top of page

Epizodik Migren ve Kronik Migren Arasındaki Farklar Nelerdir?


Epidozik migren ve kronik migren farkları
Epidozik migren ve kronik migren farkları

Epizodik migren ve kronik migren arasındaki farklar nelerdir? sorusuna bu yazımızda cevap verdik.


Epizodik ve kronik migren


Hiç migren atağı geçirdiniz mi? Belirtilerinizin sıklığına bağlı olarak, doktorunuz epizodik migren ya da kronik migren teşhisi koyabilir.Migren atakları arasında haftalar ya da aylar geçiyorsa, epizodik migrene sahip olabilirsiniz. Yılda 3 ay ya da daha fazla süre migren geçiriyorsanız, ayda 15 gün ya da daha fazla migren semptomu yaşıyorsanız, bu durum kronik migrene işarettir. Kronik migreni olan insanlar daha uzun ataklar yaşayabilir.


Migrenle ilgili araştırmalara göre, Dünya’da 100 milyondan fazla erkek, kadın ve çocuk migrene sahip. Ayrıca migren dünya çapında en yaygın görülen 3. hastalıktır. Ek olarak, her yıl acil servisleri ziyaret etmenin ilk 5 nedeni arasında migren atakları bulunmaktadır.


Epizodik migren ve kronik migren için farklı tedavi türleri uygulanabiliyor. Her ay kaç gün migren atağı geçirdiğiniz de doktorunuza bildirmeniz önem arz ediyor. Migren ataklarını ne sıklıkla yaşadığınız, tedavilere yanıtı, yaşam kalitesini, zihinsel sağlığı ve hatta finansal sıkıntıları da etkiler.


Epizodik migrenin özellikleri

Migren Ağrısına Ne İyi Gelir? Öğrenmek için okuyun!


Aşağıdaki durumlarda doktorunuz epizodik migren teşhisi koyabilir:


 • Hayatınız boyunca en az beş migren atağı geçirmişseniz

 • Sizi her ay 15 günden daha az etkileyen migren ataklarınız varsa

 • Migreniniz tipik olarak 4 ile 24 saat sürüyorsa


Migren için birden çok test bulunmaktadır. Epizodik migren teşhisi için doktorunuz yaşadığınız belirtilere önem verecektir. Migren atakları genellikle başın bir bölgesinde ya da tek bir tarafında olur. Bazı insanlar bunu zonklama ya da nabız atışı gibi hisseder. Ağrıya genellikle aşağıdaki semptomlar eşlik eder:


 • Mide bulantısı

 • Kusma

 • Işık hassaslığı

 • Ses duyarlılığı


Epizodik migren için yaygın tetikleyiciler arasında âdet kanaması, stres ve hava koşullarında değişiklikler bulunur.


Ayrıca doktorunuz diğer olası nedenleri kontrol altına almak için çeşitli adımlar atacaktır. Örneğin, ilaçların yan etkisi, göz bozukluğu ya da beyin hasarından dolayı migren atakları yaşıyor olabilirsiniz.


Kronik migrenin özellikleri


Kronik migreni olan kişiler, epizodik migreni olan kişilere göre bir ayda daha fazla migren atağı yaşarlar. Aşağıdaki durumlarda doktorunuz size kronik migren teşhisi koyabilir:


 • 3 ay boyunca her ay 15 ya da daha fazla gün sizi etkileyen migren atakları

 • O günlerin en az 8'inde görülen migren semptomları

 • 24 saatten fazla sürebilen ataklar


Migren ve baş ağrıları konusu üzerine 2012 yılında yapılan bir araştırmada, uzmanlar; kronik migreni olan kişilerin tedavi olmaksızın ortalama 65,1 saat; tedavi ile 24,1 saat süren ataklar geçirdiğini buldu.


Epizodik migreni olan kişilerde ise tedavi olmaksızın ortalama 38,8 saat; tedavi ile 12,8 saat süren ataklar bulunmaktadır.


Epidozik migren ve kronik migren ne kadar yaygındır?


Epizodik migren, kronik migrenden daha yaygın bir türdür. Yapılan çoğu araştırmaya göre, dünyadaki insanların yaklaşık yüzde 36'sında migren bulunmakta. Migren Araştırma Vakfı, migrenin kadınlarda (yüzde 24) erkeklere göre (yüzde 12) daha yüksek bir yaygınlığa sahip olduğunu söylüyor. Araştırmalar, kronik migrenin dünyada yüzde 10 ila 12'sini etkilediğini bulmuştur.Yaygınlıklar ayrıca ırk ve etnik kökene göre de değişkenlik gösterebilir, ancak bu sosyoekonomik faktörler, sağlık eşitsizlikleri, stres ve kaygıyı etkileyebilecek diğer faktörlere bağlı olarak değişkenlik gösterir.


40 yaşlarındaki kadınların kronik migrene sahip olma olasılığı daha yüksektir. Bu durum, migren gelişiminde hormonal bir faktöre işaret eder. Aslında, araştırmacılar; kadınların yüzde 60'ının adet döngüsü süresi boyunca migren atakları geçirdiğini söylüyor.


Daha yüksek kronik migren yaygınlığı ile ilgili diğer faktörler şunları içerebilir:


 • Obezite

 • Depresyon

 • Anksiyete

 • Aşırı ilaç kullanımı

Vestibüler migren tetikleyicileri nelerdir? Öğrenmek için okuyun!

Migren Tedavisi


Epizodik migreni kontrol altına almak için doktorunuz reçetesiz alınan ilaçları önerebilir. Belirtilerinizin sıklığına ve şiddetine bağlı olarak, bazı ilaçlarda reçete edilebilir.


Bazı önleyici ilaçlar, epizodik migreni olan kişilerin daha az atak geçirmesine yardımcı olabilir. Migren ataklarını önlemeye yönelik tedavi ayrıca migren yoğunluğunu azaltabilir.


Kronik migren tedavisi şunları içerir:


 • Devam eden bir migren atağını tedavi etmek için reçetesiz ilaçlar

 • Devam eden bir migren atağını tedavi etmek için reçeteli ilaçlar

 • Profilaksi adı verilen migren ataklarının oluşmasını önleyen ilaçlar


Migren ataklarının sıklığını, süresini ya da şiddetini azaltmaya yardımcı olabilecek ilaçlar şunları içermektedir:


 • Bazı kardiyovasküler ilaçlar

 • Antidepresanlar

 • Nöbet önleyici ilaçlar

 • Nonsteroid antiinflamatuar ilaçlar

 • Onabotulinumtoksin A (Botoks-A)


Epizodik migren kronikleşir mi?


Epizodik migren çok küçük olasılıklarda kronik migrene dönüşüyor.


2012 yılında yapılan bir araştırmanın raporlarına göre, epizodik migreni olan kişilerin yüzde 2,5’i kronik migrene sahip oluyor.


Belirtilerde farklılık yaşanması sonucunda, kronik migrenden epizodik migrene geçmek de mümkündür. Semptomların farklılık göstermesine remisyon denir.


Bireysel maliyetler


Migren atakları sadece acı vermekten daha fazlasını yaşatır. Ayrıca günlük aktiviteleri uygulama yeteneğinizi de etkileyebilirler. Migren, 50 yaşın altındaki kişilerde üçüncü önde gelen sakatlık nedenidir ve iş günü kaybının en yaygın ikinci nedenidir.Kronik migrene sahipseniz, epizodik migrene göre sevdiklerinizle daha fazla zamandan ya da işinizden daha fazla mahrum kalacaksınız. Ayrıca kronik ağrı, depresyon ve anksiyete yaşama olasılığınız daha yüksektir. 2021 yılında yapılan araştırmalar sonucunda elde edilen veriler, bir ay içinde migren atakları günlerinin sayısı ne kadar fazlaysa, sakatlığın ve size maliyetinin o kadar çok olduğunu gösteriyor.


Migren sonucu olarak kaybedilen sadece üretkenlik ya da hastalık günleri değildir. Alınan ilaçların maliyeti, acil servis ziyaretleri, laboratuvar testleri ve tedavi yan etkileri yıllık olarak artış gösterecektir.


2016 yılındaki araştırmaların verileri de kronik migrenin tedavi edilmesinin daha pahalı olduğunu destekliyor. Kronik migreni olan kişilerin rahatsızlığını tedavi etmek için yılda ortalama 82,430 Türk lirası harcadığını buldu. Epizodik migreni olan kişiler ise yılda ortalama 26,490 Türk lirası harcıyor.


Bu maliyetler, migrene depresyon ya da anksiyete gibi diğer koşullar eşlik ettiği zaman yükseliş gösterir. 2021 yılında yapılan bir araştırmaya göre, depresyon ve anksiyete ile migreni olan kişiler bu rahatsızlıkları tedavi etmek için yılda ortalama 111,020 Türk lirası harcamayı göze alıyor.


Uzmanlar, yeni ve gelişen migren tedavilerinin insanları migrenin semptom, ağrı ve maliyetinden kurtarmasına yardımcı olacağını umuyor.


Son Olarak


Zamanla; migren kişisel ilişkilerinizi, işinizi ve hatta gelirinizi olumsuz bir şekilde etkileyebilir. Düzenli olarak migren atakları yaşıyorsanız ya da başka migren belirtileri fark ederseniz, doktorunuzla iletişime geçmeye çalışın


Ayrıca, migren teşhisiniz konulmuşsa; semptomlarınızın daha şiddetli ya da sıklaştığını fark ederseniz doktorunuzdan randevu alın.


Doktorunuz belirtilerinizin nedenini belirlemenize yardımcı olacaktır. Ayrıca sizin için en iyi tedavi seçeneklerini bulmaya da yardımcı olurlar.


Kaynaklar


bottom of page