top of page

Calpol Şurup Ne İşe Yarar? Fiyat


Calpol Şurup
Calpol Şurup

Calpol şurup veya bilinen diğer ismiyle calpol süspansiyon etken madde olarak parasetamol içeren ağrı kesici ve ateş düşürücü bir ilaçtır. Şurubun içeriğine bakıldığında katı ve sıvı karışımı veya çözelti gibi olduğu görülür.


150 ml hacminde şişe ile piyasaya çıkan bu ilacın yanı sıra bir adet ölçekle birlikte gelir. Hafif ve orta seviyedeki ağrının giderilmesi ve ateşin düşürülmesi amacıyla üretilmiştir. Şiddetli ağrılarda ve çok yüksek ateşte yetersiz olabilmektedir.


Baş ağrısı, migren, sinir ağrısı, boğaz ağrısı, diş ağrısı, adet ağrıları, artrit ve kas ağrılarının sebep olduğu ağrıların giderilmesinde çok etkilidir. İlaç çok yaygın bir şekilde kullanılır ve doğru dozda alındığı zaman çok nadiren yan etkilere sebep olmaktadır.


En çok faydayı elde edebilmek için reçete edildiği gibi alınmalıdır. Tehlikeli olacağından, gereğinden çok ya da uzun süre alınmamalıdır. Genellikle, mümkün olan en kısa zamanda işe yarayan en düşük doz alınmalıdır. Ayrıca hamilelik ya da emzirme sürecinde ağrı kesicilerin ilk tercihidir.


Calpol içeriğinde etken madde parasetamol bulunduğundan, bu maddeye yönelik bilinen alerjik duyarlılık bulunuyorsa kullanılmamalıdır. Ayrıca şiddetli böbrek ve karaciğer yetmezliğinde de kullanılması tavsiye edilmez. Bunlar dışında dikkat edilmesi gerekenler:


 • Kansızlık bulunuyorsa,

 • Akciğer hastalığı bulunuyorsa,

 • Parasetamol içeren farklı bir ilaç kullanılıyor ise,

 • Bebeklerde vücut ağırlıkları 4 kg’dan azsa veya erken doğmuşsa (37 haftadan öncesi)

 • Kalıtsal Gilbert rahatsızlığı bulunuyorsa,

 • Öncesinde bazı şekerlere karşı intolerans görüldüyse,

 • Merkezi sinir sistemine etki eden ilaçlar kullanılıyorsa


Calpol şurup kullanımında doz aşımı çok ciddi bir konudur. Akut olarak yüksek dozda alındığı zaman, ciddi karaciğer zehirlenmesine sebep olmaktadır. Yetişkinlerde de uzun süreli yüksek doz alımı, karaciğer hasarına neden olmaktadır.


Beyin Tümörü Belirtileri Nelerdir?

Calpol Şurup Ne İşe Yarar?


Calpol Şurup, ağrının hafiflemesini ve yüksek vücut ısısını düşürmeye destek olan, yaygın olarak reçete edilen bir ilaçtır. Çocuklarda baş ağrısı, vücut ağrısı, diş ağrısı, ateş ve soğuk algınlığı gibi durumları tedavi etmektedir.


Calpol Şurup, tercihen her zaman belirli bir saatte ağızdan verilmektedir. Bu ilaç yemeklerden önce ya da sonra alınsa da, aç karnının iç astarını tahriş edeceğinden yemekten sonra verilmesi en iyisidir.


Doz ve süre çocuğun yaşına, vücut ağırlığına ve Enfeksiyonun ciddiyetine bağlıdır bu sebeple çocukların doktor tarafından reçete edilen doza, zamana ve yönteme bağlı kalınmalıdır.


Çocuğunuz ilaç aldıktan sonra 30 dakika içerisinde kusarsa, sakinleşmesi sağlanmalı ve aynı dozu tekrar etmelisiniz. 30 dakikadan fazla kusarsa da doz tekrar edilmemelidir. Calpol Şurup parasetamol içeren diğer ilaçlar ile birlikte verilmemeli, çünkü bu aşırı dozla neticelenebilir ve hepatotoksisite gibi tehlikeli yan etkilere sebep olabilmektedir. Çocuğunuza bu ilaçla birlikte verilmeden önce her zaman diğer ilaçların içeriği kontrol edilmeli.


Bu ilaç çocuklar tarafında iyi tolere edilmektedir. Fakat bazı çocuklarda hazımsızlık, kusma, bulantı gibi geçici yan etkiler görülmektedir. Bu atakların çocuklar için rahatsızlık verici duruma gelmesinde doktora başvurulmalıdır.


Calpol Şurup genellikle güvenli ve etkili kabul edilmektedir fakat herkes için uygunluk göstermeyebilir. Çocuğunuz kanla ilgili herhangi bir hastalıkta tedavi alıyorsa, herhangi bir tıbbi bileşiğe alerjisi bulunuyorsa ya da herhangi bir doğum kusuru, karaciğer bozukluğu ya da böbrek işlev bozukluğu bulunuyorsa doktoru bilgilendirmelisiniz.


Bepanthol Yara İzi Kremi


Bu, çocuğunuzun doktorunun ilacın dozunu ve uygunluğunu iyi bir şekilde değerlendirmeye yardımcı olur. Calpol’un içeriğinde olan maddelerle ilgili;


 • Önceden çocuklarda bazı şekerlere karşı dayanıksızlık olduğu tespit edildiyse, içerikteki maltitol solüsyonu ve sorbitol dolayısıyla bu ürünü çocuklara vermeden önce doktora başvurulmalıdır.

 • Çocuk diyabet hastasıysa, içerikteki sükroz ile ilgili dikkatli olunmalıdır.

 • İçeriğinde yer alan gliserol baş ağrısı, mide bulantısı ve ishale neden olabilmektedir.

 • İçeriğinde yer alan sodyum metil parahidroksibenzoat ve propil benzoatlar, sonradan ortaya çıkan alerjik tepkilere yol açmaktadır.


Calpol Şurup Fiyat

Calpol Şurup çok fazla kullanılan ilaçlardandır. Bu kadar çok kullanıldığından haliyle insanlar 2022 yılında calpol şurup fiyat için araştırma yapmaktadır. Ödeme yapılacak hizmet ya da ürünün olumlu ve olumsuz yönleri karşılaştırılmış olur. Sonrasında karşılaştırarak sizin daha uygun ve doğru sonuca ulaşmanızı sağlar.


Benzoxin Krem Ne İşe Yarar? Fiyat

Calpol Şurup Nedir?


Calpol Şurup; üst solunum yolu Enfeksiyonlarında oluşan ateşi ve ağrıyı azaltabilmek için kullanılan süspansiyon şuruptur. Ana etken maddesi parasetamol olarak geçmektedir. Parasetamol, beyne giden ağrıların yoğunluğunu azaltan ve yine beyne vücut sıcaklığını düzenlemekle görevli maddelerin salgılanmasını baskıladığı için yüksek ateşi düşürmede çok etkilidir.


Bebek ve çocuklar için kullanılan özellikle hafif ve orta seviyedeki ateşin düşürülmesi ve ağrı kesici özelliği bulunmaktadır. Calpol’ün etken maddesi parasetamoldür. Kısacası, üst solunum Enfeksiyonunun neden olduğu ateş ve ağrı da kullanılır.


Parasetamol’ün etkisine bakıldığı için ağrı ve ateşe direkt olarak etki ettiği görülmektedir. Beyne giden ağrı sinyallerine müdahale de bulunup yoğunluğunu en az seviyeye indirmeyi hedefler aynı zamanda beyinde vücut ısısını düzenli hale getiren maddelere baskı kurar ve düşürmektedir.


Calpol Şurup, kısa süreli kullanılan ilaçlar arasında yer alır. Yani akut durumlarında tavsiye edilmektedir. Eğer çok yüksek dozda içilecekse; karaciğer hasarına yani zehirlenmeye sebep olacaktır. Bundan dolayı Calpol Şurup, kesinlikle bir hekimin önerisi ile ve ideal dozda kullanılmalıdır.

Calpol süspansiyon şurup, kapağın açılmasından sonra son kullanım tarihine kadar kullanılabilmektedir. Kapağı açıldıktan sonra birkaç günde kullanımı gerekir gibi bilgiler doğruyu yansıtmaz. Son kullanma tarihine kadar kullanmak için 25 derece altındaki oda sıcaklığında saklanması gerekmektedir.


Bengay Krem Ne İşe Yarar? Fiyat

Calpol Şurup Kaç Saatte Bir Verilir?


Calpol Şurup kullandığınız dozlar arasında kesinlikle 4-6 saat bulunur. Özellikle yaş farkı ve doz farkından dolayı çocuklarda 2. doz ilacın verilmesine kadar geçen zamanın 6 saat olması gerekir. Fakat doktorun önerdiği şekilde kullanılması gerekir. Bir dozun zamanı kaçtıysa diğer dozun telafisi için 2 doz birden alınmamalıdır. Aksi durumda istenmeyen hastalıklar oluşur.


Doktorunuz Calpol süspansiyon 120 mg/5ml şurubunu nasıl kullanılacağı ile ilgili gerekli bilgiler verecektir. Genel olarak Calpol Şurubun 4 saatte bir kullanımı önerilmektedir.4 saatten daha çok aralıklarla kullanımı istenebilir. Gün içinde en çok 4 defa şurup kullanılmalıdır. Ayrıca özellikle aşı zamanlarında aşıdan önce kullanımı önerilir. Bazı aşılarda aşıdan önce şurup kullanılmalı ve aşıdan sonra bir süre kullanıma devam edilmelidir.


3 aydan ufak bebekler doktoru tavsiye ettiyse kiloya göre yaklaşık olarak yarım ölçek kullanılmalıdır. Bu ölçekte 2,5 ml olmaktadır. 3 ay ile 1 yaş arasındaki bebekler de yarım ya da 1 ölçek kullanılabilir. 1 yaşından 6 yaşına kadar olanlar da 1 ya da 2 ölçek ilacı kullanırlar. 6 yaşından sonra çocuklar içinde tablet formundaki ilaçlar ya da farklı şuruplar önerilebilir. Çocuklar tablet yutmakta zorlanıyorsa doktorunuz uygun şurubu verecektir.


Calpol şurup bebeklerde uykuya neden olur mu konusu endişe etmeye gerek bulunmaz. Aksine çocukların rahatlaması ve dinlenmesi için oldukça iyidir. Eğer aşırı uyku varsa bu şuruptan değil farklı rahatsızlıktan kaynaklı olduğunu bilinmelidir.Beklazon Krem Ne İşe Yarar? Fiyat

bottom of page