top of page

Glokom Neden Gelişir? Uzmanlar Cevap Verdi

Glokom neden gelişir? sorusuna uzmanlar cevap verdi. Bu yazımızda uzmanların bu soruya verdiği cevabı detaylarıyla işledik.

Glokom Neden Gelişir
Glokom Neden Gelişir

Uzmanlar, glokomu göz basıncından ya da görme kaybından kaynaklanan otoimmün bir durum olduğunu savunmaktadır.


Önemli araştırmalar yapan bazı uzmanlar yakın bir tarihte, glokoma neyin neden olduğuna dair yeni bilgiler keşfettiler.


Glokom bu araştırmalara önce geri dönüşü olmayan ciddi göz hastalıkları, görme kaybı ve yüksek göz tansiyonu ile bağlantılı olduğu bilinmekte olsa da neden sonuç faktörlerinin alakasızlığından dolayı alanında uzman kişiler bile hiçbir zaman kesin sonuçlara ulaşamamıştı.


Yeni bulgular, glokomun hastalarda göz basıncının yükselmesi, görme kaybı ve ısı şoku proteinlerini tetikleyen bakterilere maruz kalınmasından dolayı bir tür bağışıklık tepkisi olduğunu öne sürmektedir.


Isı şoku proteinleri stres faktörlerine karşı yanıt verebilecek şekilde tasarlanmıştır.

Bellekteki hücreler ısı şoku proteinlerini algıladıktan sonra yanlışlıkla retinada bulunan nöronların yabancı cisim olarak görülmesine ve saldırmasına neden olmaktadır.


Otoimmün hastalıklar kusmaya, görme bozukluklarına ve şiddetli göz ağrılarına neden olabilmektedir.


Araştırmada bulunan Harvard Tıp Okulu Oftalmoloji Doçenti DR. Dong Feng Chen, göz tansiyonunun sadece bir risk olduğuna ve bununda yüksek oküler ya da göz tansiyonu bulunan insanların sadece küçük bir yüzdesinde glokom gelişebildiğini söylerken çalışma sonucuna göre yüksek göz tansiyonunun doğrudan glokoma neden olmadığını da belirtti.


Ayrıca bu araştırma glokom için tedavi seçenekleri de sunmaktadır.


Dr. Chen; gözdeki bağışıklık tepkisinin manipüle edilmesinin, hastalığın iyileştirilmesine de yardımcı olacağını açıkladı.


Glokom Nasıl Teşhis Edilir?Glokom derneği başkanı Thomas Brunner, yapılan bu araştırmanın çok fazla önem taşıdığını belirtmektedir.


Brunner, yapılan her araştırmanın glokom tedavisinde bir adım daha atıldığını ve bu bulguların glokomun daha net anlaşıldığını, hastalığın tedavisini ve önlenmesinin de yollarının artık oluşabildiğine dair yeni umutlar doğurduğunu söyledi.


Dr. Chen ayrıca glokomun erken evrelerinde tespit edilmenin çok zor olduğunu ve artık yeni bulgular sayesinde bu zorluğun azaldığını açıkladı.


Verdiği demeçte glokomun erken evrelerinde normale göre hiçbir semptom olmadığı için teşhisin zor olduğu ve insanların görme kaybı yaşamaya başlamadan önce nöronların %50’sini kaybettiği bulunmaktadır.


Bulunan yeni bulgular ayrıca erken teşhis için yeni stratejiler de önermektedir.


Dr. Chen, yeni bulguda görünüşe göre kan yoluyla kimlerde glokom bulunduğunu ya da kimlerde glokomun hızlı bir şekilde ilerlediğini tahmin eden bir biyobelirteçin de olduğunu ima etti.


Glokom Tedavisi


Yapılan son araştırmalar artık ümit vermeye başladı.


Brunner, glokom araştırmalarının onları çok heyecanlandırdığına ve önümüzdeki yıllar içinde glokom için kesin sonuçlar veren tedavilerin bulunacağına dair çok umutlu olduklarını dile getirdi.


Glokom derneği ile atılan son adımlar, dünya çapında glokomlu 60 milyondan fazla insan için yeni bulguların kesin olarak kullanılmasını içermektedir.


Ayrıca Brunner ve ekibi görme kaybının düzeltilmesi içinde büyük bir çaba ile girişim başlattı.


Brunner, önceden tedavisi olmayan bu hastalık için Dr. Chen ve diğer uzmanlar ile yeni keşifler yapıldığını; rejeneratif tıp, gen tedavisi, gen düzenleme ve kök hücre yenileme gibi çeşitli tedavilerle görme yeteneğinin geri kazanılabileceğini söyledi.


Noktaya özel olan göz enfeksiyonlarının yapılması, mevcut glokom hastaları ve gelecek nesiller için bir umut olmaktadır.Bulgular, doktorların yanlış tedavi uygulamasından dolayı beyindeki hücrelerin nöronlara saldırması ve bağışıklık sisteminin zarar görmesini engelleyebileceğini öne sürüyor.


Seçilmiş bazı beyin hücrelerinin yol edilmesi, görme kaybı riskini azaltabilir. Bu prosedür potansiyel olarak milyonlarca kişinin hayatını değiştirebilir.


Dr. Chen gözdeki bağışıklık tepkisinin kontrol altına alınması sonucunda insanların glokom geliştirmesini engelleyebileceğini söyledi.


Özet


Glokomun neden olduğuna dair bilinen bilgiler değişmeye başladı.


Dr. Chen, gelecekte yapılacak araştırmalarda T hücrelerinin biyobelirteç olarak kullanılıp kullanılmayacağının ve glokomun ilerleyip ilerlemeyeceğinin saptanması için insan deneylerinin başlanabileceğini söyledi.


Ayrıca bu yeni bulgular tam olarak glokomla da sınırlı değildir.

Isı şoku proteinleri ise bir sürü beyin ve dejeneratif göz hastalığında bulunmaktadır.

Olumsuz yanıtlar veren beyin hücrelerinin işlevlerinin nasıl engellenmesi gerektiğini öğrenmek için bir sürü çalışma yapmakta gerekmektedir.

bottom of page