top of page

Mide Bulantısı Neden Olur? Ne İyi Gelir?


Mide Bulantısı Neden Olur? Ne İyi Gelir?
Mide Bulantısı Neden Olur? Ne İyi Gelir?

Mide bulantısı, bir sorunun belirtisi veya belirtisidir. Midede endişeli ve rahatsız hissediyorum. Bulantı genellikle kusmanın ilk aşamasıdır. Kusma, mide içeriğinin ağızdan zorla, kendiliğinden veya istemsiz olarak boşaltılmasıdır. Genellikle temel neden bilinir, ancak virüsler, sindirim sorunları, hamilelik ve hatta hoş olmayan kokular dahil olmak üzere çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Bulantıya nadiren karın ağrısı, ishal veya baş ağrısı eşlik eder. Bu durumda, tıbbi yardım almanız gerekir.


Mide Bulantısı Nasıl Geçer?


Mide bulantısı hissederseniz, önce doktorunuzla konuşmanız önemlidir. Ciddi kök neden tespit edilmemişse, mide bulantısını gidermek için doktorunuzun önerdiği tedavilere ek olarak evde yapabileceğiniz birkaç tedavi vardır. Mide bulantısı için etkili olan bu tedaviler, bulantıya bağlı kusma ve karın ağrısı gibi semptomlarda da etkilidir. Zencefil mide bulantısını gidermede çok etkili maddeler içerdiğinden sindirim bozuklukları için çok faydalı bir bitkidir. Bu bileşenler, sindirim fonksiyonunu düzenleyen ve destekleyen özellikler içerir. Özellikle zencefili dilimleyip kaynar su döktükten sonra demlendikten sonra içilmesi mide bulantısını ve ağrıyı giderebilir. Sindirim problemleriniz varsa zencefil yerine kuru zencefil tozu da kullanabilirsiniz. Hafif mide bulantısı için tercihen temiz havada derin bir nefes almak mide bulantısını hafifletebilir. Bu yöntem özellikle aşırı yeme veya alkol almanın neden olduğu mide bulantısı için yararlıdır.


Öksürüğe Ne İyi Gelir?


Mide Bulantısı Neden Olur?


Bulantı gibi kusma da başlı başına bir hastalık değildir. Ayrıca kusmanın kendisi zararsızdır ve vücudun kendini düzeltmeye yönelik bir tepkisidir. Ancak daha ciddi bir durumun işareti de olabilir. Hem kusma hem de mide bulantısı, birden fazla tıbbi durumun belirtileri olabilir. Bu durumlar şunlardır:

  • Apandisit,

  • Aşırı içme veya bağımlılık

  • Bağırsak tıkanıklığı, dâhil bazı yiyeceklerin aşırı dozda alınması

  • Baharatlı ve yağlı yiyecekler mideyi karıştırabilir ve mide bulantısına neden olabilir.

  • İnsanların alerjisi olan yiyecekleri yemek de mide bulantısına neden olabilir.

  • Belirli bir kokuya tepki

  • Sarsıntı

  • Glioma

Gastroparezi veya gecikmiş mide boşalması, şeker hastalarında görülebilen bir durum Enfeksiyonlar, bakteriler ve virüsler mideyi istila edebilir ve mide bulantısına neden olabilir. Gıda zehirlenmesine neden olan bakteriler, gıda zehirlenmesi olarak bilinen bir hastalığa neden olabilir. Viral enfeksiyonlar da mide bulantısına neden olabilir. Erken gebelik, İlaç kaynaklı kusma mide bulantı nedenlerinden bir kaçıdır. Örneğin, kanser tedavisinde kullanılan bazı ilaçları almak Kemoterapi, mide rahatsızlığı veya mide bulantısına neden olur. Önerilen ilacı kullanmadan önce ilaç prospektüsünü okumalısınız. İlacın yan etkilerinden endişe ediyorsanız, bir doktora görünün.


Roaccutane Nedir? Yan Etkileri ve Fiyatı


Kusturmayan Mide BulantısıMide problemlerinden biri kusma ve mide bulantısıdır. Bulantı birçok insanın yaşam kalitesini etkiler. Evlerinden çıkmak zorunda kalan çalışanlar mide bulantısı ve kusma yaşadıklarında strese giriyor. Bu gibi durumlarda mide bulantısı ve kusma sorununu çözmek için bitkisel destek ararlar. Mide bulantısı ve kusma günlük aktiviteleri engeller, bu nedenle hemen bir çözüm bulmanız gerekir. Zaman zaman bu his hastalığın bir belirtisi olabilir. Bu nedenle mide bulantısı hissediyorsanız ve kusamıyorsanız önce bir doktora görünün. Mide sağlığınızı kontrol etmek için bir doktora görünmek iyi bir fikirdir. Doktorunuz size uygun olan tedaviye başladıktan sonra gerekirse bulantı ve kusmayı da doğal yoldan kontrol altına alabilirsiniz.


Şeker Hastalığı Belirtileri Nelerdir?


Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?


Bulantı ve kusmayı tedavi etmenin birçok yolu vardır, ancak yaş veya nedenden bağımsız olarak bulantı tedavisi genellikle mide bulantısının nedenine bağlıdır. Bu yöntemlerden sizin için en uygun yöntemi belirlemek için doktorunuza danışmalısınız. Mide bulantısını gidermek için yaygın olarak kullanılan ilk adım, su gibi büyük miktarlarda berrak sıvıyı yavaş yavaş yutmaktır. Kusma durana kadar katı yiyeceklerden kaçınılmalıdır. Özellikle kusma 24 saatten uzun sürerse dehidrasyonu hafifletmek için gerekli önlemler alınmalıdır. Sabah bulantısı olan hamile kadınlar, yatmadan önce uyanmadan önce kraker, yağsız et ve peynir gibi yüksek proteinli atıştırmalıkları yiyebilirler. Kanser tedavisi gibi semptomlarla ilişkili kusma genellikle başka bir ilaçla tedavi edilebilir. Hamilelik, taşıt tutması ve bazı baş dönmesi ile ilişkili bulantı ve kusmayı kontrol etmek için kullanılabilecek çeşitli reçeteli ve reçetesiz ilaçlar da vardır. Bu tedavileri kullanmadan önce doktorunuza danışmanız önemlidir.


Mide bulantısını önlemenin birkaç yolu vardır. Bunlar mide bulantısının nedenine bağlıdır. Diyetinizi değiştirmek ve günde üç kez büyük öğünler yerine gün boyunca küçük öğünler seçmek mide bulantısını önlemeye yardımcı olabilir. Yiyecekler yavaş yenmelidir.


Sindirimi zor, baharatlı, yağlı ve yağda pişirilmiş gıdalardan kaçınmak önemlidir. Bulantıya neden olma olasılığı daha düşük olan yiyeceklere örnek olarak tahıllar, krakerler, tostlar ve et suları verilebilir. Sıcak yemek kokusu mide bulantısına neden oluyorsa soğuk veya oda sıcaklığında yemek yemelisiniz. Öğün aralarında katı gıdalardan çok sıvı alımına odaklanmalısınız.


Uyuz Hastalığı Nedir? Neden Olur?


Mide Bulantısı Nasıl Önlenir?Soda ve kola gibi gazlı içeceklerin içilmesinin mide problemlerinin üstesinden gelebileceğine yaygın olarak inanılır, ancak çoğu zaman durum tam tersidir. Gazlı içecekler tokluk hissine neden olabilir ve reflüyü şiddetlendirebilir. Bunlar da mide bulantısına neden olabilir. Bu tür içeceklerden uzak durmalısınız. Gazlı içecekler tüketmeniz gerekiyorsa, gazın içecekten kaçmasına izin vermeniz veya suyla seyreltmeniz gerekir. Yemekten sonra baş, ayaklardan en az 30 cm yukarıda durmalıdır. Ayağa kalkmak ve midenizi iki katına çıkarmak mide bulantısını artırabilir. Araç tutmasının neden olduğu mide bulantısından etkilenmemek için ön cama odaklanarak oturmakta fayda var. Yan pencereden gözlenen hızlı hareket mide bulantısını şiddetlendirebilir. Ayrıca arabada ekrana bakmak veya kitap okumak da taşıt tutmasına neden olabilir. Temiz hava almak için pencereleri açmak veya vantilatörün önünde oturmak birçok insanda mide bulantısı semptomlarını hafifletebilir. Bu temiz hava, hoş olmayan kokulardan kurtulmaya ve mide bulantısı dışındaki şeylere odaklanmaya yardımcı olur. Mide bulantısı dışındaki şeylere odaklanarak mide bulantısını giderebilirsiniz. Sessiz bir yerde kitap okumak veya müzik dinlemek yardımcı olabilir. İşyerinde işe odaklanmak, insanların mide bulantısına odaklanmasını engelleyebilir.


Munderm Jel Nedir? Ne İşe Yarar? Fiyat


Mide Bulantısı Kusma Olmadan Nasıl Önlenir?


Mide bulantısı olan kişiler, asidik olmayan meyve suları ve gazlı içecekler gibi temiz, hafif şekerli içecekler içerek kusmayı önleyebilir. Ancak portakal ve greyfurt suyu gibi yüksek asitli meyve suları durumu daha da kötüleştirebilir. Egzersizle ilgili aktiviteler mide bulantısını şiddetlendirebilir ve kusmaya neden olabilir, bu nedenle yoğun yemek sonrası fiziksel aktiviteden kaçınmak ve oturma veya yatma pozisyonunda dinlenmek etkilidir.


Ev ilaçları genellikle mide bulantısının temel nedenini ele almadıkları için yardımcı olmaz, ancak semptomları geçici olarak hafifletmeye yardımcı olurlar. Mide bulantınız varsa gün boyunca bol sıvı tüketmeye çalışın. Berrak bir içecek tavsiye edilir. Ancak normal su mideniz için uygun değilse çay veya dilimlenmiş meyve suları içmek yardımcı olabilir.

Topuk Dikeni Neden Olur? Belirtileri ve Tedavisi

Evde Doğal Yollar İle Mide Bulantısı Nasıl Önlenir?


Limon, sindirime yardımcı olduğuna ve mideyi sakinleştirdiğine inanılan doğal bir bileşik olan sitrik asit içerir. Suya az miktarda limon sıkmak ve gün boyunca yavaş yavaş içmek etkilidir. Mide bulantısı kabızlıktan kaynaklanıyorsa limonlu ılık su içmek bağırsakları rahatlatacaktır. Ancak limonlar asidik meyveler olduğu için kısa sürede doz aşımı mide bulantısını şiddetlendirebilir. Az miktarda yumuşak yiyecek yemek mide bulantısını hafifletmeye yardımcı olabilir. Muz, pirinç, elma püresi ve tosttan oluşan bir diyet, mide bulantısını gidermek için en sık önerilen diyettir. Ayrıca sade makarna, sade patates püresi ve haşlanmış yumurta mide bulantısı nedeniyle sınırlı miktarda tüketilebilir. Bu süre zarfında kızarmış yiyecekler, peynirler, süt ürünleri, et ve yüksek lifli yiyeceklerden kaçınılması gerekebilir.

bottom of page