top of page

MR Sonuçları Ne Kadar Sürede Çıkar?


MR Süreleri
MR Süreleri

Manyetik rezonans görüntüleme, vücudun iç tarafını 3 boyutlu görüntüsünü oluşturan bir test türüdür. MR, BT taramaları ve X ışınlarına göre daha net görüntülere sahiptir.


Kas, kan damarlar, organlar, tendonlar, bağlar, sinir ve beyin ile ilgili durumların teşhis edilmesi için MR çekilmektedir.


MR, vücuttaki protonların hizalanması için mıknatısların kullanılmasını içermektedir. MR, radyo dalgalarını vücuttaki protonların hizalanması için vücuda göndermektedir. Radyo dalgalarını oluşturduğu darbeler sayesinde protonlar yeniden hizalanmaya başlar ve MR makinesine hizalanan protonlar sinyal gönderir.


Genellikle bir MR testinin tamamlanması neredeyse 15 ila 90 dakika arasında sürmektedir. Bu süre alınması gereken görüntüye göre ya da vücudun taranan kısmına göre daha uzun ya da daha kısa da sürebilir.


MR’ın yaygın olarak yapıldığı alanların ne kadar sürdüğüne daha yakından bakalım.


Menisküs Yırtığı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi


MR Süreleri


Diz MR ne kadar sürer?

Diz ekleminin MR çekilmesi anormal zayıflıklar, şişlikler ve kanamalar içindir. Bu MR genellikle 30 ila 60 dakika arasında sürmektedir. Daha net görüntülerin alınması için işlem sırasında diz etrafına bobin bulunan küçük cihazlar yerleştirilmektedir.

Omuz MR ne kadar sürer?

Beyin MR ne kadar sürer?

Lomber MR ne kadar sürer?

Servikal MR ne kadar sürer?

Kardiyak MR ne kadar sürer?

Karın MR ne kadar sürer?

Kalça MR ne kadar sürer?

Kalça MR ne kadar sürer?

Ayak bileği MR ne kadar sürer?

Pelvik MR ne kadar sürer?

Göğüs MR ne kadar sürer?

Meme MR ne kadar sürer?

MR ortalama ne kadar sürer?


Gözlerin Arkasında Neden Baskı Oluşmaktadır?

MR süresini etkileyen faktörler


Bazı faktörler MR’ın süresinde belirleyici rol oynamaktadır.

  • Görüntü sayısı. Ayrıntılı görüntülerin alınması durumunda, bu tarama normal süreden daha fazla sürebilmektedir.

  • Vücudun taranan kısmı. Vücudun tarandığı alana göre MR süresinde değişiklikler olmaktadır.

  • Kontrast boyalar. Küçük yapıların daha net görüntülenmesi için kontrast boyalar kullanılabilir. Bu kontrast boyalar vücuda damar doluyla enjekte edilir. Kontrast boya bulunan MR’lar genellikle normalden 15 ila 30 dakika daha uzun sürmektedir.

  • Sedasyon. MR taramaları çok küçük hareketlerden dolayı bile yanlış sonuçlar vermektedir. Harekete duyarlıdırlar. Bu nedenle küçük çocuklara ve klostrofobisi bulunanlara oral ya da damar yoluyla sedasyon enjekte edilir.

MR sonuçları ne kadar sürede çıkar?


MR sonuçları; geçen süreye, bulunduğunuz hastaneye göre farklılıklara ve durumun ciddiyetine göre değişkenlik göstermektedir. Genellikle sonuçların çıkması 1 ya da 2 hafta sürmektedir. Acil müdahale gerektiren olaylarda ise sonuçlar daha hızlı şekilde çıkmaktadır.


MR esnasında neler yaşanır?Genellikle MR testlerinin çekilmesinden 4 saat önce yemek ya da su tüketiminin olmaması gerekmektedir.


MR öncesinde genellikle sağlık durumu ile ilgili anket doldurulur. Bu ankette MR’ı engelleyebilecek kalp pili ya da metal implant olup olmadığı sorulmaktadır.


Giysilerde metal bulunmaması durumunda bile genellikle MR taraması için hastane önlüğü giydirilmektedir. Prosedür öncesi ayrıca damar yoluyla sakinleştirici ya da kontrast boya enjekte edilebilir.


Tarama sırasında daha net görüntülerin alınması için vücudun sabit kalması için bobin yerleştirilmektedir.


Makinenin tarama işlemi sırasına hareke etmemek çok önemlidir. MR sırasında makine çok fazla ses çıkardığı için genellikle kulak tıkacı ya da kulaklık kullanılmaktadır. Bazı anlarda ise nefesin tutulması gerekebilir.

Dermatomiyozit Nedir? Belirtiler, Nedenler, Teşhis ve Tedavi

Son Olarak


Çoğu MR türü yaklaşık olarak 15 ila 90 dakika sürmektedir. Bazı durumlarda ise bu tarama testi daha kısa ya da daha uzun sürmektedir.


Kontrast boyaların kullanımından dolayı MR çektirmek normalden biraz daha uzun sürmektedir.


Kaynaklar


bottom of page