Dolven Şurup Nedir? Ne İşe Yarar? Fiyat


dolven şurup
dolven şurup


Dolven şurup, ateş düşürücü, ağrı kesici ve iltihap önleyici etkileri olan bir çocuk ilacıdır. Aktif bileşen ibuprofendir. Şurup, soğuk algınlığı ve gribin neden olduğu ateş ve vücut ağrılarını azaltmaya yardımcı olmak için 6 aydan büyük çocuklar için uygundur. Çocukluk çağında görülen bir romatizmal hastalık türü olan juvenil artrit tedavisinde de kullanılmaktadır. Tavsiye edilen dozda 8 saatte bir kullanılır. Hazımsızlık, mide ekşimesi ve şişkinlik gibi hafif yan etkileri olabilir.


Dolven şurup doktor kontrolünde kullanılmalıdır. NSAID'ler analjezik, antipiretik ve antiinflamatuar ilaçlardır. Romatoid artrit, osteoartrit, ankilozan spondilit, gut tedavisinde, kas-iskelet ağrısı, ameliyat sonrası ağrı ve adet ağrılarının giderilmesinde kullanılır. Dolven Cold and Flu tablet, NSAID grubuna ait ağrı kesici, ateş düşürücü ve iltihap önleyici bir ilaçtır.


Ateş, burun tıkanıklığı, baş ağrısı, vücut ağrıları ve soğuk algınlığı, grip veya sinüzitin neden olduğu diğer ağrıları tedavi etmek için kullanılır. Aktif bileşenleri ibuprofen ve psödoefedrindir. Psödoefedrin, burun ve sinüslerdeki dolgunluk hissini azaltmaya yardımcı olur. 10, 20 ve 30 tabletlik paketler halinde ticari olarak temin edilebilir. 6 aydan büyük bebeklerde ve çocuklarda; Ateş düşürücü ve analjezik olarak kısa süreli, Juvenil artrit (çocukluk çağında görülen romatizmal hastalık) semptomlarının tedavisinde daha uzun süre kullanılır.





Bepanthen Ampul Ne İşe Yarar? Fiyat

Dolven Şurup Ne İşe Yarar


Dolven'deki aktif bileşen olan ibuprofen, hastalık veya yaralanma sonrasında ortaya çıkan prostaglandin üretimini engelleyerek çalışır. Prostaglandinler ağrıya, şişmeye, ateşe veya iltihaplanmaya neden olur. Dolven'in analjezik etkisi, ilk dozdan kısa bir süre sonra başlar.


Şurup çoğu zaman aç karnına biraz su ile alınabilir. Ancak nadiren çocuğunuzda hazımsızlığa neden oluyorsa, çocuğunuza mama veya süt ile verebilirsiniz. Kullanmadan önce şişeyi iyice çalkalayın. 7 kg'ın altındaki çocuklar için kullanmayın. Bir sonraki dozunuzun zamanı yaklaştıysa, bekleyip bir sonraki dozunuzu verebilirsiniz. Asla çift doz vermeyin.


Dolven şurup çocuklarda ateş düşürücü ve analjezik olarak kısa süreli kullanılmalıdır. Çocuğunuzun ateşi azaldıysa ve semptomlar azaldıysa, ilacı hemen almayı bırakmamalısınız. Doktorunuz tedaviyi durdurana kadar ilacı kullanmaya devam ediniz.




Balaban Krem Ne İşe Yarar? Faydaları

Olası Yan Etkiler


Her kimyasalda olduğu gibi ilacın bazı yan etkileri vardır. Bunlar;

  • Şiddetli alerjik ve anafilaktik reaksiyonlar (nefes almada zorluk, ciltte kırmızı ve mor lekeler, yüzde, dudaklarda ve ağızda, dilde ve boğazda şişme, ışığa duyarlılık),

  • karaciğer problemleri,

  • kan problemleri,

  • gastrointestinal problemler,

  • böbrek problemleri,

  • şişme ayaklarda ve ayak bileklerinde,

  • baş dönmesi,

  • felç,

  • kalp krizi,

  • yüksek tansiyon,

  • sararma gözler ve ciltte,

  • uyumakta güçlük,

  • boyun tutulması,

  • hıçkırık,

  • bayılma,

  • aşırı halsizlik,

  • yüksek tansiyon.

Çocukta herhangi bir yan etki meydana gelirse, süre dolmadan doktora danışın.



Bactroban Pomad Ne İşe Yarar? Fiyat

Dolven şurup nedir?



Etken maddesi ibuprofen olan Dolven şurup, ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak kullanılır. Dolven, bu hastalıkların yanı sıra ilacın ilk kullanıldığı hastalıklardan kaynaklanan ağrıların giderilmesine yardımcı olur. Dolven ayrıca iltihap önleyici etkisinden dolayı çocuklarda iltihaplanma, diş tedavisi, diş eti apsesinden ağrı kesici, şişlik, ağrı ve iltihaplanma için kullanılır. Dolven Şurubu kullandıktan sonra 30-45 dakika içinde etkileri başlayacaktır.


Dolven Şurubu; Ateş düşürücü, analjezik ve antiinflamatuar özelliklere sahip bir çocuk ilacıdır. Dolven soğuk algınlığı olan çocuklara verilir. Ayrıca Dolven Şurup jüvenil artrit (çocukluk çağı romatizmal hastalığı) tedavisinde kullanılmaktadır. Öncelikle ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak kullanılan dolven şurubu, grip ve soğuk algınlığı gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Dolven, bu hastalıkların yanı sıra ilacın ilk kullanıldığı hastalıklardan kaynaklanan ağrıların giderilmesine yardımcı olur. Dolven ayrıca iltihap önleyici etkisinden dolayı çocuklarda iltihaplanma, diş tedavisi, diş eti apsesinden ağrı kesici, şişlik, ağrı ve iltihaplanma için kullanılır.


Advantan Krem Ne İşe Yarar Fiyat

Dolven şurup fiyat


Her bir tam ölçek 5 ml olarak tanımlanmıştır. Bu etken madde sayesinde çocuklarda ağrı, ateş, eklem rahatsızlığı gibi belirtiler azalır veya tamamen ortadan kalkar. Ancak gelin bu durumu detaylı bir şekilde ele alalım ve hangi koşullarda kullanılması gerektir.

  • 38 derece ve üzeri vücut ısısının yüksek olması gibi durumlarda ateş düşürücü olarak kullanılır,

  • Baş, boğaz, kulak ağrısı gibi orta ve şiddetli ağrıları gidermek için kullanılabilir.

  • Özellikle diş çıkarma dönemindeki çocuklarda ağrıyı maskelemek için kullanılır,

  • Çocukluk çağında görülebilen romatizmal hastalıklarda kullanılır,

Bir anti-inflamatuar ajan olarak kullanılır. Dolven Şurup kullanmadan önce homojen bir yapıya sahip olmalıdır. Bu nedenle, bebeğinize içmesi için vermeden önce çalkalamanız gerekir. Ayrıca, hapı almak için gereken süreyi kaçırırsanız, bir sonraki adet döneminize kadar beklemeniz gerekmez (örneğin, öğleden sonraki dozu almayı unuttuysanız, akşam dozunu almak için). Hatırladığınız anda hastaya mevcut dozu uygulayabilirsiniz. Bir sonraki şurubu ne zaman kullanacağınızı da kelimeyi ne zaman kullandığınızı hesaplayarak belirleyebilirsiniz. Aynı şekilde şurup çocuğunuzda şişkinlik ve mide bulantısı gibi hazımsızlık sorunlarına neden oluyorsa, mamasına veya yemine ekleyebilirsiniz. Ayrıca çocuğunuz şurubu yutmakta zorlanıyorsa bardağa az miktarda su koyarak kullanabilirsiniz.


Dolven Şurup, doğrudan burun salgısı için bir ilaç değildir. Hastanın tedavisinin bir parçası olarak, iyileşmeye izin verdiği için dolaylı olarak iyidir. Doğrudan öksürüğe etki eden bir ilaç değildir. Doktorunuzun öksürük tedavisinin bir parçası olarak kullanılabilir.

Antibiyotikli Kremler, İsimleri, Markaları

Çocuklarda Dolven İlaç Kullanımı


Çocuklarda ilaç kullanımı oldukça önemli bir süreçtir. İlaç gerekli olduğunda, çocukların erişebileceği ilaçlara öncelik verilmelidir. Dolven şurup böyle bir ilaçtır. Bu tür ağrı kesicilerin kullanımı, özellikle aşılama sonrası çocukların yaşadığı ateş ve ağrının etkisini en aza indirmek için doktor tarafından önerilebilir.


Çocukların kullandığı ilaçlar ile yetişkinlerin kullandığı ilaçlar aynı etkiyi gösterse de farklı formülasyonlarla üretilirler. Bunun nedeni ise çocukların vücut yapısının yetişkinlerden farklı olması ve çocukların henüz gelişim sürecini tamamlamamış olmasıdır. Ancak çocuklarda da farklı hastalıklar görülmektedir. Bu gibi durumlarda çocuklara uygun ilaçlar üretilir. Dolven şurup bu gibi durumlarda kullanılan bir ilaçtır.Doğru dozu vermek için mutlaka ölçü kaşığı kullanın, ev kaşığı kullanmayın. Dolven dozajı ve kullanılacak dozajın nasıl hesaplanacağı,


6 aydan 1 yıla kadar: Önerilen günlük doz, günde üç kez yarım çay kaşığı (2,5 ml)'dir. 1-2 yaş: Günde üç ila dört kez 2 yarım çay kaşığı (2.5 ml). 3-7 yaş: Günde üç ila dört kez bir ölçek (5 ml) verilmelidir


8-12 yaş: 2 ölçek (10 ml) günde üç ila dört kez verilmelidir.


Arveles Ne İşe Yarar? Fiyat

Önerilen günlük dolven dozu, bölünmüş dozlar halinde 20-30 mg/kg vücut ağırlığıdır. Yani 10 kg'lık bir çocuk günde toplam 200/300 mg ibuprofen alabilir. Bu, 10/15 ml'ye (2 veya 3 tam ölçek) eşittir. Dolven Şurup çocuklarda kısa süreli ateş düşürücü olarak kullanılmalıdır. Bununla birlikte, çocuğun ateşi düşer düşmez ve semptomlar ortadan kalkar kalkmaz ilaç durdurulmamalıdır. Doktorunuz tedaviyi durdurana kadar kullanmaya devam edin. Çocuğunuza gereğinden fazla ilaç verdiğinizi düşünüyorsanız mutlaka doktorunuza veya eczacınıza danışınız. Aşırı dozda ibuprofen bulantı, karın ağrısı, kusma ve nadiren ishale neden olabilir. Semptomlar 1.5 ila 3 saat arasında ortaya çıkabilir. Hafif vakalarda Dolven'i 6-8 saatte bir, Calpol'ü 6 saatte bir verebilirsiniz.