top of page

MR Sonuçları Ne Zaman Çıkar?

MR sonuçları ne zaman çıkar? sorusuna bu yazımızda cevap verdik. Ayrıca farklı mr türlerinin sonuçlarının ne kadar sürede çıkabileceğine değindik.

MR Sonuçları ne zaman çıkar?
MR Sonuçları ne zaman çıkar?

Manyetik rezonans görüntüleme testi, manyetik alanın oluşmasıyla vücudun derinlemesine görüntülerinin alınmasını sağlamaktadır. Eklemler, kan damarları, kalp ya da daha fazlası gibi vücuttaki önemli yapıların incelenmesi durumunda MR çekilebilir.


Sonuçların alınması, acil bir durum nedeniyle MR çekilmesine gibi çeşitli faktörlerle ilişkilidir.


Sonuçlar ne kadar hızlı alınabilir?


MR sonuçlarının hızlı alınmasına birkaç faktör neden olmaktadır. Bu faktörler şunlardır:

 • Acil bir durum: Aciliyet gerektiren durumlarda MR çekilmesi sonucunda sonuçlar daha hızlı çıkmaktadır.

 • MR’ın kim tarafından incelendiği: Genellikle MR sonuçlarını doktorlar yorumlamaktadır. Ayrıca radyologlar da MR sonuçlarını yorumlayabilir. İlk olarak donuçlar doktora gönderilir. Doktorlar daha sonra MR sonuçlarını kendisi inceler ve sonuçlar ve öneriler hakkında size bilgilendirme yapar.

 • MR’ın Neden Yapıldığı:Kanserlerin teşhis edilmesi, evreleri ya da tedavi seçeneklerinin belirlenmesi için MR yapılması durumunda birden fazla doktor MR sonuçlarının inceleyebilir. Bu durumda MR kaynaklı bilgilerin alınması zaman alabilir.

Dermatomiyozit Nedir? Belirtiler, Nedenler, Teşhis ve Tedavi

Genellikle MR sonuçları en fazla 2 hafta içinde açıklanmaktadır.MR çektirdikten sonraki aşama, radyoloji teknisyeni tarafından görüntüler incelenir ya da radyoloğa alınan görüntüler iletilir. Bazı hastanelerde görüntülerin incelenmesi için radyolog bulunurken bazı hastaneler ise görüntülerin incelenmesi ve yorumlanması için başka yerlerde bulunan radyologlarla anlaşma yapar.


Radyolog sonuçlara göre rapor hazırlar. Hayati tehlikeye neden olan bulgulara rastlanılması durumunda hastanın doktoruna ya da hastaneye hemen haber verilir. Acil durumlara karşılanmaması durumunda raporlar MR isteyen doktora gönderilirmektedir.


MR çekilmesini isteyen doktor raporu ve görüntüleri inceler. Bu aşamada radyologların bulgularına da özel olarak bakılır. Ayrıca kararsız kalma gibi durumlarda da başka doktorlardan yardım alınabilir.


MR sonuçları telefonla ya da bir sonraki kontrolde doktor tarafından verilmektedir.

Genellikle MR sonuçlarının incelenmesi ve bulguların belirlenmesi çok fazla sürmese de doktorun üstlendiği görevlere göre bu süre daha da artabilmektedir.


MR ne işe yarar?


MR, ayrıntılı görüntülerin alınması için insan vücuduna yansıyan manyetiklerin gönderilmesidir. Bu test ağrısızdır. MR’ın kullanıldığı alana göre işlem 15 ila 90 dakika arasında sürebilmektedir.MR çekilmesi için tüp benzeri bir mekanizmanın içine girilmektedir. MR’ın gerekli görüntülerinin alınması için tüp mekanizmanın içine ve dışına doğru hareket edilmektedir. MR cihazları, manyetik alanların oluşması için gürültülü olabilmektedir.


Bazı MR testlerinde vücuda intravenöz kontrast boya enjekte edilmektedir. Bu boya metabolik olarak yüksek seviyelerdeki aktif bölgelere ulaşır ve bu sayede görüntünün parlaklığı artar. Bu prosedür, genellikle kanserli tümör hücrelerin teşhis edilmesi için kullanılmaktadır.


MR testleri genellikle acil durum olarak yapılmamaktadır. MR genellikle görüntüleme merkezlerinde ya da hastanelerde yapılmaktadır.


MR neden çekilir?


MR çekilmesini gerektiren bir sürü neden bulunmaktadır. Bu nedenlerden bazıları şunlardır:

Menisküs Yırtığı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Beyin MR'ı


 • Neden yapılmaktadır: Belirli tıbbi durumların teşhis edilmesi ya da ekarte edilmesi ve uygulanan tedavinin etkinliğini incelemek için beyin MR’ı isteyebilmektedir. Felç, baş ağrısı, beyin tümörü ya da ilgili diğer durumlardan oluşabilir.

 • Ne kadar sürer: Bu test genellikle 30 ila 60 dakika arasında sürse de intravenöz kontrast uygulanması durumunda daha uzun sürebilmektedir.

 • Sonuçları kim incelemektedir: Sonuçlar genellikle MR isteyen doktor ya da radyolog tarafından incelense de beyin tümörü gibi durumlarda nörologlar, radyologlar ya da onkologlar da devreye girebilmektedir.

 • Sonuçları çıkma süresi: Acil olmayan durumlarda sonuçlar 1 ila 2 hafta içerisinde çıkmaktadır. Acil durum gerektiren durumlarda ise sonuçlar genellikle daha hızlı alınmaktadır.


Diz MR'ı


 • Neden yapılmaktadır: Doktorlar, diz ekleminde yaralanmalar, uzun süreli artrit hasarları ya da tümör olasılıklarının incelenmesi için diz MR’ının yapılması isteyebilir.

 • Ne kadar sürer: neredeyse 20 ila 30 dakika arasında sürmektedir.

 • Sonuçları kim inceler: Radyolog ya da testin yapılmasını isteyen ortopedi uzmanı

 • Sonuçların çıkma süresi: Diz MR’ı acil bir durum gerektirmediği sürece genellikle 1 ila 2 hafta içerisinde çıkmaktadır.

Gözlerin Arkasında Neden Baskı Oluşmaktadır?

Acil Serviste


 • Neden yapılır: Acil servise yatan hastalar için MR çekilmesini gerektiren bir sürü tıbbi durum bulunur. Kaza, aşırı ağrı ya da felç gibi aniden görülmeye başlanan semptomların görülmesi durumunda yapılır.

 • Ne kadar sürer: MR’ın ne için yapıldığına göre değişiklik göstermektedir.

 • Sonuçları kim inceler: Radyolog, acil servis doktoru yad a gerektiği zamanlarda diğer uzmanlar tarafından incelenmektedir.

 • Sonuçları çıkma süresi: Mümkün olan en kısa sürede MR sonuçları çıkmaktadır.Doktorlar, aciliyet gerektiren bir sürü koşul için acilen MR çekilmesini isteyebilir. Sonuçların ne zaman çıkacağı hastane imkanlarına göre değişiklik göstermektedir. Örneğin radyoloğun o an hastanede olmaması ve bu yüzden sonuçların çıkmasının sonraki günlere aksaması


MR sonuçları için doktora ne zaman gidilmelidir?

Türlerine Göre MR Sonuçları Ne Kadar Sürede Çıkar?


Genellikle MR istendikten sonra sonuçların ne zaman çıkacağı tahmini bir şekilde söylenmektedir. Sonraki aşamadaki kontrol sadece sonuçları içermez, aynı zamanda MR sonuçlarına göre uygulanacak tedavi yöntemleri de gözden geçirilir.


MR’ın acilen tedavi edilmesini gerektirdiğini düşündüğünüz durumlarda doktorla iletişime geçilmelidir. Ayrıca, radyologlar anormal ve aciliyet gerektiren bulguları tespit etmesi halinde de hastayla iletişime geçer. Bu durum, özellikle acilen tedaviye ihtiyaç duyulması durumunda geçerli olmaktadır.Son Olarak


MR sonuçlarının çıkması çok değişken olabilir. MR testi isteyen doktora sonuçların ne zaman çıkacağını sorabilirsiniz. MR sonuçları genellikle radyologlar tarafından raporlanır ve doktora iletilir.


Kaynaklar

bottom of page