top of page

Hametan Krem Nedir? Ne İşe Yarar? Ve Fiyatı

Hametan Krem Nedir? Sorusuna bu yazımızda cevap verdik. Ayrıca Hametan Krem Ne İşe Yarar? ve Hametan Krem Fiyatı bilgilerini verdik.

Hametan Krem

Hametan Krem Nedir?

Hametan krem cilt problemlerini gidermek için kullanılan bir çok kremden bir tanesidir. Hametan krem sadece eczanelerde satılır ve gerek yan etkilerinin azlığı gerekse etkileriyle kullanan kişiler tarafından sevilmektedir.

Hametan kremin iki farklı türü bulunmaktadır. Bu türlerden ikisi de topikal olarak uygulanmaktadır. Hametanı eczanelerden hem pomad hemde krem olarak satın alabilirsiniz. Pomad olarak satılan versiyonu, Hametan Krem’e kıyasla daha yağlı bir yapıdadır. Hametan 30 ve 50 gramlık iki farklı boyutta bulunmaktadır ve alüminyum tüplerde satılmaktadır. Dermatologlar sivilce ve akne de dahil olmak üzere bir çok cilt rahatsızlığı için Hametan krem reçete edebilirler. Ayrıca krem iltihap giderici özellikleri ile de bilinmektedir. Etken madde olarak içeriğinde Hamamelis virginiana bulundurur.

Hametan Krem Ne İşe Yarar?


Hametan krem uzun yıllardır neredeyse herkesin evinde bulunmaktadır ve sadece cilt problemlerini çözmek için değil, aynı zamanda nemlendirici olarakta kullanılabilmektedir.

Hametan krem en fazla yanı izlerini gidermek amacıyla kullanılmaktadır. Cildin yenilenme hızına etki ederek, yanık izi bulunan bölgede hücre yenilenmesinin artması ile birlikte yanıkların iyileşmesinden sonra oluşan izleri yok etmektedir.

Ayrıca Hametan Krem ciltte oluşan lekelerden kurtulmak, güneş lekelerini gidermek ve sivilce ve aknelerin sebep olduğu cilt lekelerini gidermek için kullanılabilir.

Hametan Kremin bilinen bir ağır yan etkisi olmasa da, içeriği sebebiyle alerjik reaksionlara sebep olabilmektedir. Kremi kullandıysanız ve alerjik bir reaksiyona sebep olduğunu düşünüyorsanız, doktorunuz ile görüşmeniz en iyi seçenektir.

Fucidin krem Nedir? Ne İşe Yarar? Fiyat

Hametan Krem Faydaları

 • Sıcak havalar sebebiyle oluşan pişiklere iyi gelmektedir.

 • Ağda veya lazer epilasyon gibi cildi tahriş eden seanslardan sonra kızarıklıkları gidermektedir.

 • Sivilcelerden sonra oluşan lekeleri gidermektedir.

 • Cilt renk tonunda farklılıklar varsa eşitleyebilmektedir.

 • Kuru cilt sorununun önüne geçebilmektedir.

 • Cilt çatlaklarını tedavi edebilmektedir.

 • Yanık tedavisinde yaraların iyileşme hızını ve lekelerin giderilmesini sağlayabilmektedir.

 • Ameliyat yaralarının tedavisinde kullanılabilir.

 • Yatak yaralarını tedavi etmek amacıyla kullanılabilir.

 • Açık yaraların enfeksiyon kapmasını engelleyebilirv e iyileşme hızını arttırabilir.

 • İltihap kurutucu etkisi bulunmaktadır.

 • Güneş yanığı acısını gidermek için kullanılabilir.

 • Cildin nem dengesini sağlamak için kullanılabilir.

 • Ani kilo alan veya veren kişilerin vücudunda oluşan çatlakların tedavi edilmesinde kullanılabilir.

 • Sivrisinek ısırıklarının sebep olduğu kaşıntıyı hafifletebilmektedir.

 • Makyaj yapmadan önce kullanılması durumunda, makyajın daha kalıcı olmasını sağlar.

Fito Krem Nedir? Ne İşe Yarar? Ne İçin Kullanılır? Fiyat

Hametan Krem ile Pomad Arasındaki Farklar

Hametan Krem

Hametan pomad ile krem arasındaki temelinde yapı farkı bulunur. Hametan pomad, kreme kıyasla daha yağlı ve yoğun bir yapıdadır.

Ciltte bulunan yüzeysel çatlaklar, yaralar, sıyrıklar, hafif yanıklar veya kuruluklar gibi cildin sadece yüzeyini etkileyen ve derinleşmemiş durumlarda kullanılması tavsiye edilir. Ayrıca güneş lekeleri, cilt lekeleri, güneş yanıkları, sivilce ve aknelerden kaynaklanan lekeler, pişikler ve küçük kesikler için yine krem formunun kullanılması önerilir.


Eğer cildinizde derinleşmiş rahatsızlıklar bulunuyorsa, o zaman krem değil merhem formunda bulunan Hametan pomad kullanılması tavsiye edilir. Derinleşmiş rahatsızlıklara örnek olarak iltihaplı yaralar, iltihaplı kesikler, derin cilt kesikleri, kistik sivilceler ve ameliyat yaraları gösterilebilir.

Ayrıca akne veya sivilce sorununuz bulunuyorsa veya cildiniz yağlıysa, pomad formunu kullanmamanız bulunun sorunların kötüleşmemesine yardımcı olur.

Hametan Pomad

Hametan Sarı ve Mavi Kutu Farkları

Mavi renkli karton kutuda satılan pomad formatındadır. Krem formunda bulunan Hametan ise sarı renkli kutuda satılmaktadır.

Thiocilline Nedir? Ne İşe Yarar? Ne İçin Kullanılır? Fiyat

Hametan Krem Nasıl Kullanılır?

Her ilaç gibi Hametan Krem’de kullanılmadan önce kesinlikle bir doktora danışılmalıdır. Doktor tavsiyesi dışında ilaç kullanımı beklenmedik sorunlara sebep olabilir.

Kremi kullanmadan önce, kullanılacak bölgeyi ve elinizi doğal içerikli bir sabunla iyice köpürterek temizleyin. Köpüğü durulayın ve bölgeyi bir havlu yardımıyla kurutun. Parmak ucunuza bir nohut tanesinden daha az olacak şeilde kremi sıkın ve kullanacağınız bölgeye iyice yedirerek sürün. Cildiniz kremi kısa süre içerisinde emecektir. Cilt emilimi gerçekleştikten sonra uygulama bitmiş olacaktır.

Hametan Krem Pişiğe İyi Gelir Mi?

Özellikle bebeklerde huzursuzluğa sebep olabilen pişik sorununa karşı Hametan Krem kullanılabilir. Bebeğinizde kullanmadan önce kesinlikle doktora danışmalısınız. Pişik olan bölgeye ince bir tabaka olarak sürülmesi, pişiğin sebep olduğu acıyı ve kızarıklığı gidermeye yetecektir.

Hametan Krem Sivilceye İyi Gelir Mi?


Hametan krem ilk kullanılmaya başlandığında, kullanılan bölgede sivilcelerin arttığı gözlenebilir. Düzenli kullanım ile birlikte kullanım bölgesindeki tüm sivilceleri temizler. Sivilcelerin kendisini tedavi ettiği gibi Hametan Krem sivilce ve aknelerin sebep olduğu lekelerin tedavisinde de etkilidir.

Hametan Krem Yan Etkileri

Hametan Krem piyasadaki diğer cilt kremlerine kıyasla daha az yan etki bulundurmaktadır. Bilinen herhangi ağır yan etki bildirilmemiştir. Cildiniz aşırı hassassa veya kremin içeriğinde bulunan herhangi bir maddeye alerjiniz varsa :

 • Ciltte döküntü

 • Yüz, dudak veya dilde şişme

 • Gırtlakta şişme

 • Nefes almada güçlük

Gibi yan etkileri yaşayabilirsiniz. Herhangi bir yan etki yaşadığınızı düşünüyorsanız en kısa sürede doktorunuza danışın.

Madecassol Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Hametan Krem 2022 Fiyatı

Birçok iyi etkisi olmasına ve neredeyse hiç yan etkisi olmamasına rağmen oldukça uygun satılan Hametan Kremin 2022 fiyatı yaklaşık olarak 23 TL’dir. En doğru fiyatı öğrenmek için eczacınıza danışabilirsiniz.

bottom of page