top of page

Madecassol Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Madecassol Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Sorularına bu yazımızda cevap verdik. Daha fazla bilgi edinmek için okuyun!


Madecassol
Madecassol

Madecassol Nedir?Madecassol krem, Türkiye’de sadece eczanelerden satın alabileceğiniz bir topikal kremdir. Centella asiatica bitkisinin ham maddesini içeriğinde bulunur ve bu ham madde sayesinde cildi onarır, yeniler ve yaraları iyileştirir. Doktorlar ve eczacılar kremi özellikle yanıklarda, yaralarda, cilt lekelerinde, sivilcelerde ve çatlak tedavisinde önerirler,

Madecassol kremin bilinen ağır bir yan etkisi yoktur. Bu özelliği hamile kadınlar ve emziren anneler tarafından kullanılabilir kılmaktadır.

Bilinçli veya bilinçsiz bir çok kişi bu kremi kullanmaktadır. Bu yazımızda madecassol krem kullanımının detayları hakkında bilgiler veriyoruz.

Sedef Çeşitleri Nelerdir?

Madecassol krem ne işe yarar?

Madecassol kremin bilinen en faydalı özelliği cilt hücrelerinin yenilenme hızını arttırmasıdır. Bu özelliği sayesinde özellikle sivilce izleri ve cilt lekeleri gibi rahatsızlıkların üstesinden gelmek için kullanılabilir.


Ayrıca tahriş giderici özelliği sayesinde, lazer epilasyon ve cilt bakım seanslarından sonra kullanılması son derece etkilidir.


Unutulmaması gereken bir nokta ise, krem açık yaralar üzerinde kullanılmamalıdır. Açık yaraların aşırı sulanarak iltihaplanmasına sebep olabileceği için, yaraların iyileşmesi beklenerek leke gidermek için kullanılmalıdır.

Doktorlar ve eczacılar yüzeysel yanıklarda (1. ve 2. derece), lokal sıyrıklarda, radyoterapi veya lazer epilasyon gibi cildi tahriş edebilecek seanslardan sonra, cilt tahrişlerinde, yara ve yanıklarda ve jilet ve ağda kullanımı gibi cildi tahriş edebilecek bakımlardan sonra kullanılmasını önermektedir.

Sedef Hastalığı Tetikleyicileri Nelerdir?


Ciltte Oluşan Lekelerde Madecassol Krem

Ciltte Oluşan Lekelerde Madecassol Krem
Ciltte Oluşan Lekelerde Madecassol Krem

Kremi cilt lekeleri ve sivilce gibi sorunlar için kullanmak istiyorsanız aşağıda verdiğimiz tarifi kullanarak uygulayabilirsiniz.


* 1 Çay kaşığı madecassol kremi, 1 çay kaşığı bepanten veya bepanten plus ve 1 ampül E vitamini ile bir cam kase veya bardak içerisinde karıştırın. Oluşturduğunuz karışımı, gözlerinize ve dudaklarınıza değdirmeyecek şekilde yüzünüzde bulunan lekelere veya sivilcelere uygulayın.

Karışım yaklaşık 45 dakika 1 saat kadar yüzünüzde kaldıktan sonra ılık suyla yüzünüzü durulayın. Bu karışımı çok sık kullanmaktan kaçınmalısınız, herhangi bir kremi çok sık kullanmak etkiyi tersine çevirebilir. Bu karışımı 2-3 haftada 1 kez uygulamanız yeterli olacaktır.

Dermatomiyozit Nedir? Belirtiler, Nedenler, Teşhis ve Tedavi


Madecassol Krem Yan Etkileri

Kremin bilinen ağır yan etkileri yoktur. Ancak kremin içeriğindeki maddelere karşı alerjik bir bünyeniz varsa, cilt döküntüsü, kaşıntı, kızarıklık, kurdeşen ve diğer alerjik reaksiyonlar yaşayabilirsiniz.


Yukarıda belirtilen yan etkilerden herhangi birini farkederseniz, kremi kullanmayı derhal bırakın ve en yakın acil servise müracaat edin.


Hafif yan etkisi olarak ise cilt hassasiyeti yaşayabilirsiniz. Bu durum genellikle kremi çok sık kullandığınız için ortaya çıkmaktadır. Eğer cilt hassasiyeti yaşarsanız, kremi bir süre kullanmayı bırakmanız sorunu ortadan kaldıracaktır.

Yan Etki mi Yaşıyorsunuz?

Madecassol krem kullanımına bağlı yan etkiler yaşadığınızı düşünüyorsanız, www.titck.gov.tr veya 0 800 314 00 08 numaralı telefondan ilaç yan etki bildirimi yapabilirsiniz.


Madecassol Krem Ne İçin Kullanılır?Kesik içeren ameliyatlardan sonra, kesilen bölge üzerine doktor tavsiyesi ile uygulanabilir.


Ayrıca emziren anneler tarafından göğüs ucunda oluşan çatlaklar için kullanılabilir.


Cildinizde akne problemi yaşıyorsanız bu problemin üstesinden gelmenize yardımcı olabilir.


Bepanthen gibi madecassol kremde cilt kuruluklarına iyi gelir. Kuru, çatlayan ve kaşınan bir cilt yapınız varsa, dermatoloğunuza danışarak kullanabilirsiniz.


Egzama ve Enflamasyon ; Bağlantısı, Nedenleri, Tedavi Yöntemleri


Madecassol Krem Fiyat


Her 1 gramında 10 mg Centella asiatica bulunur ve 40 gramlık ambalajlarda satılmaktadır. Türkiye’de eczanelerden temin edebilirsiniz. Şuanda eczanelerde ortalama olarak 40 gramlık paketi 35 liradan satılmaktadır.


Kesin fiyat bilgisi için eczacınıza danışın.


Madecassol Saklama Koşulları


Her ilaçta olduğu gibi madecassol kremi de çocukların ve evcil hayvanların erişemeyeceği bir yerde saklamalısınız. Kremin bozulmaması için oda sıcaklığında bir yerde saklamanız yeterlidir. Buz dolabına koymanız gerekmez.


Son kullanma tarihi geçmiş ürünleri kullanmamalısınız. Ambalajın üzerinde yazan SKT’ye dikkat ediniz.bottom of page