top of page

Ertesi gün hapı kullandıktan sonra kanama normal mi?


Ertesi gün hapı ve kanama
Ertesi gün hapı ve kanama

Ertesi gün hapı kullandıktan sonra kanama normal mi? sorusunun cevabını bu yazımıda sizin için anlattık.Plan B ve Ella en çok bilinen ertesi gün haplarıdır. Kullandığınız doğum kontrol yönteminin işe yaramadığını düşünüyorsanız, doğum kontrol hapı kullanmayı unuttuysanız veya korunmadan cinsel ilişkiye girdiyseniz, acil durumlarda ertesi gün haplarını kullanabilirsiniz.


Çok yaygın olmasa da Plan B ve Ella, beklenmeyen lekelenme ve kanamalara sebep olabilirler. İlaç prospetküslerinde de belirtildiği gibi bu hapları kullanmak, adet dönemlerinde normalden daha fazla veya daha az kanamaya sebep olabilir ve adet dönemini geciktirebilir.


Ertesi gün hapı kullanımından sonra lekelenme veya kanama meydana geldiyse, bu genellikle endişelenmenizi gerektirecek bir durum değildir.


Ertesi gün hapları nasıl çalışır?


Ertesi gün hapları, yumurtlama dönemini geciktirerek spermin yumurtayla bulaşmasını engellemeye çalışır. Yumurtlama döneminiz geçtiyse, ertesi gün hapları yumurtanın döllenmesini engeller.


Bu yazımızda daha çok Plan B marka ertesi gün hapını anlatacağız. Ella marka ertesi gün hapı hakkında daha fazla bilgi edinmek için bu yazımızı okuyabilirsiniz. (LİNK)


Ertesi gün hapı ne içerir?


Plan B ertesi gün hapı, progestin içerir. Progestin adet dönemi üzerinde etkili olan hormon seviyelerini değiştirir.


Bu özelliği, hapın kullanımından sonraki regl dönemine kadar düzensiz lekelenmelere sebep olabilir. Ayrıca adet döneminizin başlangıç tarihini erkene çekebilir veya uzatabilir. Ertesi gün hapı Plan B kullanımından sonra yaşayacağınız ilk adet dönemi normalden daha hafif veya daha ağır seyredebilir. Tüm bunlar sürecin bir parçasıdır.


Her vücut farklıdır. Bazı kişilerin adet dönemlerinde hiç bir değişiklik meydana gelmezken, bazıları erken kanamalar yaşayabilirler. Vücudunuzun hormonel dalgalanmalara verdiği tepki bu duruma sebep olabilir ve tam olarak ne yaşayacağınızı önceden tahmin etmenin hiç bir yolu yoktur.


Yumurtlama sırasında ertesi gün hapı kullanımı hakkında detaylı bilgi edinmek için okuyun!


Ne sıklıkla ertesi gün hapı kullanılabilir?


Plan B gibi ertesi gün haplarının belirli bir kullanma sıklığı yoktur. İhtiyacınız olduğunda bu haplara başvurabilirsiniz. Ancak şunu unutmamak gerekir ki ne kadar sık ve fazla kullanılırsa, adet döneminizde o kadar fazla bozulmaya yok açar. Sürekli olarak ertesi gün hapı kullanımı sağlığınız için iyi değildir, eğer böyle bir durumdaysanız etkinliği kanıtlanmış doğum kontrol yöntemleri hakkında doktorunuza danışmanız sağlığınız için en iyi seçenek olacaktır.


Plan B gibi ertesi gün hapları, düşük yaşamanıza sebep olmaz. Bu bakımdan kürtaj yöntemi olarak kullanılamazlar.


Hamile olabilir miyim?Plan B gibi ertesi gün haplarını kullandıktan sonra lekelenmeler ve beklenmedik kanamalar yaşamanız olasıdır. Ancak hamile olmadığınızın kesin kanıtı olarak bu lekelenmelere güvenemezsiniz.


Yumurta döllendikten sonra rahime tutunmasına implamantasyon denir ve implamantasyon sonrasında lekelenmeler yaşayabilirsiniz. Bu durum gebe kalındıktan sonra 10-14 içerisinde meydana gelir. İmplamantasyon lekenmeleri ile ertesi gün hapı lekelenmelerini birbirine karıştırmamanız önemlidir.


Hamile kalmadığınızdan emin olmak için bir hamilelik testi yapmanız gerekebilir.


Ertesi gün hapı kullanımının diğer yan etkileri


Beklenmeyen lekelenmeler ve adet dönemlerinde meydana gelen değişikliklere ek olarak Plan B gibi ertesi gün hapı kullanımlarının diğer yan etkileri şunları içerebilir:


 • Karın krampları

 • Mide bulantısı

 • Baş ağrısı

 • Baş dönmesi

 • Halsizlik

 • Göğüs hassasiyeti

 • Kusma


Bu yan etkiler yaşanırsa, bu durumun bir kaç gün içinde geçeceğini bilmeniz önemlidir.


Şuanda bu tür hapların bilinen herhangi bir ciddi yan etkisi yoktur.


Kanamayı tedavi etmek


Plan B gibi ertesi gün hapı kullandıktan sonra yaşanan lekelenmeleri, kanamaları ve adet düzensizliğini tedavi etmek için herhangi bir şey yapmanıza gerek yoktur. Vücudunuz bir süre sonra normale dönecektir.


Ertesi gün hapı işe yaramadı, ne yapmalıyım?


Ertesi gün haplarının kullanımında dikkat edilmesi gereken husus, cinsel ilişkiden sonra ne kadar erken kullanılırsa o kadar fazla etkili olacağıdır. Plan B’yi cinsel ilişkiden sonraki 72 saat içinde kullanmanız gerekir. Ayrıca zaten bir doğum kontrol yöntemi kullanıyorsanız, kullanmaya devam etmelisiniz.


Ertesi gün hapları hiç bir zaman %100 etkili değildir. Plan B’nin etkinlik oranı yaklaşık %88 olarak belirtilmektedir. İlacı kullandıktan sonraki 2 saat içerisinde kusarsanız, ilaç işe yaramayacaktır. İkinci bir hap kullanmayı düşünmeniz gerekebilir.


Hamilelik testi yapmak


Plan B gibi ertesi gün haplarını kullandıktan sonraki 1 ay içinde adet olmazsanız, eczanelerden alacağınız hamilelik testi kitleri ile evinizde bir test yapabilirsniz. Eğer bu testin sonucu negatif çıkarsa, 2 hafta bekleyip adetini takip edebilirsiniz. Beklemenize rağmen adet görmezseniz, yeni bir hamilelik testi yapabilirsiniz. Test sonucu negatif çıkarsa, doktorunuzla neden adet görmediğinizi konuşmanız en iyi seçenek olacaktır.Hamilelik testi pozitifse


Ertesi gün hapı kullandınız ve 1 ay sonra yaptığınız hamilelik testi pozitif çıktıysa, durumdan emin olmak için doktorunuzla görüşmeniz gerekir. Hamileyseniz ve hamileliği devam ettirmek istemiyorsanız, doktorunuz size seçenek sunacaktır.


Ne zaman doktora gitmelisiniz?


Ertesi gün hapı kullanmadan önce bir doktora görünmeniz gerekmez. Eczanelerde reçetesiz olarak satılırlar.


Ertesi gün hapı kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler


Plan B gibi haplar ertesi gün hapı olarak bilinse de, bu hapları kullanmak için sonraki günü beklemenize gerek yoktur. Bilinmesi gereken tek şey, bu hapları cinsel ilişkiden sonra ne kadar erken alırsanız, hamilelik riskinin o kadar düşük olacağıdır.Kullanılan bazı ilaçlar, ertesi gün haplarının etkinliğini azaltabilir. Aşağıdaki ilaçları kullanıyorsanız ertesi günh apı kullanmadan önce doktorunuzla görüşmek isteyebilirsiniz:


 • Barbitüratlar

 • HIV ilaçları

 • Tüberküloz ilaçları


Plan B gibi ertesi gün hapları doğum kontrol yöntemi değildir ve sürekli kullanımda ciddi sağlık riskleri oluştururlar. Ayrıca hiç bir şekilde cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı koruma sağlamazlar.


Ertesi gün hapı kullandıktan sonra


Ertesi gün hapı kullanımından sonra çoğu kişi hafif veya hiç yan etki görmeden süreci geçirirler. Eğer aşağıda belirttiğimiz durumları yaşıyorsanız doktorunuzla iletişime geçmeniz gerekir: • Ertesi gün hapı kullandınız ve 2 saat içinde kustunuz, başka bir hap almanız gerekip gerekmediğini merak ediyorsunuz.

 • Ertesi gün hapı kullandıktan sonraki 1 ay içinde adet görmediniz.

 • Hamilelik testiniz pozitif çıktı.

 • Hamilelik testiniz negatif çıkıyor ancak adet görmüyorsunuz.

 • Şiddetli karın ağrısı yaşıyorsunuz.
Özet


Plan B gibi ertesi gün hapları, şüpheli cinsel ilişkiden sonra hamilelik riskini azaltmak için güvenilir yöntemlerdir. Bir kaç hafif yan etkiye sahip olabilir ancak bu yan etkiler geçicidir.


Kaynaklar


bottom of page