top of page

Ayak Bileği Kemik İliği Ödemi Tedavisi


Ayak Bileği Kemik İliği Ödemi Tedavisi
Ayak Bileği Kemik İliği Ödemi Tedavisi


Ayak bileği kemik iliği ödemi bitkisel tedavi yöntemleri tek başına bu rahatsızlığın ortadan kaldırılmasını sağlamaz. Hastalığın tedavisi için mutlaka tıbbi tedavi yöntemlerinin uygulanması ve uzman bir hekim kontrolünde işlem yapılması gerekmektedir. Kemik iliği ödemi en basit haliyle başladığı bölge ile uyumlu olarak kaça, diz ya da ayak bileğinde ağrı şeklinde görülmektedir.


Kemik iliği sendromu için farklı tip tedavi yöntemleri uygulanabilmektedir. Tedavi için ilk olarak kemiğin mineral yoğunluğunu artırmaya yönelik çeşitli ilaç tedavileri uygulanabilir. Kemik iliği ödemi için doğru teşhis ve tedavi son derece önemlidir. Ayak bileği kemik iliği ödemi tedavisi yapılmadığı takdirde geçici kireçlenme ile başlayarak avasküler kemik nekrozuna kadar yol açabilir.


Adrenal Bez Nedir? Hastalıkları Nelerdir?

Ayak Bileği Kemik İliği Ödemi Nedir?


Kemik iliği ödemi yaşayanlar öncelikle hastalık hakkında bilgi sahibi olmalı ve doktor kontörlünde en uygun tedavi yöntemlerinin uygulanması gerekmektedir. Kemik iliği ödemi başladığı bölgeye uyumlu kalça, diz ya da ayak bileğinde ağrı olarak ortaya çıkabilir. Eklemlere yük binmesiyle ağrı artabilir.


Kemiklerin iç kısmında bulunan ve çoğunda kan hücrelerinin üretiminden sorumlu boşluklu kısma kemik iliği denmektedir. Birçok farklı nedene bağlı olarak kemik iliğindeki sıvı miktarının artması ile kemik iliği ödemi ortaya çıkmaktadır. Ödemin ortaya çıkaracağı basınç ise hastalarda ağrıya neden olmaktadır. Geçici osteoproz (kemik erimesi) gibi isimlerle adlandırılan kemik iliği sendromu, nedeni tam olarak bilinemeyen bir hastalık olarak değerlendirilmektedir. Yaygın olarak kalça eklemi başta olmak üzere diz ve ayak bileği gibi yük binen eklemelere yakın kemiklerde görülmektedir.


Adenoid Hipertrofi Nedir? Neden Büyür?

Ayak Bileği Kemik İliği Ödemi Belirtileri Nelerdir?Kemik iliği ödemi belirtileri yaygın olarak kalça eklemi, diz ve ayak bileiği gibi yük binen eklemlerle yakın kemiklerde görülmektedir. Bilhassa gebeliğin son üç ayında kadınlarda yaygın olarak görülür. Erkeklerde ise orta yaş dönemlerinde görülebilmektedir. Genelde kendini kendini sınırlayan ve ilerleyici olmayan klinik bir durum olarak değerlendirilebilir. Kemik iliği ödeminin oluşmasında birçok farklı unsur bulunur. Travma veya çarpmalarla yakından ilişkilendirilmektedir. Diğer bir temel neden ise eklem kireçlenmeleridir.


Kemik iliği ödemi belirtilerinden bazıları kısaca şunlardır:


  • Başladığı bölgeyle uyumlu kalça, diz ve ayak bileğinde ağrı ile ortaya çıkar.

  • Eklemlere yük binmesi ile ağrı artar.

  • Etkilenen bacağa hastalar yük vermekten kaçınır.

  • Antalajik yürüme gözlenir.

  • Kalça tutulumu olan hastalarda kasık ve bacağın ön yüzüne yayılan ağrılar tespit edilebilir.


Ayak bileği kemik iliği ödemi tedavisi belirtilerinin ortaya çıkmasının hemen ardından en kısa sürede uygulanmaya başlanmalıdır. Erken tanı ve tedavi diğer tüm rahatsızlıklarda olduğu gibi kemik iliği ödemi gibi hastalıklar için de önemidir.

Ağızda Şeker Tadı Neden Olur?

Kemik İliği Ödemi Tehlikeli Midir?


Kemik iliği ödemi sendromu görülen kişiler tedavi edilmediği takdirde ciddi sağlık sorunları ile karşı karşıya kalacaktır. Bu kapsamda doğru teşhis ve tedavi son derece önemlidir. Geçici kireçlenme ile başlayarak avasküler kemik nekrozuna kadar ilerleyebilir. Aşırı deforme olup osteonekroz kemik ölümü ve özellikle kemik ve eklem yapısının bozulmasına yol açabilir. Sahip olduğu bu tür etkiler nedeniyle en kısa sürede tedavi edilmelidir


Ayak Bilediğinde Oluşan Ödem Nasıl Tedavi Edilir?Kemik iliği ödemi MR görüntüsü yapılarak tespit edilir. Röntgen ve BT genelde yeterli bilgi sağlamamaktadır. Çoğu zaman tedavi iyi bir gidişe sahiptir. Nadiren cerrahi tedaviye ihtiyaç duyulur. Ağrı kesici ilaç tedavilerinin yanı sıra koltuk değneği ile hastaların bir süre ağrılı bölgeye basmaması da istenebilir. Ayak bileği kemik iliği ödemi tedavisi için fizik tedavi uygulamalarına da başvurulabilir.

bottom of page