Ayak Mantarı Tedavisi ve Bulaşıcılığı

Ayak mantarı tedavisi hakkında bu yazımızda detaylı bilgilere yer verdik. Ayrıca ayak mantarı nasıl geçer? sorusunu da cevapladık.

Ayak mantarı tedavisi
Ayak mantarı tedavisi

Ayak mantarı, ayakları etkileyen bir mantar enfeksiyonudur. Nemli ve sıcak ortamlarda gelişirken enfekte olan kişi ile doğrudan temas ya da kontamine yüzeyler ile temas halinde bulaşır.


Bu yazı için ayak mantarının bulaşıcılığı ve nasıl önlenebildiği hakkında çeşitli araştırmalar yapılmıştır.


Ayak Mantarı Nedir?

Ayak mantarı nedir? sorusu ayaklarında mantar olduğunu düşünen kişilerin aklına ilk gelen sorulardan. Ayak mantarı olarak bilinen tinea pedis, trikofiton olarak adlandırılan mantar türünün vücuda enfekte olmasıdır. Cilt mantarla temas ettiği zaman yayılmaya ve büyümeye başlar.


Duşları ve soyunma odalarını kullanan sporcuların bu enfeksiyona sahip olma riski çok yüksek olduğu için bu enfeksiyona ayak mantarı denilmektedir.


Ayak mantarı, cilt yüzeyinde kaşıntı ve kızarıklığa neden olabilmektedir. Cilt çatlar ve ağrılı yaralar oluşturur.


Yayılma başlamadan önce ayak parmakları arasında kızarmış döküntüler, ayakkabıların ya da çorapların çıkarılmasından sonra çoğu zaman şiddetli olan kaşıntılar ve şiddetli kabarcıklar ayak mantarının semptomlarıdır.


Ayak Mantarı Ne Kadar Bulaşıcıdır?


Ayak mantarı sıcak ve nemli ortamlarda gelişmektedir. Soyunma odası, havuz alanı, duş, banyo ya da benzeri ortamlarda ıslak zeminler mantarların üreme noktası olabilir.


Kirli banyo zemini ile yalın ayakların teması sonucu, mantar cilde kolayca bulaşır. Nemli ve sıcak cilt, mantarın gelişmesi ve büyümesi için ideal bir alandır.


Ayrıca mantar enfeksiyonuna sahip kişilerle ayakkabı, çorap, kıyafet ya da havlu kullanmak da ayak mantarına neden olur.


Mantarlar görünmediği için enfeksiyonun duştan mı yoksa bir çift çoraptan mı kaynaklandığını tespit etmek zordur.


Ayrıca enfeksiyon vücudun farklı bölümlerine de bulaşabilmektedir. Örneğin, elle ayağın etkilenen noktayla teması ve sonrasında vücudun diğer bölgeleriyle temas etmek özellikle bölge de nemli ve sıcak ise mantarı bulaştırır.


Ayak Mantarı Nasıl Önlenir?


Mantar enfeksiyonunun bulunduğu muhtemel yerlerle cilt temasından uzak durmak ayak mantarının önlenmesine yardımcı olacak en önemli adımdır. Halka açık soyunma odasında, duşta, üniversite yurt banyolarında ve diğer benzer alanlarda terlik ya da duş ayakkabısı giymek önemlidir.


Banyo yaptıktan sonra ayakların ve parmak aralarının özellikle kurutulması, her gün yeni bir çorap giymek, çorap ve ayakkabıları başkalarıyla paylaşmamak, nem emen pamuklu çorap giymek, ayakların terlemesi durumunda çorap değiştirmek, nefes alabilen ayakkabı giymek, mümkün olduğunda ayakkabıları havalandırmak, her gün aynı ayakkabıyı giymemeye çalışmak, ayak parmaklarının kuru kalması için pudra kullanmak, haftada en az bir kez ayaklara mantar önleyici ilaç sürmek ve mantar barındırabilecek ıslak zeminlerden uzak durmak gibi yöntemler ayak mantarına yakalanma riskini azalabilir.


Ayak Mantarı Tedavisi

Ayak mantarı tedavisi bir çok farklı yöntem ile uygulanabilmektedir. Reçetesiz satılan toz, sprey ya da krem kullanmak ayak mantarını tedavi etse de mikonazol, klotrimazol, butenafin, terbinafin ve tolnaftat gibi seçenekler de tedaviye yardımcı olur.


Tedavi sırasında mantarlı bölge ile temas etmemek ve kullanılan ürün prospektüsünde bulunana talimatları uygulamak gereklidir. Ayrıca ayaklara uygulanan herhangi krem, toz ya da spreyden sonra ellerinizi ılık su ile iyice yıkayın.


Ayaklarla temasta olan havlu, çorap, nevresim ya da diğer eşyaları sıcak su ile yıkamak gerekiyor.


Uygulanabilen diğer yöntemler nelerdir?


Reçetesiz satılan krem, toz ya da sprey kullanın yanına ek olarak da sirke ile ayakların yıkanması, mantarın bulunduğu bölgeye hidrojen peroksit kullanmak ve bu sayede mantarı öldürmek, çay ağacı yağı ile yapılan solüsyonun kullanılması ve neem yaprağı ile neem yağı kullanmak gibi önlemler alınabilmektedir.


Doktor kontrolü ne zaman yapılmalıdır?


Genellikle reçetesiz satılan antifungal ilaçlar sayesinde enfeksiyon temizlenebilse de ayak mantarından dolayı doktora gitmene gerek yok.


Tedavinin işe yaradığı zaman semptomların geçmesi genellikle 2 hafta sürmektedir.


Ayrıca reçetesiz satılan ilaçlarla tedavide semptomların iyileşmediği ya da enfeksiyonunun kötüleşmesi durumunda doktorla iletişime geçmek gerekir.


Enfeksiyonların kontrol altına alınması için reçeteli topikal ya da oral antifungal ilaçlara ihtiyaç duyulmaktadır. Enfeksiyonların bakteriden kaynaklanması durumunda antibiyotik ilaçlar kullanılmaktadır.


Özet


Havuz çevresinde ya da halka açık soyunma odalarında çok fazla bulunmak, o ortamlarda gelişmiş ve bulaşıcı olan ayak mantarını kapma riski yüksektir.


Ciddi müdahaleleri gerektirmese de mantardan dolayı oluşan kaşıntı ve tahriş rahatsız edici bir durumdur.


Mümkün olabildiğince tedbir almaya çalışın. Halka açık yerlerde yalın ayak dolanmak yerine terlik ya da havuz ayakkabısı kullanın; ayakların temiz ve kuru kalmasını sağlayın; havlu, çorap ve ayakkabıları başkalarıyla paylaşmaktan uzak durun.


Kaynaklar

ARADIĞINIZ CEVABI BULAMADINIZ MI? SORUN, CEVAPLAYALIM!