top of page

Fucidin krem Nedir? Ne İşe Yarar? Fiyat


Fucidin krem Nedir? Ne İşe Yarar? Fiyat
Fucidin krem Nedir? Ne İşe Yarar? Fiyat

Fucidin krem Nedir? Ne İşe Yarar? Fiyat hakkında bu yazımızda detaylı bilgilere yer verdik. Daha fazla bilgi edinmek için okuyun!


Krem genellikle ciltte bulunan aktif bakterileri yok etmek amacıyla kullanılır. Doktor tavsiyesi olmadan kullanılmaması gereken ve sadece eczanelerde satılır.

Krem son yıllarda en fazla tercih edilen anti-bakteriyel kremlerden bir tanesidir.

Kremin içeriğinde;

 • Fusidik asit

 • Hidrokortizon asetat

 • Butil hidroksianisol(E320)

 • Setil alkol

bulundurmaktadır.

Krem ciltte oluşan enfeksiyonları kurutmak için gereken içeriklere sahip olduğu için ve cilt hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olduğu için dermatologlar tarafından sıkça önerilmektedir.

Fucidin krem cilt enfeksiyonlarına karşı işe yarıyor.

Fucidin Krem Ne İçin Kullanılır?

Fucidin krem ilk üretildiğinde sivilce lekelerine karşı önlem almak amacıyla üretilmişti. Etken maddesi sayesinde antibakteriyel özellikleri bulunan krem ciltte oluşan ve bakterilerin sebep olduğu cilt enfeksiyonlarına karşı da oldukça etkilidir. Antibiyotik bir krem olduğu için 20 günden uzun süre kullanılması tavsiye edilmemektedir.

Bu kremin ne için kullanıldığını anlattık. Peki Fucidin krem ne işe yarar?

Fucidin Krem Ne İşe Yarar?

Krem antibiyotik içeriği sayesinde;

 • Tırnakta oluşan dolama

 • Yaralar

 • Yanıklar

 • Enfeksiyonlu egzama

 • Enfeksiyonlu sivilceler

 • Kıl kökü enfeksiyonları

 • Kıl dönmesi

 • Arı ve böcek ısırıkları

 • Kaşıntılı sivri sinek ısırıkları

 • Sivilce, akne, yara ve sivilce işleri

 • Genital siğil

gibi rahatsızlıklara karşı oldukça işe yaramaktadır. Kremin tüm etkilerinden tam olarak yararlanabilmek için en fazla 20 gün boyunca düzenli olarak kullanılması gerekir.

Fucidin Krem Yan EtkileriKrem kullanımında herhangi bir ağır yan etki bildirilmemiştir. Bildirilen hafif yan etkiler arasında, ciltte kaşıntı, hassasiyet, sivilce benzeri etkiler bulunmaktadır.


Aşırı ve uzun süreli kullanım durumunda cushing sendromu ve andrenokortikal yetmezlik gibi rahatsızlıklar ortaya çıkabilmektedir.


Fucidin krem kullanmadan önce bir dermatoloğa danışmanız, kremin yan etkileriyle en iyi mücadele etme şeklidir..


Fucidin Krem Nasıl Kullanılır?


Fucidin krem tüm ilaçlarda olduğu gibi doktor tavsiyesi ile kullanılması gereken bir kremdir.


En fazla 20 gün, günde 2 veya 3 kez topikal olarak kullanılması tavsiye edilen bölgeye ince bir tabaka şeklinde sürülerek uygulanır.


Antibakteriyel etkiye sahip olan krem sivilce için doktorunuz tarafından veya doktora danışmadan kullanılmamalıdır.


Krem hakkında internet sitelerinde yapılan yorumlara baktığımızda, fucidin krem kullananlar oluşan sivilcelere iyi geldiğini ve antibakteriyel içeriği sayesinde uygulanılan bölgede yeni sivilce oluşumunu da engellemektedir.


Yaralanmalar için krem kullanılacaksa, kremin kesinlikle doktorunuz tarafından tavsiye edilmiş olması gerekmektedir. Kullanım bölgesinde hassasiyet oluşturmaması için 3 haftadan fazla kullanmamaya özen gösterin.


Dudak bölgesinde kullanımı durumunda kremi az sürmeniz, biç bir şekilde yutmamanız gerekir. Krem dudak bölgesinde hücrelerin yenilenmesini hızlandırır ve oluşan enfeksiyonların giderilmesine destek olur.


Fucidin Krem Nasıl Kullanılır?
Fucidin Krem Nasıl Kullanılır?

Gebelik Döneminde Kullanım


Hamile kalmak isteyen kadınlar için kullanımında herhangi bir sakınca bildirilmemiştir.Gebe kadınlarda, topikal ve lokal olarak uygulandığı için, fusidik asit ve hidrokortizon asetat içeriğinin herhangi bir yan etkisi bildirilmemiştir. Doktor tavsiyesi durumunda fucidin kremi hamilelik döneminde kullanmanın sakıncası yoktur. Kremi kullanmadan önce dermatoloğunuza ve kadın doğum doktorunuza danışmanız gerekir.


Emzirme Döneminde Kullanım

Emzirme döneminde emziren annelerin göğüs ucuna sürmediği sürece fusidik asit/hidrokortizon asetat ikilisinin bebeğe geçme ihtimali bulunmuyor.


Üreme Yeteneği

Kremin üreme yeteneğine herhangi bir etkisi bulunmamaktadır.


Fucidin Krem Fiyat

İlaç fiyatı 2022 yılında ortalama olarak 23 TL'dir.

fucidin-h-2-1-krem
.pdf
Download PDF • 99KB

Kaynak

abdiibrahim.com.tr/

bottom of page