top of page

İyi Huylu Prostat Hiperplazisi Belirtileri

İyi huylu prostat belirtileri hakkında bu yazımızda detaylı bilgilere yer verdik. Daha detaylı bilgi edinmek için yazının devamını okuyun!

İyi huylu prostat büyümesi

İyi huylu prostat hiperplazisi, çoğu erkekte yaşla beraber prostatın büyümesidir.


Prostat Kanseri Tedavi Yöntemleri

Prostat bezi mesane altında bulunur. Büyüdüğü zaman, üretra tüpüne baskı uygulamakta ve bu yüzden idrar sorunları yaşanmaktadır. Uzmanlar; prostat bezinin, hormonal değişikliklerden kaynaklandığını öne sürmektedir. Tedavi edilmediği sürece mesane, böbrek ya da idrar yolunda sorunlar oluşmaktadır.


İyi Huylu Prostat Hiperplazisinin komplikasyonları ciddi olsa da asla bir kanser türü değildir. Bu rahatsızlığa sahip olmak kanser riskini de arttırmaz. İyi Huylu Prostat Hiperplazisinde prostat büyümesinde üretra etrafında doku halkası bulunan iç prostat etrafında büyümeler görülür.


Sık ya da acilen idrara çıkma ihtiyacı


İyi Huylu Prostat Hiperplazisi bulunan çoğu erkek, gün içerisinde sık sık idrara çıkma ihtiyacı hisseder. Bu duruma nokturi denir. Sık idrara çıkma, uzmanlar tarafından günde en az sekiz kere idrara çıkma olarak tanımlanmaktadır. Bazı durumlarda bu idrar çıkma ihtiyacı acil olmaktadır. Büyüyen prostat bezi, mesane ve üretra üzerinde baskının artmasına neden olur ve bu yüzden idrar tutulmama görülür.


İdrar yapma zorluğu


İyi Huylu Prostat Hiperplazisi, idrar yapmayı zorlaştırır. Üretradaki artan basınç, idrarın atılmasını engeller. Bu durum yüzünden idrar akışının başlaması zorlaşabilir. Özellikle idrara çıkmanın sonunda ise kesintili ya da zayıf idrar akışı görülür.

İyi Huylu Prostat Hiperplazisi Ameliyatı ve İyileşme Süreci

İdrar yapma esnasında ya da boşalma sırasında ağrı


İyi Huylu Prostat Hiperplazisinin idrar yolu ve üreme sistemi üzerindeki baskısı, idrara çıkma ya da boşalma esnasında ağrılara neden olmaktadır. Boşalma ya da idrar yapma esnasında oluşan ağrılar İyi Huylu Prostat Hiperplazisinin nispeten yaygın komplikasyonu olan enfeksiyondan da kaynaklanabilmektedir.


Kanlı ya da kokuya sahip idrar


İdrarın tutulması, idrarın dahada koyulaşmasına ve kötü kokuların salınmasına neden olur. Koku kokulu idrar aslında idrar yolu enfeksiyonun bir semptomudur. Hematüri, genişleyen bezin yüzeyindeki genişleyen damarlardan kaynaklı olabilir. İdrarda görülen kana ise gros hematüri denir. İdrarda kan görülmesi halinde hemen tıbbi destek alınmalıdır.


İdrar retansiyonu


İdrarın yapılmaması durumunda, hemen tıbbi destek alınmalıdır. Doktorlar hastaların idrarını boşaltmak için mesaneye kateter tüp yerleştirilir. İyi Huylu Prostat Hiperplazisinin ciddiyetine göre, büyüyen prostat dokusunun alınması için ameliyat önerilebilir.

İyi Huylu Prostat Hiperplazi Hastaları Hangi İlaçlardan Uzak Durmalıdır?

İdrar yolu enfeksiyonları


İdrarın mesaneden tamamen boşaltılmaması durumunda mesanede bakteri üreyebilir. Bu durum da idrar yolu enfeksiyonlarına neden olur. Bu enfeksiyonlar idrarın kötü kokmasına ya da kanlı idrara neden olmaktadır. Doktorlar, sık sık idrar yolu enfeksiyonlarının geçirilmesi durumunda prostatın bir kısmının alınması için ameliyat önermektedir.


Mesane taşları


İdrar yolu enfeksiyonları gibi mesane taşları da İyi Huylu Prostat Hiperplazisinin ana semptomlarından birisi olan mesanenin tam boşaltılmamasına neden olabilir. Mesane taşları, mesanedeki idrarda yüksek oranda konsantre hale geldiğinde oluşan, sert mineral topaklardır. Bu taşlar; idrarda kan, mesane tahrişi, idrar akışını tıkanması ve şiddetli enfeksiyonlara neden olabilmektedir.


Mesane ve böbrek hasarı


Mesanenin tamamen boşalmaması durumunda zayıflama ve gerileme yaşanır. Mesanedeki kas duvarı kasılma yeteneğini kaybeder ve bu yüzden de mesane tam olarak boşalmaz. İyi Huylu Prostat Hiperplazisine bağlı idrar retansiyonu da mesaneye baskı yapar ve böbreklere zarar verir. Ayrıca mesanede başlayan enfeksiyonlar da böbreklere yayılabilir ve hasara neden olabilir.

İyi huylu prostat hiperplazi Böbrek Yetmezliğine Neden Olabilir mi?

Son Olarakİyi Huylu Prostat Hiperplazisi semptomları ya da komplikasyonlarından herhangi birinin yaşanması durumunda doktor kontrolü gerekir. Ürologlar, kontrolden önce semptomları, tıbbi durumları ve kullanılan ilaçları sorar.


Birçok erkek; ilaç, ameliyat ve çeşitli tedaviler gibi İyi Huylu Prostat Hiperplazisinde yaygın olan tedavilerin daha faydalı olduğunu özlemiştir. Bu durum rahatsız edici olurken komplikasyonlara da neden olabilir. Erken teşhis ve tedavi, semptomların neden olduğu mesane ve böbreklerdeki olası hasarı önler.


Kaynaklar

bottom of page