top of page

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?


Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir
Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir

Boğaz ağrısı, yutulduğunda kötüleşen boğazda ağrı, kaşıntı, yanma ve rahatsızlık hissini tanımlar. Boğaz ağrısı, poliklinik başvurularının en sık görülen semptomlarından biridir. Çoğu boğaz ağrısına enfeksiyonlar ve çevresel faktörler neden olur.


Kuru bir boğaz rahatsız edici olsa da boğaz ağrısı genellikle kendi kendine geçer. Bazen boğaz ağrısı, nedenine ve türüne bağlı olarak tedavi gerektirebilir. Basit adımlar, aşağıdakiler dahil bir enfeksiyonun neden olduğu boğaz ağrısını önleyebilirsiniz.


Hapşırdıktan ve öksürdükten sonra ellerinizi yıkayın. Özellikle kalabalık ortamlarda ve toplu taşıma araçlarında daima el dezenfektanı kullanın. Hijyen olmadan burnunuza ve ağzınıza dokunmayın. Enfekte olduğunu bildiğiniz kişilerle yakın temastan kaçının.


Kapı kolları, bilgisayarlar ve masa üstleri gibi yaygın eşyaların temizliğine dikkat edin. Sağlıklı bir diyet ve düzenli fiziksel aktivite ile bağışıklık sisteminizi boğaz enfeksiyonları gibi çeşitli enfeksiyonlara karşı güçlendirin. Genel sağlık kontrolünü atlamayın


Boğaz ağrısına ne iyi gelir? Boğaz ağrısının nedeni viral bir enfeksiyon ise, antibiyotiklerin virüsler üzerinde hiçbir etkisi olmadığı için genellikle tıbbi tedaviye gerek yoktur. Şiddetli, kalıcı boğaz ağrısı vakalarında, ilaç tedavileri altta yatan nedeni ele almayı ve semptomları gidermeyi amaçlar.


Boğaz ağrısını gideren asetaminofen ve ibuprofen, en sık kullanılan ilaçların içindeki etken maddelerdir. Antihistaminikler alerji semptomlarınızı hafifletmeye yardımcı olabilir. Polen, küf veya çimen gibi bir alerjenle temas ettiğinizde vücut histamin salgılar. Histamin ağrının giderilmesinde rol oynar, bu nedenle bir anti histamin almak alerjilerin neden olduğu boğaz ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir.


En İyi Egzama Kremleri

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir Evde?Boğaz ağrısına ne iyi gelir? Sıcak olan ve içeriği nedeniyle boğaz enfeksiyonlarını giderebilen bitki çayları, boğaz ağrılarından büyük ölçüde kurtulmayı sağlar. Bu sayede boğazda nem sağlanacak, sıcak tutulacak ve bitkinin içerdiği maddeler sayesinde iyileşme süreci hızlanacaktır.


Bu çayları balla karıştırarak da içmek mümkündür. Balın faydaları arasında boğaz ağrısını gidermesi yer alır. Boğaz ağrısına iyi gelen bazı şeyler, doğal ve bitkisel çözümler ve bitki çayları şunlardır: Bitkisel çaylar ve boğaz ağrısına iyi gelen yöntemler:


 • Papatya Çayı

 • Adaçayı

 • Dereotu

 • Nane

 • Tuzlu Su

 • Hindistancevizi yağı


Dolgit Krem Ne İşe Yarar? Fiyat

Papatya çayı; En iyi anti-inflamatuar bitkilerden biridir. Boğazdaki mukoza hücrelerinin yenilenmesini sağlar ve vücut bölgesindeki bakterilerin yok edilmesine yardımcı olur. Boğazı nemlendirir ve rahatlatır. Bilge


Boğaz ağrısına ne iyi gelir? Adaçayı içmek boğaz ağrısı için en iyi doğal tedavilerden biridir. Mukoza zarını koruyucu bir tabaka olarak kaplayan adaçayı, en çok gargara yaparken etkilidir. Bakterisidal etkisi ile bilinir. Ancak taze adaçayı çiğneyip tükürerek boğaz ağrılarına bitkisel çözümler üretmek mümkündür. Bu yöntemde adaçayının içinde bulunan doğal tedavi edici maddeler boğaza doğrudan temas ederek enfeksiyonun kurumasına yardımcı olur.


Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir Yutkunamıyorum?


Yutma güçlüğü ve çeşitli semptomlarla kendini gösteren boğaz ağrısı, bazı durumlarda oldukça rahatsız edici boyutlar alabilir. Boğaz ağrısı için en iyi çaylardan biri rezene çayıdır. Balgam söktürücü olarak bilinir ve boğaz ağrısını azaltır. Boğaz ağrısına ek olarak bu soruna eşlik eden öksürüğü durdurmak için rezene çayı içmelisiniz.


Uçucu yağların antiseptik etkisine sahip olan nane, boğazda bulunan bakterilerin yok edilmesini sağlar. Nane çayı, özellikle soğuk algınlığı ve benzeri rahatsızlıklardan kaynaklanan boğaz ağrılarının tedavisinde doktorlar tarafından tavsiye edilmektedir.


Dermovate Krem Ne İşe Yarar? Fiyat


Tuzlu su; Boğaz ağrısı için ev ilaçlarından biri tuzlu su ile gargara yapmaktır. Tuzlu su, ağız boşluğundaki toksinlerin atılmasını ve ağız içinin dezenfekte edilmesini sağlar. Bu yöntem aynı zamanda bademciklerin şişmesini de azaltacak ve bademcik ağrılarına son verecektir. 2 dakikalık boğaz ağrısı ilacı arayanlar bu yöntemi uygulayabilir.


Boğaz ağrısına ne iyi gelir? Sorusuna verilecek ilk yanıt günlük sıvı alımıdır. Günlük yüksek sıvı alımı ile boğazdaki mukus zarı yumuşar ve bu bölgedeki enfeksiyon riskini azaltır. Bu, boğazdaki ağrı ve ağrıyı gidermeye yardımcı olur.


Özellikle kış aylarında bakteri bulaştığında farenjit başta farenjit olmak üzere çeşitli sorunlara yol açar. Enflamasyonun neden olduğu sıkıntıyı ortadan kaldırmak için hastalığın tedavisi sırasında farenjit için ne yenir önerilerine uymak gerekir. Boğaz enfeksiyonları için iyi doğal ve bitkisel ev ilaçları sadece iltihabı kurutmakla kalmaz, aynı zamanda iltihabın neden olduğu sorunları da ortadan kaldırır.


Yutkunurken Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?


Özellikle kış aylarında virüs ve bakterilerin neden olduğu hastalıklar


 • Sürekli olarak çok sıcak ve çok soğuk bir ortamda hava aniden değişir

 • Midede gıdanın ağza girmesi hissi olarak tanımlanan reflü

 • Hayvan tüyü, küf, toz gibi etken maddelere karşı alerjiler

 • Tütün, alkol ve bazı baharatlar gibi uyarıcılar

 • Nemli bir ortamda bulunmak

 • Bağırma ve benzeri hareketlerde boğaz kaslarını zorlayarak tahrişe neden olur.

 • HIV ile enfekte

 • Tümörler ve benzeri durumlar


CRP Nedir? Kaç Olursa Tehlikeli?

Boğaz ağrısına ne iyi gelir? Sorusundan önce sorunun yani enfeksiyonun nedenini bulmak gerekir. Boğaz ağrısına genellikle bir enfeksiyon neden olur. Bilindiği üzere bulaşıcı hastalığın kaynağının bir virüs olduğu belirlendi.


Bademcik iltihabının ana nedeni, soğuk algınlığı ve benzerlerinin değişiminden yararlanan vücutta aktif bir virüstür. Virüsün artan etkisi ile boğazda şiddetli ağrı ve kızarıklık oluşur. Bazen bu duruma baş ağrısı, yüksek ateş, yorgunluk hissi veya vücut ağrıları gibi durumlar eşlik edebilir.


Sıcak ve soğuk dengesi: Çok soğuk veya çok sıcak yiyecekler ve içecekler boğaz ağrısına neden olabilir. Bu nedenle yiyecekler mümkün olduğu kadar sıcak yenilmelidir. Bu dengeyi düzeltemezseniz boğazınızda yarattığınız tahriş size acı verir.


Boğaz ağrısına ne iyi gelir? Sorusuna yanıt bulmadan önce soruna neden olan engelleri ortadan kaldırmak gerekir. Bu sorunlardan en yaygın olanı yüksek sesle konuşmadır. Yüksek bir ses boğazınızı zorlar ve ağrıya vb. neden olur. Sorunlara neden olacaktır. Daha sakin bir sesle konuşmak sizi bu sorundan koruyacaktır.


Contratubex Krem Ne İşe Yarar? Fiyat

Boğaz Ağrısına ve Öksürüğe Ne İyi Gelir?


Çocuklarda farenjitin nedeni yetişkinlerin aksine belirli bir hastalıkla ilgili değildir. Çocuklarda bakteriler tam olarak gelişmediği için vücut, zararlı bakterilerin yanı sıra faydalı bakterilerle de savaşır. Bu aşamada, mukoza zarına bağlı olan bakteriler öksürükle dışarı çekilir. Bu, boğaz tahrişine ve ağrı problemlerinin başlamasına yol açar.


Boğaz ağrısına ne iyi gelir? Sorusuna hekimlerin verdiği en sık yanıt bitki çayı tüketimidir. papatya ve rezene çayı gibi bitkisel kaynaklar boğaz enfeksiyonlarını hafifletmeye ve boğaz ağrılarını yatıştırmaya yardımcı olan doğal tedavilerden bazılarıdır.


· Buz tüketimi: Dondurmanın boğaz ağrısı ve enfeksiyonlara neden olduğu düşünülmektedir. Bu yaygın görüş hiç doğru değil. Bilim adamları tarafından yapılan araştırmalar, dondurma yemenin enfeksiyon riskini azalttığını kanıtladı.

· Bağışıklık sistemi kuvvetlendirme: Boğaz enfeksiyonlarının yanı sıra ağrılı ve şişmiş bademcikler, doğrudan zayıf bir bağışıklık sistemi ile ilgilidir. Bunu önlemek için, bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olan alışkanlıkların uygulanması tavsiye edilir.


Boğaz ağrısına ne iyi gelir? Sorusuna verilen sık yanıtlardan birisi de sıcak havlulardır. Boğaz enfeksiyonundan ağrısı olan kişiler boğaz bölgesine sıcak kompres uygulayabilir. Boğaz ağrısına genellikle üst solunum yolu enfeksiyonu neden olur. Boğaz ağrısı bademcikler de dahil olmak üzere çeşitli organlardan kaynaklanabilir.


Bunun nedeni, bu organların bir veya daha fazlasının genellikle bazı hastalıklardan veya çevresel faktörlerden etkilenmesidir. Ortamın nem dengesi de önemlidir. Sağlıklı nefes almak ve dolayısıyla boğazınızın kurumaması için kış aylarında bulunduğunuz odanın radyatörüne bir bardak su koyabilirsiniz.


Clindoxyl Jel Nedir? Fiyat

bottom of page