top of page

Anal Dermatit Nedir? Nasıl Oluşur?


Anal Dermatit Nedir?
Anal Dermatit Nedir?


Anal dermatitin ne olduğu anal bölgede oluşan bir egzama olarak özetlenebilir. Bu egzama anal bölgede kaşıntı ve tahrişe neden olur. Nadiren de olsa kanama durumları meydana gelebilir. Anal dermatit en çok anüs ve çevresinin bazı nedenlerden dolayı hassas bir hale gelmesi sonucu ortaya çıkar. Hastalığın en çok görüldüğü zaman dilimi yaz aylarıdır. Hastalık hangi nedenden meydana geldiyse tedavi süreci de ona uygun olarak gerçekleştirilir. Ayrıca bazı durumlardan kaçınmak anal dermatit hastalığına yakalanma olasılığına oldukça azaltır.

Anoreksia Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Anal Dermatit Nasıl Oluşur?


Anal dermatitin nasıl oluştuğu yalnızca uzman bir doktor muayenesinden sonra anlaşılır. Kaşıntı ile kendini gösteren bu hastalığın nedeni doktor tarafından görüldüğünde ortaya çıkar. Çoğu muayene sırasında iç tetkik yapılmasa bile hastanın bazı şikayetleri doğrultusunda kıl kurdu şüphesi ortaya çıkarsa buna yönelik bir tetkik istenebilir. Anal dermatit bazı belli başlı unsurlar sonucu oluşur. Bunların başında hijyen durumu gelir. Bazen aşırı titizlik söz konusu hastalığın oluşumu ile sonuçlanır. Islak mendil ya da kolonyalı mendil bu hastalığı tetikler.


Anal Dermatit Sebepleri Nelerdir?


Anal dermatitin sebepleri pek çok farklı duruma bağlı olarak oluşabilir. Burada önemli olan nokta anüs çevresinde yer alan dokunun deforme olma durumudur. Buna yol açabilecek pek çok olgu bulunur. Anüs bölgesinin tahriş olmasında en çok görülen sebep bölgenin yeteri kadar hava almamasıdır. Bu nedenle anüs çevresindeki doku deforme olma tehlikesi ile karşı karşıya kalır. En sık görülen anal dermatit oluşma şekilleri şu şekilde listelenir:
Aort Damarı Genişlemesi Bitkisel Tedavisi

Dar Pantolon ve İç Çamaşır Giymek

Özellikle yaz aylarında giyilen dar pantolon ve iç çamaşırı sıcak havanın da etkisiyle pişik gibi sorunları ortaya çıkarır. Daha çok bebeklerde görülen bu sorun yetişkin insanlarda da görülür. Bunun temel nedeni gün boyunca hava almayan anüs bölgesinin nem ile zarar görmesidir. Yaz aylarında dar pantolon ya da iç çamaşır giyilmesi bu riskin büyük oranda artmasına neden olur. Bu sorunun önüne geçmek için pamuklu iç çamaşırı giyilmelidir. Pantolon seçimi geniş kesim ve cildin hava alacağı seçeneklerden yana kullanılmalıdır.Yetersiz ya da Aşırı Hijyen

Anal dermatit sorunlarını ortaya çıkan en önemli durumlardan biri anüs bölgesindeki hijyen ile ilgilidir. Dışkılama sonrası bölgenin yeterince temizlenmemesi hijyenden uzak bir durum yaratır. Bunun tersi bir durum ise anüs bölgesinin sabun gibi malzemeler kullanarak aşırı bir temizliğe maruz bırakılmasıdır. Anüs bölgesinde kullanılan kimyasal maddeler bölgede doku hasarı oluşmasına neden olur. Bunun yanı sıra kalitesiz ıslak mendil ya da tuvalet kâğıdı da anal dermatit sorununu ortaya çıkarır. Bölgenin temizliği nazik hareketlerle sağlanmalıdır.


Sık Tüketilen Bazı Gıdalar

Bazı gıdaların bilinçsiz bir şekilde sık tüketilmesi anal dermatit hastalığını ortaya çıkarır. Bu gıdalar paketli hazır ürünlerden olabileceği gibi sebzeler de olabilir. Aynı zamanda bu gıdalar kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Bazılarında sık tüketilen çikolata anal dermatite sebep olurken bazılarında sık tüketilen domates bunun nedenidir. Bu hastalığı tetikleyen şeylerden biri de çeşitli baharatlardır.Apikobal Nedir? Kilo Yapar Mı?

Anal Dermatit Belirtileri Nelerdir?


Anal dermatitin belirtileri olarak akla ilk kaşıntı gelir. Fakat kaşıntı tek başına bu hastalığı işaret eden bir belirti olarak yeterli olmayabilir. Bu nedenle anüs bölgesinde meydana gelen bazı diğer belirtiler de dikkate alınmalıdır. Kişisel olarak bulunamayan vakalarda bir doktordan yardım almak gerekebilir. En sık görülen anal dermatit belirtileri şu şekildedir:


  • Anal dermatit hastalığı için en sık görülen belirti kaşıntıdır. Bu kaşıntı anüsten ziyade çevresinde meydana gelir. Anüs kısmında oluşan kaşıntı kıl kurdu, iç hemoroid ve anal fissüre de işaret ediyor olabilir.

  • Kaşıntı hissinin geceye doğru artış göstermesi anal dermatit ile doğrudan ilişkilidir. Gündüz vakti emin olunamayan bu durum geceye doğru artıyorsa hastalığı doğrular nitelikte sayılır.

  • Anüs bölgesinde kötü koku ve akıntı olması anal dermatit belirtileri arasındadır. Bazı durumlarda kaşıntı sıklığına bağlı olarak kanama görülebilir.


Apse Drenajı Nedir? Neden Yapılır?

Anal Dermatit Ağrıya Neden Olur Mu?


Anal dermatitte ağrı görülmez. Cilt hassas olacağı için kaşınma durumlarında tahriş durumları meydana gelebilir.


Anal Dermatit Tedavisi Nasıl Olur?Anal dermatitin tedavisinde en sık kullanılan yöntem Pruzon adlı kremdir. Doktor tavsiyesi ile kullanılması gereken bu kremde hijyene özen göstermek gerekir. Bu sayede hastalık hızlı bir şekilde geçer ve tekrar etmez. Bir başka nokta ise temiz iç çamaşırı kullanmaktır. Aynı zamanda yıkanan iç çamaşırı iyi bir şekilde kurutulmalıdır. Son olarak anüs bölgesine yüklenmemek ve kaşımamak anal dermatit hastalığının daha rahat atlatılmasını sağlar.


bottom of page