top of page

Hipertiroid Tedavisi Doğal Yöntemler Bilinmesi Gerekenler

Hipertiroid Tedavisi Doğal Yöntemler Bilinmesi Gerekenler hakkında bilinmesi gereken her şeyi bu yazımızda bir araya getirdik. Daha fazla bilgi edinmek için okuyun!

Hipertiroid Tedavisi : Doğal Yöntemler
Hipertiroid Tedavisi : Doğal Yöntemler

Hipertiroid, vücutta çok fazla tiroid hormonu üretmeye denir. Bu olaya aşırı aktif tiroid de denilmektedir.


Boğazda bulunan ve bir dizi önemli hormonun salgılanmasından görevli bez olan tiroid bezinin etkilenmesidir.Hipertiroid hipotiroidi ile karıştırmamak gerekmektedir. Hipertiroid aşırı aktif tiroidi tanımlamak için kullanılırken, tiroid bezinin düşük performans sergilemesinde ise hipertiroid terimi kullanılır.


Hipertiroidin semptomları ve tedavisi hipertiroidden çok daha farklıdır.


HipertiroidE boğaz kanseri, Graves hastalığı, aşırı iyot ve diğer risk taşıyan durumlar neden olmaktadır.


Hipertiroid belirtileri arasında kalp çarpıntısı, kilo kaybı, iştah artışı adet döngüsünde düzensizlikler, tükenmişlik hissi, saç dökülmesi, aşırı terleme, ishal, titreme, sinir ve stres durumunda artış ve uyku sorunları bulunur.


Hipertiroid aynı zamanda tiroid bezinizin şişmesine neden olur. Bu duruma guatr denir.


Hipertiroid çoğu zaman tiroid hormonunun aşırı üretimini engelleyen antitiroid ilaçlarla tedavi edilmektedir.


Antitiroid ilaçlar tiroid bezinin durumunu iyileştirmediği takdirde, hipertiroid radyoaktif iyot tedavisi ile tedavi edilmeye çalışılır. Bazı durumlarda, tiroid bezi cerrahi olarak ameliyatla alınır.


Tıbbi tedavilere ek olarak bazı doğal terapiler de hipertiroide yardımcı olmaktadır. Doktor tarafından reçete edilen ilaçların yerine kullanmamak gerekirken, bu terapiler sadece semptomların azalmasına yardımcı olmaktadır.


Tedavi sürecinde ek olarak doğal yollara başvurmadan önce doktorunuzla konuşmanız gerekmektedir.

Hipertiroid Beslenme Kılavuzu - Bilmeniz Gereken Her Şey

Hipertiroid için nasıl beslenilmeli?


Hipertiroid tedavisinin en doğal yolu diyet yapmaktır.Hipertiroide sahipseniz, doktorlar tıbbi tedavileri uygulamaya başlamadan önce düşük iyotlü bir diyet yapmayı tavsiye eder. Bu diyet tedavinin iyileşme oranını arttırabilmektedir.


Diyetisyenlere göre, düşük iyotlu diyet sırasında bu gıdalardan uzak durmak gerekir:


•İyotlu tuz

•Deniz ürünleri

•Süt Ürünleri

•Yüksek miktarda beyaz et ya da sığır eti

•Yüksek miktarda tahıl ürünleri (ekmek, makarna ve hamur işleri gibi)

•Yumurta sarısı


Ek olarak, tofu, soya sosu, soya sütü ve soya fasulyesi gibi soya ürünlerinin kullanılmaması gerekir. Çünkü, 2006 yılında yapılan bir araştırmada, soyanın tiroid seviyelerinde değişikliklere neden olduğu kanıtlanmıştır.

Subklinik Hipertiroid Nedir? Belirtileri, Teşhis ve Tedavi Yöntemleri

İyottan kaçınmak


Yukarıdaki gıdalardan uzak durmanın yanı sıra iyottan da uzak durmak gerekir.


İyot, ürün etiketlerinde belirtilmezse de bitkisel takviyelerde bulunabilmektedir. Reçetesiz satılan takviyeler olsa dahi, vücut için zararlı etkiler oluşturacağını unutmayın.


Herhangi bir takviyeyi kullanmadan önce doktorunuza danışın.


Söz konusu iyot ise, denge esas şarttır. Aşırı iyot tüketmek hipertiroid neden olurken, iyot eksikliği hipotiroidizme neden olmaktadır.


Doktor tarafından söylenmedikçe herhangi bir iyot ilacı kullanmayın.

Hipertiroid Kilo Artışına Neden Olabilir mi?

L-karnitinHipertiroidin etkilerinin tedavi edilmesine yardımcı olabilecek doğal takviyelerden biri L-karnitindir.


L-karnitin, vücutta doğal olarak bulunan bir amino asit türevine denir. Genellikle kilo vermek için kullanılan takviyelerde bulunmaktadır.


Ayrıca et, balık ve süt ürünleri gibi gıdalarda L-kartinin bulunmaktadır.


Karnitin, tiroid hormonlarının belirli hücrelere girişini engeller. 2001 yılında yapılan araştırma, L-karnitinin kalp çarpıntısı, yorgunluk ve titreme dahil olmak üzere hipertiroid semptomlarının kontrol altına alınabileceğini ve önlenebileceğini savunmaktadır.


Bu araştırma umutların artmasını sağlasa da L-karnitinin etkili bir hipertiroid tedavisi olup olmadığını kanıtlamak için yeterli çalışma bulunmamaktadır.


Bugleweed


Bugleweed, eski zamanlarda kalp ve akciğer rahatsızlıklarının tedavisi için kullanılmış bir bitkidir.


Bazı uzmanlar, bugleweed'in bir tirosupresan olduğunu, yani tiroid bezinin işlevselliğini azalttığını savunmaktadır.


Ne yazık ki, hipertiroid için Bugleweed tedavisinin etkili olup olmadığını saptamak için yeterli bilgi bulunmamaktadır.


Bugleweed gibi bitkisel takviyeler kullanmak isterseniz, doz ve sıklık için üreticilerin yönergelerine uyun ve yeni bir tedaviye başlamadan önce doktorunuza başvurun.

Hipotiroid ve Hipertiroid Arasındaki Farklar Nelerdir?

B kompleksi ya da B-12Hipertiroide sahipseniz, B-12 vitamini eksikliğinizin olması da muhtemeldir. B-12 vitaminin eksikliği, insanın kendini yorgun, zayıf ve başının döndüğü hissiyatına kapılmasına neden olabilir.


B-12 vitamini eksikliği varsa, doktorlar hastaların B-12 takviyesi kullanmasını ya da B-12 enjeksiyonu yaptırmasını önermektedir.


B-12 vitamini bulunan takviyeler bu semptomların bazılarının kontrol altına alınmasına yardımcı olabilirken, hipertiroidi kendi başlarına tedavi edecek güçte değillerdir.


B-12 ve B kompleksi vitaminleri reçetesiz olarak satılsa da, yeni bir takviye kullanmadan önce doktorunuza danışmak en iyisidir.


Selenyum


Yapılan bazı araştırmalar selenyumun hipertiroid semptomlarının azalmasında etkili bir tedavi olduğunu öne sürüyor.


Selenyum; su, fındık, toprak, balık, tahıllar ve sığır eti gibi gıdalarda doğal olarak bulunan minareldir. Ayrıca bu mineral ek olarak da alınabilir.


Hipertiroidin en yaygın nedeni olan zehirli guatr hastalığı, selenyum ile tedavi edilen tiroid göz hastalığı (TED) ile bağlantılıdır. Yine de hipertiroidi olan her insanda Tiroid göz hastalığının olmadığını unutmayın.


Diğer araştırmalar, selenyumun kendi başına hipertiroid için etkili bir tedavi olmadığını açıkladı.


Selenyum gibi bir takviye kullanmadan önce ilk olarak doktora danışmanız gerekir, çünkü selenyum bazı olası yan etkilere sahiptir ve bazı ilaçlarla birlikte kullanılmamalıdır.

Nodül Nedir? Belirtileri, Teşhis ve Tedavi Yöntemleri

Limon balsamıNane familyasının bir bitkisi olan Limon balsamı, Graves hastalığı için iyi bir tedavi olduğu düşünülmektedir. Bu düşüncelerin sebebi ise tiroid uyarıcı hormon (TSH) seviyelerinde düşüş yaşatmadır.


Ancak, yapılan bu iddialar hakkında hâlâ eksiklikler bulunmaktadır. Limon balsamının hipertiroid tedavisinde etkili sonuçlara sahip olup olmadığını kanıtlamak için yeterli miktarda kanıt yoktur.


Limon balsamı çay olarak veya takviye şeklinde tüketilebilir. Bir fincan melisa çayı ile yatmak en azından bir stres yönetimi tekniği olarak iyileştirici olabilir.


Lavanta ve sandal ağacı esansiyel yağları


Birçok insan hipertiroid semptomlarının kontrol altına alınması için uçucu yağlar kullanmayı tercih etse de bu tercihler hakkında yeterli araştırma bulunmamaktadır.


Örneğin Lavanta ve sandal ağacı esansiyel yağları; kaygı hissini azaltabilirken, sakin hissetmeye de yardımcı olabilir. Bu yağlar, hipertiroidin belirtileri olan sinirlilik ve uykusuzlukla savaşmaya da yardımcı olmaktadır.


Ayrıca, uçucu yağların hipertiroid tedavisinde kullanılıp kullanılmayacağını öne süren yeterli miktarda araştırma bulunmamaktadır.


Glukomannan


Bir diyet lifi olan glukomannan; kapsül, toz ve tablet şeklinde bulunmaktadır. Genellikle konjac bitkisinin kökünden elde edilmektedir.


2007 yılında yapılan küçük bir inceleme, glukomannan'ın hipertiroidi olan kişilerde tiroid hormon seviyelerinin düşmesi için kullanılabileceğini öne sürse de daha fazla kanıt gerekmektedir.


Son Olarak


Hipertiroid genellikle alanında uzman bir doktor tarafından tıbbi tedavi ve izleme gerektirmekte.


Doğal olan bu tedaviler semptomların kontrol edilmesine yardımcı olabilir ve tiroid ilaçlarının yanında kullanılabilir, ancak tiroid ilaçlarının yerini alamaz.


İyi bir diyet, spor yapmak, kişisel bakım ve stres yönetimi hipertiroidin kontrol edilmesine yardımcı olabilir. İlaçla ve sağlıklı bir yaşam alışkanlığıyla yönetildiği zaman tiroid fonksiyonları normal hale dönebilir.


Kaynaklar

bottom of page