top of page

Ayakta Çıkan Yaralar Neden Olur? Tedavisi


Ayakta Çıkan Yaralar
Ayakta Çıkan Yaralar


Ayakta yara çeşitleri birçok farklı nedene bağlı olarak görülebilir. Diyabetik ayak yarları bu alanda en yaygın görülen yaralar arasında sayılabilir. Diyabetik ayak yaralarının ortaya çıkmasında temel faktör ise damar ve sinir hasarına bağlı sorunlardır. Buna ek olarak kontrolsüz şeker, sigara, yanlış ayakkabı giyilmesi, çıplak ayakla yürüme, tırnak bozuklukları, ek sağlık sorunları gibi temel unsurlar da bu yaraların başlıca nedenleri arasında yer almaktadır.


Ayak altında, parmaklarda veya ayak üzerinde oluşan yaraların birçok nedeni olabileceği için hastaların erken tanı ve tedavi yöntemlerine hemen başvurmalarına gerekecektir. Ayakta çıkan yaralar için yaygın neden olarak diyabetik unsurlar gösterilmektedir.

Ayak Bileği Kemik İliği Ödemi Tedavisi

Ayak Yaraları Neden Olur?


Ayak yara çeşitleri incelendiği muhtelif pek çok unsurun bu yaraların oluşmasını tetiklediği görülmektedir. Bu kapsamda yanlış ayakkabı seçiminden diyabetik unsurlara kadar birçok farklı seçenek yer almaktadır.


Ayak yaralarının ortay çıkmasında etkili başlıca unsurlar kısaca şunlardır:


  • Diyabetik unsurlar,

  • Damar ve sinir hasarlarına bağlı sorunlar,

  • Aşırı şeker, sigara ve alkol tüketimi,

  • Yanlış ayakkabı tercihleri,

  • Tırnak yapısında görülen bozukluklar,

  • Yaş ilerlemesi,

  • Yetersiz ayak ve tırnak bakımı – hijyen eksiklikleri vb.


Ayağın farklı bölümünde ortaya çıkacak yaraların temel yapısına ve ortaya çıkış nedenine bağlı olarak uygun bir tedavi yönteminin seçilmesi gerekmektedir. Diyabet hastalarının çoğunda gözlemlenen damar tıkanıklığı ve bozuklukları varsa, tıkanıklıkların uygun yöntemler ile açılması gerekmektedir.


Adrenal Bez Nedir? Hastalıkları Nelerdir?

Ayakta Oluşan Yaralar Nasıl Geçer?Ayak altında çıkan yaralar ve yara çeşitlerine göre uygulanacak tedavi yöntemlerinin belirlenmesi gerekmektedir. Bu tür yaralarda kanın toplardamarda birikmesini engellemek gerekmektedir. Dıştan bacağa uygulanan bandaj, varis çorabı, basın sağlayan cihazlar uygulanarak kan döngüsü sağlanabilir.


Ayakta hangi nedene bağlı olarak yara çıktığının tespit edilerek farklı ilaç ve merhem tedavileri ile de işlem yapılabilir. Ayakta çıkan yaralar birçok tehlikeli hatalığın işaretçisi olabileceği için mutlaka uzman kontörlü ile en uygun tedavi yöntemlerinin belirlenmesi gerekmektedir.


Ayak yaraları İçin Evde Hangi Tedavi Yöntemleri Uygulanır?


Ayak altında çıkan sulu yaralar başta olmak üzere ayak yaraları için sayısız tedavi yöntemi bulunur. Evde uygulanacak tedavi yöntemleri ise son derece tehlikelidir. Yaraların iyileşmesi için süreceğiniz her bir doğal unsur yaranın daha da kötü bir hale gelmesine neden olabilir. Bu nedenle mevcut tedaviye destek olarak evde uygulanacak yöntemlerin doktor tavsiyesine göre yapılması oldukça önemlidir.


Ayak yarasının tedavisi için uygun bulunması durumunda ince bir tabaka halinde iki parmağınıza aldığınız balı yaranın üzerine nazik hareketler ile sürebilirsiniz. 15 – 20 dakika bekledikten sonra ılık su ile yıkama yapılabilir. Bal yara üzerine kalmamalıdır. Kürü uygulamadan önce herhangi bir zararının olmayacağı konusunda uzman görüşü almanız önerilmektedir.


Adenoid Hipertrofi Nedir? Neden Büyür?

Diyabetik Ayak Yaraları Belirtisi Nedir, Kimlerde Görülür?Ayak parmağında çıkan yaralar başta olmak üzere ayakta görülen yaralar için öncelikle diyabetik ayak yaraları şüphesi oluşabilir. Diyabet bilindiği üzere vücuttaki kan şekeri düzenlenmesinde meydana gelen bozukluktur. Yaşanan bu soruna bağlı olarak diyabetik ayak hastalığı gibi unsurlar yaygın olarak görülmektedir. Diyabetik ayak yaraları periferik duyu kaybının bir sonucu olarak görülmektedir. Tipik olarak diyabetli kişilerde tespit edilir.


Diyabetik yaralar için tedavi yöntemleri de bu kapsamda farklılık göstermektedir. Yarının boyutları, geldiği seviye, diyabet mi yoksa farklı bir nedene bağlı olarak mı oluştuğu gibi birçok unsura dikkat edilmesi gerekmektedir. Ayakta çıkan yaralar şeker hastalarında yaygın olarak tespit edildiği için erken tanı ve tedavi bu kişiler için daha fazla önem arz eder.

bottom of page