top of page

Ananas’ın Sağlığa Faydaları Nelerdir?


Ananas’ın Sağlığa Faydaları Nelerdir?
Ananas’ın Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Ananas inanılmaz derecede lezzetli, sağlıklı bir tropikal meyvedir. Hastalıklara ve enflamasyona karşı koruma sağlayan besinlerle, enzimler ve antioksidanlar gibi yardımcı bileşiklerle doludur.


Ananas bileşikleri; sindirim sistemi ve bağışıklık sistemi için oldukça yararlıdır.


Ananas'ın sağlığa faydaları


Ananas Besin Değeri


Ananasın kalorisi düşük olmasına rağmen etkileyici içeriğe sahiptirler. Bir ananasta neredeyse bulunan sağlık değerleri şunlardır: • Kalori: 83 Kj

 • Yağ: 1,7 gram

 • Protein: 1 gram

 • Karbonhidrat: 21,6 gram

 • Lif: 2,3 gram

 • C Vitamini: Günlük Alınması Gereken Değerin (GAGD) %88'i

 • Manganez: GAGD'in %109'u

 • B6 Vitamini: GAGD'in %11'i

 • Bakır: GAGD'in %20'si

 • Tiamin: GAGD'in %11'i

 • Folat: GAGD’in %7'si

 • Potasyum: GAGD'in %4'ü

 • Magnezyum: GAGD'in %5'i

 • Niasin: GAGD'in %5'i

 • Pantotenik asit: GAGD'in %7'si

 • Riboflavin: GAGD'in %4'ü

 • Demir: GAGD'in %3'ü

Ayrıca düşük miktarda fosfor, kalsiyum, çinko, A ve K vitaminlerini içerir.


C vitamini; bağışıklık sistemi, demir emilimi, büyüme ve gelişme için gerekli besinlerdir. Manganez ise antioksidan bakımından zengindir. Büyümeye ve metabolizmanın artmasına yardımcı olur.


Ananas ayrıca metabolizma sağlığı için gerekli olan tiamin, bakır ve B6 vitaminini içerir.


Hastalıklarla savaşan antioksidanlar içerirAnanas sadece besin açısından zengin olmasından hariç olarak antioksidan bakımından yüksektir. Vücudun oksidatif stresi azaltmasına yardımcı olur.


Oksidatif strese; inflamasyona neden olan kararsız moleküller, bol miktarda serbest radikaller, zayıflamış bağışıklık sistemi, diyabet, kalp hastalığı ve çeşitli kanserler neden olur.


Ananas, flavonoidler ve fenolik bileşik adı verilen aktioksidanları içerir. Yapılan araştırmalar antioksidanların kalp sağlığına yardımcı olduğunu gösteriyor.


Ananasta bulunan bu antioksidanlar daha uzun süreli etki ederler.


Sindirime Yardımcı Olabilir


Ananas, etin sindirimini kolaşlaştıran bromelain adı verilen sindirim enzimi içerir.


Bromelain, protein moleküllerini amino asit ve peptit gi i yapı taşlarına ayıran bir proteaz görevi görür


Protein molekülleri parçalandığında, ince bağırsak molekülleri daha kolay emer. Bu durum özellikle pankreas yetmezliği olan kişiler için oldukça faydalıdır.


Ayrıca ananas, sindirime yardımcı olan iyi bir lif kaynağıdır.


Kanser Riskinizi AzaltabilirKanser, kontrolsüz hücre büyümesinin neden olduğu bir hastalıktır. Kanserin ilerlemesi oksidatif stres ve inflamasyona neden olur.


Ananasta bulunan bromelain dahil bazı bileşiklerin oksidatif stresin düzelmesine yardımcı olurken iltihabı da azaltarak kanser riskini azaltır.


Uzmanlar, bromelainin kanser tedavisine de yardımcı olabileceğini düşünüyor.


Yapılan araştırmalar, bromelainin meme kanseri hücrelerinin büyümesini yavaşlattığını ve hücre ölümünü de azalttığını öne sürdü. Bromelainin antikanser tedavisinin etkilerini arttırdığı söyleniyor.


Yapılan araştırmalar cilt, kolorektal ve safra kanserleri içinde aynı sonuçları verdi.


Yapılan daha eski araştırmalar, bromelainin kanser hücrelerinin büyümesini engellediğini ve kanser hücrelerinin işlevini kaybetmesini sağlayan moleküller üretmesi için bağışıklık sistemini uyardığını bulmuştur.


Bağışıklığı güçlendirir ve iltihabı baskılayabilir


Ananas yüzyıllardır geleneksel tıpta kullanılan bir meyvedir.


Bağışıklığı artırabilen ve inflamatuara karşı duran bromelain gibi çok çeşitli vitamin, mineral ve enzim içerirler.


Kronik sinüziti olan 40 yetişkinin üzerinde yapılan deneyde, 500 mg bromelain takviyesi kullananların kontrol altındaki insanlardan daha hızlı bir şekilde iyileştiğini buldu.


Dahası araştırmalar bromelainin inflamasyon semptomlarını azalttığını ve böylece bağışıklık sisteminin düzelmesine yardımcı olduğunu açıklıyor.


Ayrıca başka bir araştırma da tek başına ya da diğer bileşiklerle birlikte bromelain takviyelerinin kullanılmasını COVİD-19 semptomlarının azaltmaya ve ilerlemesini yavaşlatmaya yardımcı olabileceğini öne sürdü.


Artrit semptomlarını hafifletebilirArtrit, Dünya genelinde 100 milyon insandan fazlasını etkileyen bir durumdur. Birçok artrit türü bulunmaktadır. Bir kısmı eklem iltihaplanmasını içerir.


Bromelain, inflamatuar artriti olanlar için ağrı kesici görevi görür. Yapılan çalışmalar, bromelain takviyelerinin beldeki osteoartritin hafiflemesinde normal ağrı kesici kadar etkili olduğunu buldu.


Bromelain içeren sindirim enzimi takviyesi, ağrıyı artrit ilaçları kadar etki gösterir.


Yapılan başka bir araştırma da bu bileşiğin kıkırdak dokusunun bozulmasına ve osteoartritin neden olduğu inflamatuara karşı korunmaya yardımcı olduğunu buldu.


Ek olarak, daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.


Ameliyattan veya yorucu egzersizden sonra iyileşmeyi hızlandırabilir


Ananas tüketmek, ameliyattan ya da egzersizden sonra iyileşmeyi hızlandırabilir.


Bu meyve, egzersiz sonrası karbonhidrat depolarının yenilenmesine yardımcı olur. Bu kadar yararın bir kısmı bromelainin anti-inflamatuar özelliklerinden kaynaklanmasıdır.


Uzmanlar, ameliyattan sonra oluşan iltihaplanma, morarma, şişmeyi giderebileceğini ve ağrıyı azaltmada yardımcı olduğunu söylüyor. Aynı şekilde enflamatuar semptomlarını da azaltır.


Yapılan incelemeler, bromelainin diş ameliyatından sonra rahatsızlığı, şişmeyi ya da ağrıyı azaltabileceğini öne sürmektedir.


Yapılan 7 randomize çalışmanın 5’inde bromelain sayesinde tedavi sonrası iyileşmeyi hızlandırdığını buldu. Daha da netlik kazanması için araştırmalara devam ediliyor.


Ayrıca bromelain gibi proteazlar, hasarlı kas dokularının etrafındaki enflamasyonu azaltarak yorucu egzersizlerden sonra kas iyileşmesini hızlandırır.


Ek olarak, bu bileşiğin egzersiz sonrası iyileşmede önerilebilmesi için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.


Ananas yemenin herhangi zararı var mı?Ananas yaygın bir alerjen türü değildir. Bildiğiniz bir ananas alerjiniz yoksa, ananas tüketmek çok düşük risk olarak kabul edilir. Bu durumda ananas ve çeşitlerinden uzak durmalısınız.


Diyabetli kişiler, kan şekerlerinin artmaması için porsiyon boyutlarına dikkat etmelidir.


Bununla birlikte, alerjisi ya da diyabeti olmayan kişilerde bile, günde birkaç porsiyondan fazla ananas tüketmek istenmeyen yan etkilere sebep olabilir.


Örneğin, bromelain kan pıhtılaşmasına neden olabilir. Bu sebeple, kan sulandırıcı kullanan kişilerin makul miktarlarda ananas yemesi gerekir.


Bromelaine duyarlı olanlar kişiler, dil yanması, kaşıntı ve hatta mide bulantısı yaşarlar ya da ishal olabilirler. Bu olumsuzluklara anekdotsal denir ve bilimsel olarak incelenmemiştir.


Çoğu insan çok olgunlaşmamış ananas tüketmenin mide rahatsızlığına, mide bulantısına ve ishale sebep olduğunu iddia ediyor. Yine, bu araştırmalar sonucu olan bir kanı değildir. Ancak olgun ananas seçmek her zaman daha iyidir. Ananasın eti hafif ya da orta sarı renkte olmalıdır.


Özet


Ananas lezzetlidir, çok yönlüdür, besin ve antioksidanlar açısından zengindir.


Besin maddeleri ve bileşikleri; gelişmiş sindirim, daha düşük kanser riski ve osteoartrit’in düzelmesi de dahil olmak üzere etkileyici sağlık yararları bulunur. Bununla birlikte, daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.


Bu meyveyi harmanlanmış, kavrulmuş, sote edilmiş veya taze olarak ister tek başına isterseniz de istediğiniz sayıda yemeğin yanında tüketebilirsiniz.

bottom of page