top of page

Apandisit Patlaması Belirtileri Nelerdir?


Apandisit Patlaması Belirtileri
Apandisit Patlaması Belirtileri


Apandisit belirtileri, İnsan vücudunun hala gizemini koruyan kısımlarından biri olan apandis, karın boşluğunun sağ alt kısmında yer alır. Apandisit ameliyatı nerede bulunur sorusuna pek çok kişinin cevabı yoktur. Apandisit, ince bağırsağın bittiği, kalın bağırsağın başladığı bölgede yer alır ve halk arasında çekum olarak bilinir.


Solucan şeklindeki bağırsağın uzantısı olan apandis, kişiden kişiye değişmekle birlikte ortalama 10 santimetre uzunluğundadır. Organın iç kısmına, çocuklarda daha uzun olan çok dar bir tüp olan lümen denir. Işık, yaşla birlikte baştan sona kapanır. Gastrointestinal sistemin bir parçası olarak kabul edilen ekler; Lenfatik, endokrin veya ekzokrin sistemin bir parçası olduğu ileri sürülmektedir. Kapalı bir ortam olduğu için bu alanda mikroorganizmaların çoğalması kolaydır.

Arnica Krem Ne İşe Yarar? Fiyat

Apandisit Patlaması Belirtileri


Apandisit belirtileri Çekum iltihabı adı verilen bu hastalığa apandisit denir; Erken teşhis ve tedavi edilmezse ciddi sorunlara neden olabilir. Aslında, kişinin hayatı tehlikede olabilir. Apendiks ağrısı alevlenir; bu en kötü durumlardan biridir. Birçok insan apandisit patlamasının ne olduğunu merak ediyor. Apandisit patlamasının belirtileri;

 • Dışkı ve gaz çıkarırken ıkınma

 • Tuvalete gitme ihtiyacına cevap verirken ağrı hissetmek

 • Yüksek ateş

 • Başı dönmek

 • Mide bulantısı ve kusma

 • Sağ alt karına dokunma hissi

 • Kişinin dizlerini bağlamasına neden olan bıçak saplanması gibi çok yoğun bir ağrı.

 • Ağız ve dil kuruluğu

Apandisit genellikle hamilelik sırasında kadınların yan ve arka bölgelerinde ortaya çıkar. Apendiks kanalında tıkanıklık apandisitin temel sorunudur.


Arveles Ne İşe Yarar? Fiyat

Apandisit belirtileri Hasta eşi benzeri görülmemiş bir karın ağrısı yaşar. Apandisit patlaması durumunda kişi çok kısa sürede zehirlenir ve hayatı tehlikeye girer. Bu nedenle apandisit şüphesi olan herkes en kısa sürede acil servise götürülmelidir.


Her şeyden önce, sağ alt karındaki şiddetli ağrının döküntü apandisitinin bir uyarı işareti olduğu söylenebilir. İltihaplanma ve şişme sonrası patlama; Apandisitin neden olduğu döküntü olarak tanımlanabilir. Sindirim ve bağışıklık sistemlerini destekleyen bir organ olarak tanımlansa da vücuttaki gerçek işlevi hakkında henüz kesin bir değerlendirme yapılmamıştır.


Apandisit yırtılmadan vücuttan çıkarılırsa herhangi bir sağlık sorunu ortaya çıkmaz. Organ enfekte olur ve şişmeye başlar; ciddi sağlık sorunlarına neden olur. Apandisitin patlamaya neden olabileceğini düşünenler için öncelikle meyve tohumları, dışkı atıkları ve bazı zararlı parazitlerin vücuttan atılamadığını söylemek mümkündür.


Sindirim sistemindeki bir enfeksiyon nedeniyle apendiks duvarındaki lenf dokusunun şişmesi de apendiksin yırtılmasına neden olabilir. Ayrıca iltihaplı bağırsak hastalığı da apandisit alevlenmesine neden olabilir. Apandisit son derece şiddetli bir ağrıdır. Karnın sağ alt kısmında şişlik veya ağrı hissi ile başlayan ancak aynı zamanda yürüme, hareket etme veya oturma güçlüğü ile başlayan bir süreçtir.

Asiviral Krem Ne İşe Yarar? Krem

Kadınlarda Apandisit Belirtileri


Tıkanma nedeniyle basınç artar ve kan damarları daralır. Sıkıştırılmış damarlar kan akışını engelleyerek kangrene neden olabilir. Apendiks kangren nedeniyle yırtılırsa, kalın bağırsaktan dışkı karın boşluğunu doldurabilir. Enfekte olmuş ek sızarsa, apse oluşturur. Kadınlarda apandisit belirtileri;


 • Mide bulantısı ve kusma

 • Ağız ve dil kuruluğu, iştahsızlık

 • Göbek çevresinde keskin ağrı

 • Hazımsızlık, kabızlık veya ishal

 • Yüksek ateş

 • Aritmik kalp atışı


Bağırsak hareketleri sırasında gaz çıkaramama, ıkınma ve ağrı gebe kadınlarda apendiks ağrısı lateral veya posterior bölgede görülür. Mide bulantısı, kusma ve iştahsızlık gibi apandisit belirtileri hamileliğin normal belirtileri olduğundan hamile kadınlarda apandisit teşhisi zor olabilir.


Apandisit belirtileri, Apandisit teşhisi için bir doktor tarafından fizik muayene yapılır. Karnınızda ağrı ve hassasiyet varsa, bakteriyel bir enfeksiyon aramak için kan testi yaptırmak isteyebilirsiniz. Apandisit tanısını doğrudan tespit edebilecek kesin bir kan testi yoktur. Hastalığın tedavisi kişiden kişiye değişebilmekle birlikte genellikle ameliyatla tedavi edilir. Ameliyatın türü hastanın durumuna göre değişir.


Apendiksteki apse yırtılmamışsa veya yırtılmışsa, doktorun temel dayanağı antibiyotik tedavisidir. Daha sonra organdaki apse perkütan tüp ile boşaltılır ve bu işlemden sonra gerekirse apendiks çıkarılabilir. Apendiks yırtılır veya sızdırırsa, acil ameliyat gerekir. Delikli apandisit çeşitli komplikasyonlara yol açabilir. Apendektomi olarak bilinen apendiksin çıkarılması, açık cerrahi veya laparoskopik cerrahi olabilir. Çok nadir durumlarda apandisit ameliyatsız kendi kendine iyileşebilir.

Azerderm Krem Ne İşe Yarar? Fiyat

Apandisit Belirtileri Nelerdir?


Apandisit belirtileri Apandisitten mustarip olan tüm rahatsızlıklar, ilk önce göbeğe yakın karın bölgesinde hafif bir ağrı olarak kendini gösterir. Rahatsızlık devam ettikçe, ağrı karnın sağ alt kısmında daha yoğundur ve bu bölgede bir sıkışma veya katılık hissine dönüşebilir.


Ağrının yanı sıra ilerleyen saatlerde veya günlerde iştahsızlık, halsizlik, mide bulantısı, gaz problemleri, ishal veya kabızlık gibi sindirim sistemi rahatsızlıklarına da neden olabilir. Ancak apandisitin en belirgin özelliği ağrıdır. Diğer semptomlar tüm hastalarda mevcut olmayabilir. Her karın ağrısı apandisitten kaynaklanmayabilir. Bunu doğrulayabilecek birkaç ayrıntı var.


Ağrıyı hissetmeye başladıktan sonraki 12 veya 24 saat içinde ağrıda değişiklik olmazsa, giderek keskinleşir ve ağrılı hale gelirse hastaneye gitmelisiniz. Muayene sonucunda ağrının kaynağı belirlenecek ve uygun tedavi hakkında net bilgi verilecektir. Apandisit genellikle karnın sağ orta kısmında keskin bir ağrı ile başlar. Birkaç saat içinde ağrı azalmalı ve apendiksin olağan pozisyonunda artmalıdır.


Bu bölgeye baskı yapmak, bastırmak, öksürmek veya yürümek ağrıyı daha da kötüleştirebilir. Apandisit iştah kaybına neden olur, genellikle sizi hasta eder ve kabızlığa veya ishale yol açabilir. Bu ağrının nedeni genellikle torbanın duvarında çoğalan ve içerideki bakterilerin uyguladığı basınç ve ayrıca bir nedenden dolayı apendiksin tıkanmasıdır.

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Apandisit Ağrısı BelirtileriKarın boyunca başlayan ve daha sonra karnın sağ alt kadranda (bölgesi) yoğunlaşan şiddetli, yoğun bir ağrıdır. Bu ağrıya genellikle iştahsızlık eşlik eder. Bulantı oluşabilir ancak ağrı başladıktan çok sonra ortaya çıkar. Mide bulantısı ve kusma önce geliyorsa, gıda zehirlenmesinin veya apandisit dışında bir şeyin belirtisi olabilir.


Enflamasyon şiddetli hale gelirse, hastada ateş gelişebilir. Apandisit belirtileri hamile kadınlarda biraz daha karmaşıktır. Hamilelik sırasında vücudunuzun ağrıya toleransı artar ve karın duvarı, büyüyen rahme yer açmak için gevşer. Bu nedenle ağrı klasik şekilde görülmeyebilir. Muayene sonuçları her zaman doktorunuza tam olarak rehberlik etmez. Belirsiz karın ağrısına ek olarak hamilelik sırasında apandisit belirtileri;


 • Sternumun arkasında yanma,

 • Yanma ağrısı,

 • Bağırsak alışkanlıklarında değişiklik veya anormallikler,

 • Aşırı akıntı gibi son derece belirsiz ve atipik semptomlar olabilir.


Ayrıca rahim büyüdükçe ve kalın bağırsak yukarı doğru itildikçe aksesuar Vermiformis'in pozisyonu karnın sağ tarafına, sonra sağ üst tarafa doğru değişir ve bu bölgelerde veya eve giderken ağrı hissedilebilir.


Apandisit belirtileri, Hamile bir kadında apendiksin delinmesi durumunda %36 olasılıkla bebeğini kaybedebilir. Bu oran neredeyse her üç vakadan birine tekabül etmektedir. Açık ucun herhangi bir nedenle tıkanması, Ek Vermiformis'te oluşan salgıların kaçmasını ve birikmesini imkânsız hale getirir ve çekumun şişmesine neden olur.


Karın ağrısı şişlik ve gerginlik belli bir düzeye ulaştığında başlar. Çekumda artan gerginlik ve baskı ile damarlar kapanır ve ödem kötüleşir. Bu sırada içeride biriken sıvının içindeki bakteriler, vücudun tüm savunmalarından izole olmalarından yararlanarak çoğalmaya başladı. Tüm bunların sonucunda organ iltihaplanır. Bu sırada hastanın karın ağrısı sağ alt bölgeye geriledi. Bu duruma akut apandisit denir.

bottom of page