top of page

Ameliyat Sonrası Mide Bulantısı Ne Kadar Sürer?


Ameliyat Sonrası Mide Bulantısı Ne Kadar Sürer?
Ameliyat Sonrası Mide Bulantısı Ne Kadar Sürer?


Ameliyattan sonra mide bulantısının süresi bir gün boyunca devam edebilmektedir. Narkoza bağlı olarak değişen mide bulantısı süresi aynı zamanda kişiden kişiye de değişmektedir. Ameliyat olduktan sonra kişiler farklı semptomlar gösterebilmektedir. Ameliyatın sebebi ne olur ise olsun narkoz verildiği için kişiler uyandıktan sonra mide bulantısı gibi sorunlar ile karşılaşılabilmektedir. Bu sorunları en aza indirmek ve mide bulantısını daha kısa sürede geçirmek için doktorlar tarafından uygulanan koruyucu yöntemler vardır.


Hastane ortamında gerçekleştirilen bu koruyucu yöntemler kişi taburcu olmadan önce etkisini gösterir. Ameliyat sonrası mide bulantısı problemi yaşayan kişilerin sorunları yaklaşık 1 gün içerisinde çözülecektir. Mide bulantısı kalıcı değildir. Narkozun etkisi geçtikten sonra mide bulantısında da azalma görülür. Ameliyattan sonra mide bulantısı yaşayan kişilerin endişe etmemeleri önerilir.

,

Ameliyat Sonrası Uyuşukluk Ne Zaman Geçer?

Ameliyat Sonrası Mide Bulantısı Normal Mi?


Ameliyat olduktan sonra mide bulantısı ile karşılaşmak son derece normal olan bir durumdur. Anestezi uygulandığı için kişiler mide bulantısı ile karşılaşabilirler. Ameliyat olduktan sonra mide bulantısıyla karşılaşıldığı takdirde kişilerin endişe etmemeleri gerekir. Hali hazırda hastane ortamında olunacağı için doktorlar ve sağlık çalışanları tarafından gerekli tetkik ve kontroller yapılacaktır. Dolayısı ile herhangi bir sorun ile karşılaşıldığında ön müdahale yapılabilme oranı oldukça yüksektir. Ameliyat olan kişilerin mide bulantısıyla karşılaşmaları halinde. Streslerini yükseltmeleri ve bunun normal bir durum olduğunu bilmeleri önem taşır. Anestezinin etkisine bağlı olarak mide bulantısının yoğunluğu ve süresi değişiklik gösterebilir.


Ameliyat Sonrası Mide Bulantısı Nasıl Geçer?Ameliyattan sonra mide bulantısını geçirmek için uygulanan yöntemler vardır. Ameliyattan sonra kişilerin kendilerine gelebilmesi için çoğunlukla damar yolu ile ilaç aktarımı yapılır. Gerek serum gerek ise enjeksiyon gibi yardımcı maddeler kullanılarak kişilerin semptomları azaltılmaya çalışılır. Ameliyattan sonra mide bulantısını geçirmek için kişilerin beslenmelerine dikkat etmesi gerekir ameliyatın hemen ardından tüketilecek olan gıdaların sıvı içerikli olması genellikle tavsiye edilmektedir.


Kişilerin mideleri boş olmasına karşın öğürme ve kusma isteği ile karşılaşabilirler. Bu durumda gelen isteklerini bastırmak olmaları ve eğer kusmak istiyorlar ise kusmayı denemeleri önerilmektedir. Bir süre sonra kusamayacaklarını fark edecekler ve mide bulantısına karşı oluşturulan önyargı kırılacaktır. Bu aşamadan sonra ise çoğu hastanın bir sorun olmadığını anlayarak rahatlamaktadır. Ameliyattan sonra mide bulantısı anestezi sebeplidir.


Anal Dermatit Nedir? Nasıl Oluşur?

Anestezin Yan Etkileri Nelerdir?


Genel anestezinin yan etkileri çoğunlukla mide bulantısı olarak kendini göstermektedir. Genel anestezi yapıldığı takdirde kişiler kendilerine geldiğinde bazı yan etkiler ile karşılaşabilirler. Karşılaşılan bu yan etkiler şu şekilde sıralanabilir:


  • Mide bulantısı.

  • Kusma isteği ve öğürme.

  • Baş dönmesi.

  • Uyuşukluk hissi.

  • Karıncalanma.

  • Bilinç bulanıklığı.

  • Denge kaybı.


Anoreksia Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Genel Anesteziden Sonra Yapılması Gerekenler Nelerdir?


Genel anestezi sonrası kişiler farklı hisler ile karşılaşabilirler. Yan etkilerin yanı sıra sürekli uyku halinde hissetmek de mümkündür. Genel anesteziden sonra kişilerin anestezinin etkisinden kurtulmak için acele etmemeleri önerilir. Kişiler acele ettikleri takdirde kendilerini strese sokacak vardır ve bu durum ise karşılaşılan yan etkileri arttıracaktır. Dolayısı ile genel anestezi yapıldıktan sonra uzmanların önerilerinden çıkmamak önem taşır.


Ameliyattan Sonra Mide Bulantısını Herkes Yaşar Mı?Ameliyattan sonra mide bulantısı yaşayanlar çoğunlukla hastaların %30 ve %40 oranıdır. Ameliyat sonrası genel anesteziye bağlı olarak kişiler farklı semptomlar ile de karşılaşabilir. Tüm semptomlar arasında en yoğun yaşanan çoğunlukla bilinç bulanıklığı, uyku hali ve mide bulantısıdır. Ameliyattan sonra mide bulantısı yaşandığı takdirde kişilerin bu durum karşısında hazırlıklı olmaları ve doktorları ile hareket etmeleri önerilir.
Aort Damarı Genişlemesi Bitkisel Tedavisi

bottom of page