top of page

Bacaklardan Kilo Alma Nedenleri ve Çözümü


Bacaklardan Kilo Alma
Bacaklardan Kilo Alma


Bacaklardan kilo verme egzersizleri ile bu bölgede incelmeye gitmek isteyenler kadar bacaklardan kilo almak isteyen kişiler de farklı uygulamalara başvurmaktadır. Her insanın farklı bir metabolizmaya ve vücut tipine sahip olmasına bağlı olarak kilo alma ve verme faaliyetleri de değişiklik göstermektedir. Bu nedenle bacaklardan kilo almak veya kilo vermek isteyenler için kişiye özel programların hazırlanması gerekir.


Bölgesel olarak kilo olmak neredeyse imkansızdır. Vücuda alınan kalorinin ve harcanan enerjinin büyük olması gerekir. Kilo vermek için tam tersi uygulanmaktadır. Bacaklarını kalınlaştırmak isteyenler ise spor yaparak, bölgesel çalışmalar ile kısa sürede çok daha hacimli ve fit bir bacak görünüme sahip olabilir. Bacaklardan kilo almak bu yönüyle sporla desteklenmediği sürece oldukça zordur.

Bel Kayması Ameliyatı Nedir?

Kilo Alınca Bacaklar Kalınlaşır Mı?


Bacaklardan kilo alma nedenleri doğrudan kişinin sahip olduğu fizyolojik özelliklerine bağlıdır. Her insan farklı bir yaratılışa sahip olduğu için kilo alırken ve kilo verirken farklılıkların da görülmesi mümkündür. Genel olarak kilo aldıkça vücudun kalça, uyluk ve bacak kısımları çok daha hızlı bir şekilde şişmektedir. Bacağın alt bölümünde biriken yağların dokusu aynı zamanda ayak bileğinden ayağa sarkan halka biçimli bir şişlik oluşmasına da neden olabilir.


Kilo alan kişilerin sahip oldukları fiziksel özelliklere ve vücut yapılarına göre vücudun alt bölümlerinden daha fazla kilo alırken, bazı kişiler göğüs ve göbek, bel çevresinden kilo almaktadır. Kilo almak genel hatlarıyla bacakların kalınlaşmasında da etkili bir unsurdur.

Bacak Protezi Çeşitleri Ve Fiyatları

Basen Bölgesi Neden Kilo Alır?Kalçadan kilo almanın nedenleri arasında yanlış beslenme ve yetersiz egzersizlerin uygulanmaması bulunur. Basen kısmı, belin alt kısmında yer alan kalça kemiği bölümünü tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Yağ hücreleri büyüklüğü kendi hacimlerinin yüzde 80 -90’ın üzerine kadar yağ depolayabilmektedir. Bu nedenle basende biriken yağlar sayıca ve hacimce oldukça iri yapılıdır. Kadınlarda basen bölgesindeki yağın birikmesindeki temel unsur ise doğum ve emzirme dönemlerinde enerji deposu olarak faaliyet göstermesinden kaynaklanmaktadır.


Basen bölgesinden kilo alan kişilerin düzenli egzersiz ile bu bölgede inceltme ve sıkılaştırma çalışmaları gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Bacaklardan kilo alma ile benzer şekilde basen bölümünden de kilo alma ve kilo verme aktiviteleri her insanda farklılık göstermektedir. Her ikisi için de uzman bir diyetisyenden tavsiye almak ve uzman bir PT ile çalışmak gerekir.

B Vitamini Kilo Aldırır Mı?

Bacaktan Alınan Kilolar Nasıl Verilir?


Bacaklardan ve kalçadan nasıl kilo verilir sorusuna farklı yanıtlar verilebilir. Kişinin vücut tipine ve beslenme alışkanlıklarına göre uygun bir program hazırlanmalıdır. Diğer bölgelere göre bacaklardan kilo vermek oldukça zordur. Düzenli olarak egzersiz yapmak bu konuda en önemli unsurlar arasında yer alacaktır. Bacaklardan kilo almak ve vermek için farklı metotlar izlenmesi gerekecektir.


Bacaktan alınan kiloların verilmesi için egzersizle beraber mutlak günlük egzersiz programlarının da uygulanması ve kişinin sahip olduğu vücut tipi ve metabolizmasına göre plan hazırlanması gereklidir.

Ayakta Çıkan Yaralar Neden Olur? Tedavisi

Bacaklarda Kilo Aldıran Yiyecekler Nelerdir?Bacaklarda kilo aldıran yiyecekler tüketilerek ve beraberinde uygulanacak buna uygun egzersiz programları ile bacaklarında daha fit bir görüntü elde etmek isteyenlerin işlem yapmaları mümkündür. Bacaklardan kilo almak için düzenli ve sağlıklı bir beslenme programının uygulanması gerekmektedir.


Hindi eti, yulaf, yoğurt, elma ve armut gibi temel ürünlerin planlı şekilde tüketilmesi ile sağlıklı kilo alma sürecinin başlatılması mümkündür. Günümüzde birçok farklı egzersiz ve beslenme programı bu kapsamda uygulanabilir. Bacaklardan kilo alma uygulamaları içinde uzman tavsiyelerine özen göstermek gerekmektedir.

bottom of page