top of page

Allogreft Nedir? Türleri Nelerdir?


Allogreft Nedir?
Allogreft Nedir?


Allogreftin anlamı doku aktarımı olarak açıklanmıştır. Allogreft kemik greftleri olarak da bilinir. Farklı bireyler arasında gerçekleştirilen doku aktarımı işlemi Allogreft olarak isimlendirilir. Allogreft dokular hem sert hem de yumuşak olabileceği gibi sert veya yumuşak da olabilir. Bu dokuların kişiler arası transferi allogrefttir. Yüksek teknoloji kullanılarak yürütülen bir süreçtir. Allogreft küçük bir doku ya da doku parçası olabileceği gibi kemik de olabilmektedir. Farklı doku formları bulunur ve bu doku formlarının her biri farklı şekillerde aktarılabilir. Aynı zamanda bazı dokular farklı insanlara aktarılabilirken bazı dokular ise aktarılamaz. Doku aktarımı ve doku formları birbiri ile ilişkilidir.

Alt Çene Ameliyatı Nedir? Riskli Mi?

Doku Formları Nelerdir?


Doku formları farklı çeşitlere sahiptir. Doku formları bulundukları konuma göre de farklılık gösterebilir. En yaygın bilinen doku formları şu şekilde sıralanabilir:


  • Omurga kemik greftleri (standart)

  • Chips ve kortikol greftleri (kemik boşluklarını gidermek için)

  • Perikardium

  • Kıkırdak greftleri

  • Belladerm

  • Enhance


Doku formlarından bazılardır. Greft türlerine göre ayrılan doku formları da bulunur. Kemik greftleri grubunda yer alırlar.


Ameliyat Sonrası Emboli Çorabı Kaç Gün Giyilir?


Greft Türleri Nelerdir?


Greft türleri uygulamalarına göre sınıflandırılmaktadır. Greft türlerinin uygulamaları cerrahi yöntemlere göre değişir. Greft türleri çoğunlukla çınlardır:


  • Menisküs

  • Allogreft matrix

  • Kemik boşluklarında yer alan Greft türleri

  • Masif kemik greftleri


Omurga cerrahisinde karşılaşılan dokular ve Greft türleri de vardır. Greft türleri spor cerrahisi ve omurga cerrahisi olarak sınıflandırılabilmektedir. Bu sınıflandırmalar hem uygulama yöntemine hem de bölgeye göre olacak şekilde yapılmıştır. Uzmanlar tarafından kullanılan bu ayrımlar operasyonlar için önemlidir.


Ameliyat Sonrası Mide Bulantısı Ne Kadar Sürer?

Kemik Grefti Nedir?Kemik grefti dokular için olan özel bir tedavi yöntemidir. Kemik kırılması, zedelenmesi ve bunlara bağlı unsurlar sonucunda oluşan hasarları gidermek için yapılan bir tedavi yöntemidir. Kemik grefti orijinal dokunun yerine yerleştirilen bir parçadır ve cerrahi yöntemler kullanılarak işlem yapılır. Kemik grefti, hasar görmüş olan kemiği onarmak için uygulanır. Hasar gören kemikler, kişi için zorlayıcı olabilmekte acı ve ağrı oranı da paralel olarak artış gösterebilmektedir. Dolayısıyla tedavi aşamasının mutlaka doğru şekilde gerçekleştirilmesi gerekir. Kemiklerde zedelenme ya da daha karmaşık rahatsızlıklar ile karşılaştırıldığında dokuların onarılması önem taşımaktadır. Doku aktarımı olan Allogreft de kemik grefti operasyonunun bir parçasıdır.Ameliyat Sonrası Uyuşukluk Ne Zaman Geçer?

Kemik Grefti Ameliyatının İyileşme Süresi Nedir?


Kemik grefti ameliyatının iyileşmesi için gereken süre çoğunlukla kişiye ve yapılan işleme göre farklılık gösterir. İyileşme için kişilerin ortalama 1 haftaya ihtiyaçları vardır. 1 haftalık süreç içerisinde kişilerin gereken özeni de göstermeleri gerekir. Hastaneden taburcu olduktan sonra kişiler iyileşmek için gereken yöntemleri uyguladıkları takdirde daha hızlı iyileşebilirler. Kemik grefti için yapılan operasyonların sonrasında istirahat oldukça önemlidir.


İyileşebilmek için kişilerin normal hayata hızlı dönmemeleri önerilir. Operasyonu takip eden süreçte belirli bir süre boyunca ameliyat olan kişinin dinlendirilmesi gerekir. Ağır yük kaldırmamaları vücutlarının grefte alışması için önemli olan unsurlardan biridir. Kemik grefti operasyonunun yapıldığı bölge korumaya alınmalı ve hassas davranılmalıdır. Böylelikle kişiler daha hızlı iyileşme belirtisi gösterebilir.


Anal Dermatit Nedir? Nasıl Oluşur?

Kemik Grefti Hangi Durumlarda Kullanılır?Kemik greftinin kullanıldığı durumlar kemiklerin zarar gördüğü anlardır. Farklı tedavilerin kullanılmadığı durumlarda kemik grefti tercih edilebilir. Tedavi aşamasında hastanın genel sağlık durumu da göz önünde bulundurulur ve olası rahatsızlıkları engellemek için uzmanlar tarafından en uygun yöntem tercih edilir. Doku aktarımı söz konusu ise Allogreft işlemi yapılır. Doku aktarımı 2 kişi arasında gerçekleştirilen aktarımı anlatmak için kullanılan özel bir terimdir. Kemik grefti, kemikler ile ilgili sorunlar ortaya çıktığında kullanılan tedavi yöntemlerinden biridir.

bottom of page