top of page

Ameliyat Sonrası Emboli Çorabı Kaç Gün Giyilir?


Ameliyat Sonrası Emboli Çorabı Kaç Gün Giyilir?
Ameliyat Sonrası Emboli Çorabı Kaç Gün Giyilir?


Ameliyattan sonra emboli çorabının giyilme süresi yaklaşık 2 gün kadardır. Hastaların sağlık durumlarına göre değişiklik göstermektedir. Örneğin varis sebebi ile ameliyat olunuyor ise ameliyat sonrasında emboli çorabı yaklaşık 2 hafta boyunca kullanılmalıdır. Farklı 1 sebeple ameliyat olunduğunda çoğunlukla hastanede kalınan süre boyunca çorabı kullanılması önerilir. Kişiler taburcu olduktan sonra emboli çorabı giymektedir. Ancak bu durum yine kişinin sağlık durumuna ve hangi sebeple ameliyat olduğuna bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Ameliyattan sonra emboli çorabı giymek birçok kişinin deneyimlediği bir durumdur ve kişiler için herhangi bir zararı yoktur. Uzun süre giymekten kaçınılmalıdır.Ameliyat Sonrası Mide Bulantısı Ne Kadar Sürer?

Emboli Çorabı Nedir?


Emboli çorabı özel bir çoraptır ve ameliyat olan kişilerin giymesi istenir. Ameliyat sonrasında oluşabilecek sorunları önlemek amacı ile emboli çorabı kullanılmaktadır. Emboli çorabı günümüzde hala kullanılan bir çoraptır. Hastane ortamında kullanılan ve basıncı azaltmak için tercih edilen 1 üründür. Hangi ameliyata girilir ise girilsin çoğunlukla kişilerin emboli çorabı kullanması istenir. Emboli çorabı ucu açık olan ancak diz üstüne kadar rahatlıkla çekilebilen bir tasarıma sahiptir.


Emboli Çorabı Ne İçin Kullanılır?


Emboli çorabının kullanılma nedenleri arasında birçok unsur yer alır. Ameliyat esnası ve sonrasında kullanılması önerilen emboli çorabı varis çorabı olarak da bilinmektedir. Çorabın kullanılmasının nedenleri şunlardır:


  • Kan pıhtılaşmasını önler.

  • Kan dolaşımının doğru ve sorunsuz olmasını sağlar.

  • Ödem oluşumunu önler.

  • Ayak ve bacaklardaki basıncı korur.

  • Toplardamarın pıhtılaşmasının önüne geçer.

  • Kan akışının daha hızlı olmasını sağlar.

  • Kan akışının yetersiz kalmasının önüne geçer.

  • Kan akışı yetersiz kaldığında oluşabilecek şişme gibi sorunları engeller.


Ameliyat Sonrası Uyuşukluk Ne Zaman Geçer?

Emboli Çorabı Nasıl Kullanılır?Emboli çorabının kullanılması için uygulanan yöntem oldukça basittir. Kişilerin kendi bedenlerine en uygun olanı tercih etmesi gerekir. Emboli çorabı kullanılırken normal çorap gibi giyilmesi önerilmektedir. Giyildikten sonra diz üstüne kadar çekilmelidir. Belirli bir süre boyunca hareket kısıtlaması ile karşılaşılsa da çorabın, doktorlar önermeden çıkarılmaması gerekir. Bazı zamanlarda taburcu olunduktan sonra da emboli çorabı giyilmesi gerekebilir. Ameliyattan sonra emboli çorabı giymek çoğu zaman zorunlu tutulmaktadır. Kan dolaşımı ile ilgili bir problem yaşanmaması adına emboli çorabının doğru şekilde kullanılması önem taşır.


Anal Dermatit Nedir? Nasıl Oluşur?

Emboli Çorabı Geceleri Çıkarılır Mı?


Ameliyat sonrası emboli çorabı kullanmak için belirlenen süreler vardır. Emboli çorabının kullanılması çoğunlukla kan basıncı ile ilgilidir. Bacakların rahat hareket ettirilebilmesi için kan basıncı oluşmasının ve pıhtılaşmanın önüne geçilmesi gerekir. Bu sebepten dolayı emboli çorabı önerilir. Emboli çorabı gün içerisinde giyinmeli ve geceleri uyumadan önce çıkarılmalıdır. Uyuma esnasında bacaklarda oluşacak baskı miktarı yükseleceği için emboli çorabı mutlaka çıkarılması gerekir. Gün içerisinde aktif şekilde emboli çorabı sık sık kullanılır ise bu durum farklı rahatsızlıklara sebep olabilir ve kişinin konforunu bozabilir. Dolayısıyla kişiler doktorları tarafından önerilen süre ve şartlara bağlı olarak emboli çorabı kullanmalıdır.


Anoreksia Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Ameliyat Sonrası Emboli Riski Ne Kadar Devam Eder?Emboli riski ameliyat sonrasında oluşabilmektedir. Bu risk çoğunlukla 1 ila 2 hafta boyunca devam eder. Ameliyat sonrası emboli çorabının kullanılması da bu sebep ile önerilmektedir. Pıhtı sorunu yaşamamak için belirli süreler ile emboli çorabı kullanılmalıdır. Kan akışının dengede kalması, pıhtılaşma sorununu çözecektir. Dolayısı ile ameliyattan sonra emboli çorabı giymek önem kazanan bir durum haline gelir. Ameliyat sonrası emboli riski 12 hafta boyunca da devam edebilmektedir. Kişilerin genel sağlık durumlarına göre de bu durumun azalma ve artma ihtimali yüksektir.

bottom of page