top of page

HPV Gırtlak Kanserine Neden Olabilir mi?

HPV gırtlak kanserine neden olur mu? sorusunu bu yazımızda bütün detaylarıyla cevapladık. Daha fazla bilgi edinmek için okuyun!

Hpv gırtlak kanseri


İnsan papilloma virüsü, cinsel yolla bulaşmakta olan hastalıklardan birisidir. Genellikle cinsel organlarda görülen bu virüs, vücudun diğer bölgelerinde de ortaya çıkabilmektedir. Araştırmalara göre, cinsel organ ve boğazı etkilemekte olan 40’dan fazla cinsel yolla bulaşan virüs türü vardır.


HPV-16 denilen virüs türü boğaz kanserine neden olabilmektedir. Ortaya çıkan bu kanser türüne HPV pozitif gırtlak kanseri de denilmektedir.
Hangi semptomlar görülmektedir?


HPV-pozitif gırtlak kanserinin semptomlarıyla HPV-negatif gırtlak kanserinin semptomları benzerlik göstermektedir. 2014 yılında yapılan araştırmaya göre, HPV pozitif gırtlak kanserinden dolayı boyun daha fazla şişmektedir. Yapılan aynı çalışmada da HPV-negatif gırtlak kanserinde boğaz ağrıları daha yaygın olduğu kanıtlanmıştır. Ancak boğaz ağrısı HPV-pozitif gırtlak kanserinin de bir semptomudur.


Lenf düğümlerinin şişmesi, kulakların ağrıması, dilin şişmesi, yutkunma sırasında ağrı, sesin kısılması, ağızın içerisinde uyuşukluk olması, boyun çevresi ya da ağız içerisinde küçük topakların meydana gelmesi, kanlı tükürükler, bademciklerde lekelerin oluşması ve nedensiz kilo kayıpları görülen semptomlardandır.


Oral HPV erken evrelerde zor saptanmaktadırlar. Çünkü, belirgin semptomlara görülmez. Ayrıca tüm oral HPV vakaları da sağlık sorunlarına dönüşmemektedir. Araştırmacılar, bir sürü insanda hiç semptom görülmediğini ve enfeksiyonun genellikle 2 sene içerisinde kendi kendine düzeldiğini öne sürmektedir.

Rektum Kanseri Nedir? Belirtileri ve Daha Fazlası

Bunun nedeni nedir?


Oral HPV oral cinsel ilişki ile bulaşmaktadır. Ancak gırtlak kanserinin neden geliştiğine dair bilgiler yetersizdir. Bazı araştırmacılar, çok fazla cinsel partnere sahip olmaktan dolayı HPV pozitif boğaz kanserinin gelişebildiğini öne sürmektedir. Ayrıca HPV pozitif gırtlak kanserinin kişi ile sahip olduğu cinsel partnerler arasındaki ilişkinin tam olarak anlaşılması için daha fazla araştırma yapılmalıdır.


Bir sürü oral HPV vakasında herhangi bir semptomunun kansere neden olmadığını ve birisinin bu virüsü diğer partnerlere iletmesini kolaylaştırdığını unutmamak gerekmektedir. Gırtlak kanserinin HPV virüsünden dolayı gelişmesi uzun yıllar sürebilir. Bu faktörlerin hepsi potansiyel nedenlerin belirlenmesini zorlaştırmaktadır.


Kimler risk altındadır?Araştırmalar, yetişkinlerin %1’inin HPV-16 enfeksiyonları ile gırtlak kanserinin geliştiğini öne sürmektedir. Ek olarak, tüm boğaz kanserlerinin neredeyse 2/3’ü HPV-16 suşlarını içermektedir. Bu yüzden oral HPV’ye sahip olmanın gırtlak kanseri için güçlü riskler taşıdığı kabul edilmektedir. Yine de HPV-16 enfeksiyonu bulunan çoğu insan gırtlak kanserine yakalanmaz.


2017 yılında yapılan araştırmaya göre, sigara içmekte önemli bir risk faktörüdür. Sigara içmek, genellikle HPV pozitif gırtlak kanserine neden olmasa da sigara içmek ve HPV enfeksiyonuna sahip olmak ise genel kanser hücresi riskini arttırabilmektedir. Ayrıca sigara içmek HPV-negatif gırtlak kanseri riskini de arttırmaktadır.


Yakın zamanda yapılan başka bir araştırmaya göreyse oral HPV enfeksiyonu kadınlara göre erkeklerde üç kat daha yaygındır. Ayrıca yüksek riskli oral HPV enfeksiyonu erkeklerde 5 kat, oral HPV ise erkeklerde 16 kat daha yaygındır.

Vajinal Kaşıntı Nedir? Neden Olur? Evde Çözüm

Nasıl teşhis edilir?


HPV pozitif gırtlak kanseri ya da oral HPV’nin erken tespit edilmesi için tek bir tane test bulunmaz. Doktorlar normal muayeneler esnasında gırtlak kanseri ya da HPV semptomları fark edebilmektedir. Bazı durumlarda ise diş doktorlarının muayenesi esnasında bile gırtlak kanseri semptomları tespit edilmektedir.


Herhangi bir semptomun görülmemesi ve kanser geliştirme riskinin olması durumunda doktorlar oral kanser taramasının yapılmasını önermektedir. Bu taramalar esnasında ağız içinin fiziksel muayenesi, ses telleri ve bunların yanı sıra boğaz arkasının kontrol edilmesi için küçük kameralar kullanılır.


Nasıl tedavi edilir?


HPV pozitif gırtlak kanserinin tedavisi, diğer gırtlak kanserinin tedavilerine oldukça benzemektedir. Hem HPV olmayan gırtlak kanseri hem de HPV pozitif gırtlak kanseri tedavileri birbirlerine benzemektedir. Uygulanan tedavide boğaz bölgesinde bulunan kanserden kurtulmak ve bu sayede de yayılmanın ya da başka komplikasyonların gelişmesi önlenmektedir.


Bu kanser türü için radyasyon tedavisi, kemoterapi ve endoskopi kullanılabilir.

Ağız Kanseri Belirtileri, Evreleri ve Tedavisi

Kendimi nasıl koruyabilirim?


Bir sürü önlem almak HPV ya da HPV ile bağlantılı gırtlak kanserinin gelişme riski azaltılabilir. HPV’nin genellikle başka belirtilere neden olmadığı ve bu nedenle birisinde HPV yokmuş gibi görünmesi durumunda bile insanın kendini koruması önemlidir.


Riskin azalması için aşağıdaki ipuçları izlenebilir.


  • Oral cinsel ilişki esnasında prezervatif gibi korunma ekipmanları kullanın.

  • HPV’si bulunan insanların HPV pozitif gırtlak kanseri riskini arttıran yüksek alkol alımı ve sigaradan uzak durması gerekmektedir.

  • Diş kontrolleri esnasında diş hekiminin ağızda renk değişiminin olup olmadığını da kontrol etmesini isteyin. Ayrıca çok fazla oral ilişki yapan insanların olağandışı şeylerin olup olmadığını da ayna karşısında kontrol etmeleri gerekmektedir. Bu yöntem, HPV ile bağlantılı kanserlerin gelişmesini engellemese de daha erken tanı konulmasına yardımcı olacaktır.

  • 45 yaşı ve altındaki insanların daha önce de karşılaşmaması durumunda bile HPV aşısı hakkında doktoruna danışması gerekir.


Hayatta kalma oranı nedir?HPV pozitif gırtlak kanseri tedavisi genellikle olumlu sonuçlanmaktadır. Teşhis konulan kişilerin hayatta kalma yüzdesi 85 ila 90 arasında değişmektedir. İnsanlar teşhis konulduktan 5 yıl sonra hayatta olurken kanserden de kurtulmuş olurlar.


Dünyada 14 ila 69 yaşı arasındaki insanların yaklaşık %10’unun boğazında HPV ile bağlantılı enfeksiyonlar bulunur. Bulunan bu enfeksiyonlar gırtlak kanserine dönüşebilmektedir. İnsanların kendini HPV enfeksiyonlarına karşı koruması gırtlak kanseri dahil olmak üzere ciddi sağlık sorunlarını önleyebilmektedir.


Sık sık oral ilişki yaşayanların düzenli olarak ağız içi muayenesi yaptırması ve olağandışı durumlarla karşılaşması durumunda da doktoruna söylemesi gerekmektedir.


Kaynaklar

bottom of page