top of page

Covid-19 Varyantlarının Belirtileri

Covid-19 Varyantlarının Belirtileri hakkında bu yazımızda detaylı bilgilere yer verdik.

Covid-19 Varyantlarının Belirtileri
Covid-19 Varyantlarının Belirtileri

Covid-19, her ne kadar benzer gibi görünse de mevsimsel grip, soğuk algınlığı ve alerjik reaksiyonlardan farklı semptomlarla kendisini gösterir. En sık görülen Covid-19 semptomları ise, yüksek ateş, halsizlik, öksürük ve nefes darlığıdır. Alerjilerde ise hapşırma, hırıltılı solunum ya da öksürük gibi daha çok kronikleşen semptomlar ortaya çıkar. Mevsimsel grip ve soğuk algınlığı da, halsizlik ve yüksek ateş bakımdan Covid-19 ile karıştırılsa da, çoğu vakada nefes darlığı gözlenmez.Burun akıntısı, gözlerde batma hissi ya da öksürük semptomlarına sahip olmanız, Covid-19’a yakalandığınız anlamına gelmez. Fakat, bu semptomlar halsizlik, nefes darlığı ya da koku ve tat kaybıyla birleştiyse Covid-19’a yakalanmış olma ihtimaliniz daha yüksektir.


Semptomların benzerliği itibarıyla, Covid-19 ile soğuk algınlığının sık sık karıştırıldığını tekrar hatırlatalım. Eğer yukarıda listelenmiş semptomlar arasından kendinizde gözlemledikleriniz varsa, tanıyı koymanın en doğru yolu Covid-19 testi yaptırmaktır.


Yaşanılan rahatsızlığa tanı konması, tedavi planının kesinleşmesi anlamına geldiği için, her zaman atılması gereken ilk adım olmalıdır. Covid-19’a yakalanmış gibi görünseniz de, semptomlar sizi yanıltıyor olabilir. Bu yüzden Covid-19 testi yaptırarak, sonuca göre tedbirler almanız gerekir.


Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC), Covid-19 kapsamında alınan önlemler sayesinde, mevsimsel grip sebebiyle hastane yatış oranının 2020-2021 yıllarında tüm zamanların en düşük seviyesinde olduğunu bildirdi. Bu dönemde, mevsimsel grip geçirdiğinizi sandığınız günlerde, aslında Coivd-19 geçirmiş olma ihtimaliniz de oldukça fazla.


Bilim insanları, mevsimsel grip de Covid-19 gibi virüs kaynaklı bir hastalık olduğu için, semptomların benzerliği, seyri ve hatta iyileşme süresinin benzer olmasını oldukça normal karşılıyor. Hastalığa sebebiyet veren virüsler arasında minimal farklar semptomların seyri ve ağırlığı konusunda belirleyici oluyor.


Fakat, söz konusu nefes darlığı olduğunda, hekimler Covid-19 ihtimali üzerinde daha çok durulmasını öneriyor. Gripte ya da soğuk algınlığında görülmesi beklenmeyen bu semptom, akciğer zarlarında iltihaplanma (zatürre, pnömoni) öncesi bir haberci olabilir. Her ne kadar çoğu grip semptomu Covid semptomlarını taklit etse de nefes darlığı influenza sırasında beklenmez.Covid-19 bulaşını takiben 5-10 gün içerisinde gerçekleştiği saptanan nefes darlığı, tüm dünyada etkinliğini artıran Omicron varyantı ile oldukça azalmış durumda. Omicron öncesinde sık görülen varyantlar olan Beta ve Delta varyantlarında, farklı yaş gruplarının nefes darlığı şikayetleriyle hastaneye başvurdukları gözlenmişti.


Pnömoni vakalarındaki düşüş, omicron varyantının daha hafif seyretmesi ile birlikte bir diğer önemli etken olan toplumsal aşılanmayla sağlanmıştır. Araştırmalar gösteriyor ki, aşılı bireylerin Covid-19’ yakalanma ihtimali %80 daha düşükken, hastalanan bireyler Covid-19’u 11 kat daha hafif atlatıyor.


Aşılanmış bireyler Covid-19 bulaşına maruz kaldıklarında, yukarıda listelediğimiz semptomları en hafif halleriyle gösteriyorlar. Bu sebeple, bazı durumlarda aşılı kişilere covid-19 teşhisi konması bile zorlaşıyor.Ortak Semptomlar


Yüksek ateş, halsizlik ve kuru öksürük Covid-19 vakalarının en çok görülen semptomları listesinde başta geliyor. Bazı hastaların kas/eklem ağrıları, burun tıkanıklığı/akıntısı ve hatta boğaz ağrısı yaşadığı gözlemlense de, bu semptomlar nadiren kendisini gösteriyor.


Çin’de 1000’den fazla Covid-19 hastası ile yapılan araştırmaya göre, hastaların burun tıkanıklığı yaşama ihtimali %5 civarında. Virüsün mutasyona uğraması sebebiyle semptomların da değişebileceği ihtimali üzerinde durulurken, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC), Covid-19’un en sık rastlanan semptomlarını şu şekilde sıralıyor; • Yüksek ateş ya da ürperti

 • Öksürük

 • Nefes darlığı ya da soluk alıp verirken çıkan hırıltı sesi

 • Halsizlik

 • Kas ve vücut ağrıları

 • Baş ağrısı

 • Tat ve koku kaybı

 • Boğaz ağrısı

 • Burun tıkanıklığı/akıntısı

 • Mide bulantısı ve kusma

 • İshal


Şu ana kadar Omicron vakalarında tat ve koku kaybına pek rastlanmasa da, diğer semptomlar Delta ve Beta gibi tüm varyantlarda benzerlik gösteriyor.


Alerjilerin Semptomları Kroniktir


Covid-19, mevsimsel grip ve soğuk algınlığı akut rahatsızlıklardır. Hastalar semptomlar görünene dek hastalığa dair herhangi bir şey hissetmezler. Diğer yandan alerjiler, haftalar, aylar ve hatta yıllar süren semptomlar gösterebilirler. Yüksek ateş ve halsizlik, alerjik semptomlar olarak beklenmezken, burun tıkanıklığının görüldüğü durumlarda öksürük beklenebilir.


Alerji semptomları, bulunulan çevreye göre farklılık gösterir. Tozlu, polen bulunan, ya da hayvan tüylerinin olduğu ortamlarda semptomların daha belirgin bir şekilde kendini gösterdiği bilinir.

Enflamasyon Azaltmaya Yardımcı Takviyeler

Maske Kullanımı, Coivd-19, Grip ve Alerji Semptomları Göstermenizi Engeller


Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC), özellikle aşısız bireylerin halka açık kapalı alanlarda maske takmaya devam etmesini öneriyor. Ülkemizde de hala devam etmekte olan bu uygulama, üst solunum yolları vasıtasıyla bulaşabilecek Covid-19 ve mevsimsel grip gibi hastalıkların vaka sayılarında düşüşe sebep olduğu gibi, polen ve diğer alerjenlerin solunumunu azalttığı için alerjik reaksiyon vakalarının da sayısını düşürüyor.


Semptomların Benzerliğine Rağmen Covid-19, Grip Değildir


Coronavirüsler olarak bilinen patojenlerin ortaya çıkardığı Covid-19, soğuk algınlığına mevsimsel gripten daha çok benziyor. Çoğu semptomların örtüşmesi, insanların Covid-19 ile mevsimsel gribi karıştırmasına sebep oluyor.

Günümüzde Covid-19 vakalarının büyük çoğunluğunun Omicron varyantı kaynaklı olduğu biliniyor.


Vakalar Can Kaybıyla SonuçlanabilirCovid-19 vakaları bulaşı takiben yaklaşık 2 hafta boyunca devam ediyor. Fakat, saptanan vakaların oldukça büyük kısmı oldukça hafif seyrediyor. Soğuk algınlığı ve alerjik reaksiyonlar neredeyse hiçbir zaman ölümcül seyretmese de, influenza ve covid-19 vakalarında ölüm riski görece daha fazla.


Covid-19 özellikle aşılanmayan bireylerde hayati risk meydana getirecek semptomlar gösterse de, gelişen tedavi teknikleri sayesinde mortalite oranları artan bir hızla düşmekte. Covid-19’a bağlı hastane yatışları üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, medikal gözlem gerektiren hastaların yalnızca %2,7’si aşılanmış bireylerden oluşuyor. Buna ek olarak uzmanlar, aşağıdaki semptomların görülmesi durumunda ivedilikle bir sağlık merkezine başvurulmasını tavsiye ediyor;


 • Nefes alma zorlukları

 • Göğüste ısrarcı bir ağrı ve baskı hissi

 • Yüz ve dudaklarda morarma

 • Konsantrasyon ve yüksek dikkat bozuklukları


Özellikle 65 yaş üstü ya da bağışıklık sistemi rahatsızlıkları bulunan bireylerde görüldüğü saptanan bu semptomlar, toplam vakaların yaklaşık %15’inde görülüyor. Tansiyon, kalp, akciğer ve üst solunum yolları rahatsızlıkları yaşayan bireylerde ise bu oran daha da yükseliyor.

bottom of page