top of page

Kırık Burun Ameliyatı Nasıl Yapılır?


Kırık Burun Ameliyatı
Kırık Burun Ameliyatı


Kırık burun ameliyatı öncesi ve sonrasında hastaların gerekli estetik müdahaleler ile yeniden en iyi burun formuna kavuşmaları sağlanmalıdır. Burun kırığı birçok travma sonucu ortaya çıkabilir. Burun kemiği ya da kıkırdaklardaki kırılmalar ciddi ve hemen tedavi edilmesi gereken durumlardır. Kırığın ortaya çıkmasının ardından en geç 1 – 2 saat içinde müdahale edilmesi gerekecektir. Eğer söz konusu süreler için burun kırığı tedavi edilmezse yetişkinlerde 2 – 3 saat sonrasında ve çocuklarda ise 7 – 10 gün geçtikten sonra yapılacak müdahaleler burunda düzelmenin önüne geçebilir.


Burun kırığı sonrasında müdahale kırık türüne ve derecesine göre değişecektir. Kapalı redüksiyon ya da burun kırığı ameliyatı şeklinde işlem gerçekleştirilmesi mümkündür. Tedavi edilmeyen burun kırıkları sadece şekil bozuklarına neden olmaz. Aynı zamanda çeşitli solunum problemleri yaşamalarına da neden olabilir.

El ve Ayak Bileği Kırığı

Kırık Burun Ameliyatı Nasıl Yapılır?


Kırık burun ameliyatı sonrasında istenen sonucun alınması için tedaviyi uygulayan doktorun deneyimi ve uzmanlığı önemlidir. Öte yandan hastaların da bu süreçte dikkatli olması gerekecektir. Burun içinde yerinde oynayan kemik ve kıkırdak dokunun elle müdahale edilerek yerine oturtulması işlemleri kapalı redüksiyon olarak tanımlanmaktadır. Bu yöntem cerrahi bir işlem değildir. Travmadan 14 gün sonra da yapılabilir. Lokal anestezi altında özel bir aletle kemik ya da kıkırdak yerine oturtulur.


Kırık şiddetine ve derecesine göre ayrıca cerrahi müdahaleler gerekecektir. Burun kırığı ameliyatında birçok farklı yöntem uygulanacaktır. Hastaların genel sağlık durumuna ve ameliyat gerektiren duruma göre yapılacak işlemlerin kapsamı da değişecektir.

Bacaklardan Kilo Alma Nedenleri ve Çözümü

Burun Kırığı Ameliyatı Riskleri Nelerdir?


Burun kırığı ameliyatı riskleri yok denecek kadar azdır. Hemen hemen her cerrahi operasyonda olduğu gibi genel ameliyat riskleri dışında çoğu zaman bu tür cerrahi işlemler başarılı şekilde tamamlanmaktadır. Burun kırığı sonrasında eğer hemen müdahale edilmemişse istenen sonuçlar alınamayabilir ve ciddi şekil bozuklukları kalıcı olabilir. Bu nedenle kırık vakasının ortaya çıktığı ilk andan itibaren en kısa sürede işlem yapılması gerekecektir. Burun kırığı ameliyatı bunlar dışında daha başka risklere de sahiptir.


Burun Kırığı Ameliyatı Ne Zaman İyileşir?Burun kırığı ameliyatı iyileşme süresi ameliyatın niteliğine ve hastadan hastaya değişiklik gösterecektir. Kırık burun kemiklerine ilk 48 saat içinde müdahale edilirse yani tampon ve alçı konulursa 7 – 10 gün yeterli bir süre olarak görülecektir. Ancak estetik amaçlı yapılan burun ameliyatı işlemlerinde 3 aya kadar iyileşme süreçleri takip edilebilir.


Kırık derecesine ve uygulanan tedavi metotlarına göre burun kırığının tedavisinde iyileşme süreleri birçok yönden farklılık gösterecektir. İyileşme sürecinin hızlandırılması için farklı yöntemler uygulanabilir.

Bel Kayması Ameliyatı Nedir?

Burun Kırığı Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?


Burun kırığı ameliyatı sonrası iyileşme süreci kişiden kişiye değişecektir. Genelde 1 gece hastanede gözlem altında kalındıktan sonra hastalar taburcu edilmektedir. Operasyondan sonra morluk sorunları yaşanması sürecin normal bir parçasıdır. Ancak ortaya çıkan bu morluklar 1 hafta gibi bir sürede geçecektir. Oluşan şişmeler ise ortalama 15 günde düzelir. Alçı ise işlem sonrasında ortalama 5 – 7 gün içinde alınmaktadır.

Bacak Protezi Çeşitleri Ve Fiyatları

Kırık Burun Ameliyatı Kaç Saat Sürer?Kırık burun ameliyatı yapılacak işleme göre farklı sürelerde gerçekleştirebilir. Günümüzde burun ameliyatı için birçok farklı metot ve tıbbi teknoloji kullanmaktadır. Ortalama 2 – 3 saatlik bir süre söz konusu ameliyatlar için yeterli olmaktadır. Kırık derecesi ve ameliyat yöntemlerine göre hastanın genel sağlık durumu da dikkate alınarak burun kırığı ameliyatı farklı sürelerde tamamlanacaktır.

bottom of page