top of page

İyi huylu prostat hiperplazi Böbrek Yetmezliğine Neden Olabilir mi?

İyi huylu prostat böbrek yetmezliğine sebep olur mu? sorusunu bu yazımızda cevapladık. Daha fazla bilgi için devamını okuyun!

İyi huylu prostat hiperplazi Böbrek Yetmezliği
İyi huylu prostat hiperplazi Böbrek Yetmezliği

Prostat Kanseri Tedavi Yöntemleri

İyi huylu prostat hiperplazi nedir?İyi huylu prostat hiperplazi, 50 yaşı ve üstündeki erkeklerde sıkça görülen bir rahatsızlıktır. Ciddi komplikasyonlara neden olmasa da nadir durumlarda ciddi komplikasyonlar görülebilir.


İyi huylu prostat hiperplazi bir nevi prostat büyümesidir. Erkek üreme sisteminin önemli bir parçası olan prostat sperm üretmektedir.


Prostat, rektumun önünde ve mesanenin altında bulunur. İdrarın mesaneden geçmesini ve penisten atılmasını sağlamakta olan üretra, prostatın içerisinden geçmektedir.


Prostat doğum esnasında küçük bir yapıdadır. Ergenlik döneminde gelişir. Ayrıca 25 yaşından itibaren yeniden üremeye başlayan bu üretra yetişkin bir insanda yaklaşık olarak 28 gram ağırlığındadır ve bir ceviz kadardır.


Prostatın bu dönemler haricinde büyümesi durumunda üretraya baskı uygulanmaktadır. Bu baskı idrarın atılmasını engellemektedir. Yani; idrar esnasında zorluk, zayıf akıntı ve mesanenin tamamen boşaltılmaması yaşanır.


Araştırmalara göre, 51 ila 60 yaşı arasındaki erkeklerin neredeyse %50’sinde İyi huylu prostat hiperplazi görülmektedir. 80 yaşının üstündeki erkeklerin neredeyse %90’ında görülmektedir.


Bu yazımızda İyi huylu prostat hiperplazi ile böbrek hasarının semptomları ve bu konu hakkında ne yapılması gerektiğini araştırdık.

İyi Huylu Prostat Hiperplazisi Ameliyatı ve İyileşme Süreci

Böbrek yetmezliği nedir?


Böbreklerin artık atılım işi yapmaması ve sıvı filtrelememesi durumuna böbrek yetmezliği denir. Böbrek yetmezliğinin 5 farklı aşaması bulunmaktadır. En ileri aşamada hayatta kalınması için diyaliz ya da böbrek nakli gerekir.


Diyabet, bazı otoimmün hastalıklar ve genetik hastalıklar, böbrek yetmezliğinin en yaygın nedenleridir. Yüksek tansiyon, dehidrasyon, enfeksiyon, kullanılan bazı ilaçlar ve idrar çıkışının engellenmesi böbreklere zarar vermektedir.


İyi huylu prostat hiperplazi böbrek yetmezliğine nasıl neden olmaktadır?İdrarın vücuttan atılmasını engelleyen her durum akut böbrek yetmezliğine neden olmaktadır. Örneğin, idrar yolundaki kan pıhtılaşması ya da böbrek taşları bu duruma neden olmaktadır. Ayrıca İyi huylu prostat hiperplazi ya da prostat kanseri de böbrek yetmezliğine neden olmaktadır.


İyi huylu prostat hiperplazi semptomları zaman geçtikçe kötüleşme eğiliminde olur. En şiddetli vakalarda ise İyi huylu prostat hiperplazi enfeksiyona, böbrek hasarına ya da mesane hasarına yol açmaktadır. Bu durum yaygın olarak görülmese de böbrek yetmezliğine neden olabilmektedir.


Ayrıca, İyi huylu prostat hiperplazi hastası erkeklerin çoğunda böbrek yetmezliği ya da böbrek hasarına rastlanmaz.

İyi Huylu Prostat Hiperplazi Hastaları Hangi İlaçlardan Uzak Durmalıdır?

İyi huylu prostat hiperplazi ve böbrek yetmezliğinin semptomları nelerdir?


İyi huylu prostat hiperplazi hastası erkeklerin en yaygın şikâyeti gece vaktinde idrara çıkma ihtiyacıdır. Yakın zamanda idrar yapılsa bile yeniden idrar çıkma ihtiyacı duyulur. Bu aciliyet duygusunda akış zayıf olmaktadır. Bu hastalar idrar yapmak için kendilerini zorlamaktadır.


Azalmış idrar hacmi, sıvının tutulmasından dolayı ayak bilekleri, bacak ve ayaklarda şişme meydana gelmesi, mide bulantısı, tükenmişlik hissi ve nefes darlığı böbrek yetmezliği semptomlarıdır.


Böbrek yetmezliği geliştikçe kafa karışıklıklarına, komaya ve nöbetlere neden olabilmektedir. Bu durum, hayati tehlike arz etmektedir.


Doktor muayenesi ne zaman gereklidir?


Gece vakitleri tekrarlana tuvalet ihtiyaçlarının artması durumunda muayene olmak gerekmektedir. Doktorlar rektum içerisine parmak sokarak prostatın boyutunu ölçmektedir. Bu işlem için üroloğa sevk edilebilmektedir.


İdrara çıkamama ve idrarda kan görülmesi durumlarında tıbbi yardım alınmalıdır.


İyi huylu prostat hiperplaziye bağlı böbrek yetmezliği riski nasıl azaltılmaktadır?İyi huylu prostat hiperplazi olan hastalarda tedavi için bazı ilaçlar reçete edilmektedir. Bu ilaçlar tamsulosin gibi idrar akışını kontrol etmekte olan sfinkteri gevşetmektedir. Ayrıca doktorlar, dutasterid ya da finasterid gibi prostatın küçülmesini sağlayan ilaçlar da reçete edebilmektedir.


İyi huylu prostat hiperplazi olan hastalar için her zaman tedavi gerekli değildir. Düzenli kontroller esnasında doktorlar tarafından kontrol edilmektedir. Yeni semptomların görülmesi durumunda doktora bildirilmelidir.


İyi huylu prostat hiperplazinin ciddi semptomlarını erken tedavi etmek; mesane ile böbreklerin zarar görmesini önlemeye yardımcı olurken yaşam kalitesini de arttırmaktadır.


Kullanılan ilaçların işe yaramaması durumunda ise prostat dokusunun bir kısmı ameliyat ile alınmaktadır. Bu işleme TURP (prostatın transüretral rezeksiyonu) denilmektedir. Bu işlem genel anestezi ile yapılır ve penise tüp yerleştirilir. Daha sonrasında ise prostat dokusunun alınması için bu tüpe cerrahi bir alet daha yerleştirilir.


Kaynaklar


bottom of page