olmaktadır.


Nodül Nedir? Belirtileri, Teşhis ve Tedavi Yöntemleri


Multinodüler Guatr Belirtileri


Multinodüller guatrda herhangi bir semptom görülmediği için rutin bir fizik muayene esnasında keşfedilmektedir.


Çok fazla tiroit hormonu üretilen toksik multinodüller guatr vakalarında, hipertorit semptomları görülmektedir. Bu semptomlar hızlı kalp atışları, iştahta artış, aniden olan ve açıklanamayan kilo kayıpları, titreme, terleme, sinirlilik ya da stres ve ısıya karşı hassasiyet gelişmesidir.


Göğüs tarafında multinodüller guatr gelişmesi durumunda nefes almada zorluk, boğazın tıkanması, boyunda küçük çaplı guatrların görülmesi gibi semptomlar görülmektedir.


Multinodüller Guatr Neden Olur?


Genellikle multinodüller guatr’ın neden geliştiği bilinmemektedir. Hashimoto tiroiditi, guatrın oluşmasına neden olan yüksek tiroid nodülü ile bağlantılıdır. Hashimoto tiroiditi otoimmün bir hastalıktır ve hipertiroidin en yaygın nedenidir. Hipotiroit sırasında yeterli miktarda hormon üretimi gerçekleşmez.


Ayrıca, iyot eksikliği multnodüller guatra da neden olmaktadır. Bu durum nadir görülür.


Hipertiroid (Aşırı Aktif Tiroid) Nedir?


Tiroid Kanseri ve Multinodüler GuatrMultinodüller guatr görülen kişilerin yaklaşık %20’sinde tiroit kanseri de görülmektedir.


Ek olarak tiroit kanserinin de neden olduğu bilinmemektedir. Uzmanlar yapılan araştırmalara rağmen hala multinodüller guatr ile tiroit kanseri arasındaki ilişkiyi çözebilmiş değiller. Multinodüller guatr tiroit kanserinin gelişmesinde büyük risk faktörü olduğu kontrol sırasında kanser testi de yapılır.


Teşhis için genellikle ultrason yapılmaktadır. Ultrason sonuçlarına göre, nodüllerden hangisinin kanserli olduğunun anlaşılması için ince iğne aspirasyon biyopsi testi yapılır.


Tiroit kanseri için diğer risk faktörlerine sahip olunması durumunda ya da tiroit ultarson testinde nodüllerin şüpheli görünmesi durumunda daha fazla test yapılmalıdır.


Hipertiroid Tedavisi Doğal Yöntemler Bilinmesi Gerekenler


Diğer Komplikasyonlar


Birkaç multinodüller guatr toksik türü olabilir. Bu durumda çok fazla tiroit hormonu üretilmesi anlamına gelmektedir. Hipertiroit, radyoaktif iyot üretimini engelleyen ilaçlar, tiroit hormonu ya da tiorit bez dokusunun alınmasını engelleyebilen ilaçların kullanımıyla tedavi edilebilir.


Anormal büyüklükteki multinodüller guatra, nefes alma ya da yutma güçlüğü gibi semptomlar da neden olabilir. Multinodüller guatrın bu semptomlara neden olabilecek kadar anormal büyümesinde tedavi olarak ameliyat önerilmektedir.


Multinodüler Guatr Teşhisi


Tiroidin büyüyüp büyümediğini ya da kaç tane nodül olduğunu anlamak için ilk olarak fizik muayene uygulayabilir. Tiroit bezinin işlevselliğinin de kontrol edilmesi için hormon kan testi de yapılabilir.


Bazı tiroit nodülleri kanserli hücreler olabilir. Bunun teşhis edilmesi fizik muayene ya da kan testi ile imkansızdır.


Kanserli hücrelerin teşhis edilmesi için ultrason yapılabilir. Bu ultrason testi, nodüllerinin içinin sıvıyla dolu olup olmadığının ya da kalsifikasyonların mevcutluğu, ne kadar ya da nerede olduklarının anlaşılması için yapılmaktadır.


Nodüllerden şüphe duyulması halinde ya da başka risk faktörlerinin olması durumunda ince iğne aspirasyon biyopsisi de yapılabilmektedir. Alınan doku örnekleri laboratuvar ortamında incelenir.


Erkeklerde Hipertiroid Nedenler, Belirtiler ve Tedavi


Multinodüller Guatr Tedavisi


Herhangi bir semptoma neden olmayan kanser hücresi bulunmayan guatr için tedavi gerekmez. Genellikle guatrın oluşabilecek durumu için gözetim altına alınmaktadır. Guatrın anormal bir şekilde büyümesi ya da semptomların görülmesi durumunda uygulanabilen bir sürü tedavi seçeneği bulunmaktadır.


Radyoaktif iyot tedavisi, hipertiroit vakalarında guatrın küçültülmesi için kullanılmaktadır. Bu tedavi tiroit hormun üretim seviyesinin normale dönmesi için tiroidin bir alanını yok edilmesini içermektedir. Bazı insanlarda ise radyoaktif iyot tedavisinden sonra hipotiroit gelişebilmektedir.


Propiltiourasil ve metimazol, vücutta bulunan tiroit hormonunun miktarının azalmasını amaçlayarak hipertiroidin tedavi edilmesi için kullanılan ilaçlardır.


Guatrın çok fazla büyümesi, nefes almada zorluk ya da yutma problemler gibi herhangi soruna neden olunması durumunda tiroit ameliyatla alınmaktadır. Ameliyat öncesinde guatrın büyüklüğüne, tiroidin ne kadarının alınması gerektiğine, kaç tane nodül bulunduğuna, herhangi nodülün toksik özellikli olup olmadığına ve kanserli hücrenin olup olmamasına dikkat edilmektedir.


Tiroit bezinin tamamının alınması durumunda, tiroit hormonu replasman ilaçlarının kullanımıyla alınmaktadır.


Subklinik Hipertiroid Nedir? Belirtiler, Teşhis ve Tedavi


ÖzetBirçok multinodüller guatr türünde semptomlara rastlanmaz. Hipertiroit semptomlarının görülmesi, nefes almada zorluk ya da yutkunamama sorunlarının görülmesi durumunda doktor kontrolü gereklidir.


Multinodüller guatrdan dolayı tiroit kanserinin görülme riski de artmaktadır. Ancak türe bağlı olarak; radyoaktif iyot, ameliyat ya da ilaç tedavisi ile iyileşmektedir. Multinodüller guatra farklı koşulların neden olması ya da bunlarla bağlantılı olması durumunda, multinodüller guatr hayatı tehdit eden bir durum olmaz.Kaynaklar