top of page

Aklovir Krem Ne İşe Yarar? Fiyat


Aklovir Krem
Aklovir Krem

Aklovir krem herpes simpleks (hsv) adlı virüsün sebep olduğu uçukları tedavi etmek için kullanılan antiviral bir ilaçtır. Kremin içeriğindeki etken madde olan asitlovir%5 ya da 10 HSV virüsünün büyümesini ya da daha da çoğalmasını durdurarak çalışma gösterir.


Aklovir Krem Ne İşe YararEn etkili siğil yani uçuk kremlerinden bir tanesi olan aklovir krem uçak virüsü ile savaşarak bu virüsün üremesini ve daha da geniş alanlara yayılmasını önlüyor . Antiviral bir etkiye sahip olduğu için aklovir krem genital siğil tedavisi maksadıyla reçete edilen kremler listesinde ilk sırada yer alıyor.


Genital bölgenin beraberinde dudak burun çevresindeki uçukları da hızlı bir şekilde müdahale ediyor . Bedende siğil oluşumuna sebep olan herpes simplex virüsünü öldüren aklovir kremin kesinlikle doktor reçetesi ile kullanılması gerekir.


Etkisini ilk günden göstermeye başlayan bu krem siğillerin önce küçülmesini sonrasında tamamen kaybolması yönünden oldukça etkilidir. Siğillerin kitleye dönüşmesini rahim kanseri gibi ciddi rahatsızlıklara sebep olan tümöre dönüşmesini engelliyor. Aklovir krem uçuk yani siğil tedavisi maksatı ile reçete edildiği zaman asla başka bir amaç ile kullanılmaması gerektiğini ifade edebiliriz.


Son zamanlarda sinir bozucu olan uçuklar ile başını dertte ise doktorunuz aklovir krem reçetenize yazmış olabilir. Etkin madde olarak ansiklovir içermiş olan bu antiviral krem uçukların birinci derecede suçlusu olan herpes virüslerinin büyümesini durdurmaya çalışır.


Dudaklardaki yüzdeki ya da genital herpes olarak isimlendirilmiş olan genital uçuklar içinde aklovir krem kullanılır. Aklovir kremin içeriğinde yer alan maddeler asiklovir poleksamer 407, sodyum lauril sülfat, setostearil alkol, mineral yağ, beyaz petrolatum, ve probilen glikoldür. Bedende gelişmiş olan uçuklar başkalarına kolay bir şekilde bulaşarak yayılma gösterebilir.


Aklovir krem uçuk tedavisinde etkili olsa da uçukların başka birilerine yayılmasını engelleyemez. Uçuğunuz bulunuyorsa ve bu ilacı kullanıyor olsanız dahi tamamen İyileşene kadar başkaları ile yakın olarak fiziksel temastan kaçınmanız gerekir.


Mantazol Krem Ne İşe Yarar? Fiyat


Aklovir Krem Kaç Günde Ne Sıklıkla Sürülmesi Gerekir


Aklovir krem tam olarak çıkan uçuklarda kullanılabileceği gibi deride karıncalanma, yanma, kızarıklık ya da kaşıntı gibi uçuğun ilk belirtilerinin hissedildiği ya da görüldüğü anlarda da sürülebilir. Tedavi genel olarak 4 ile 5 gün boyunca sürer ve günde 5 defa 3 ile 4 saatte bir uçuk üzerine uygulanır. İyileşme görünmez ise ilacın kullanımına 10 gün kadar daha devam edilebilir.


Bununla beraber aklovir krem dahil olmak üzere herhangi bir ilacı ne sıklıkta ve hangi dozajda kullanmanız ile ilgili en iyi bilgiyi size doktorunuz ve eczacınız iletecektir. Nitekim Rahatsızlığın şiddeti tedaviye verilmiş olan tepki hastanın yaş ve kilo gibi herkeste çeşitlilik gösteren durumlar bazı ilaçlarda kişiye özel dozaj önerisi gündeme geldiği olabilir.


Fuggy Krem Ne İşe Yarar? Fiyat


Aklovir Krem Nasıl Uygulanır


Aklovir krem sadece uçuk olan ya da uçuk çıkması muhtemel olarak görünen cilt üzerine uygulanan topikal bir ilaçtır. Ağız içine, göz ve burun deliklerine bu krem sürülemez. Herhangi bir şekilde yenmez ya da bir sıvıya karıştırılarak içilemez. İlacı uygularken dikkat edilmeniz gereken durumlar şu şekilde yer alıyor.


  • İlacı sürmeden evvel ve sürdükten sonra ellerinize iyice yıkayın

  • Uçuk olan bölgeye kapatacak oranda krem uygulayın ve parmağınızın ucu ile hafif bir şekilde sürün

  • Doktorunuz aksini söylemediği sürece krem uyguladığınız bölgeye bandaj ile kapatmayın ya da pansuman yapmayın

  • Kremi sürdükten sonra banyo yapmak duş almak ya da yüzmek gibi ilacı cildinizden uzaklaştırabilecek şeylerden kaçınmanız gerekir

  • Gün içinde kullanmayı unuttuğunuz durumlarda hatırladığınız an kreme sürün Fakat diğer dozun saati yaklaşmış ise bekleyin

  • Yanlışlık sonrasında gözünüz ile temas ederse musluk altında bol su ile yıkayın

  • En iyi sonucu alabilmek için tedavi tamamen bitene kadar düzenli bir şekilde kullanmaya özen gösterin


Bunlara dikkat ederek ilacı kullanmanız durumunda etkili sonuç elde edebilirsiniz.


Fenistil Jel Ne İşe Yarar? Fiyat


Aklovir Kremin Yan Etkileri Nelerdir


Aklovir kremin ciddi olmayacak şekilde yan etkilerinden bazıları ciltte kuruluk, hafif yanma ya da batma hissi veya çatlamadır. Bunların haricinde deride döküntüler kurdeşen dudaklarda veya dilde yüzde şişme gibi alerjik reaksiyonlar nadir görülen fakat ciddi olan yan etkileridir. İlaç kullanımından doğan ciddi bir yan etki gözlemlediğiniz zaman en kısa sürede bu durumu doktorunuza bildirmeniz gerekir. Bununla beraber aklovir krem kullanan çoğu kişi ciddi yan etkiler ile karşılaştığı belirtilmemiştir.


Aklovir Kremi Kullanırken Nelere Dikkat Etmek GerekirAklovir kremi düzenli olarak kullanmanıza rağmen herhangi bir iyileşme bulunmuyor ise bu durumu doktorunuz ile konuşun. Bu ilaç enfeksiyonun ilk belirtileri görüldüğü esnada kullanılmaya başlanılırsa tedavi en iyi şekilde sonuç verir.


Bu sebeple tedaviye erken başlamak oldukça önemlidir. Aklovir krem uçuk tedavisinde etkili olmasına rağmen uçuğun yayılmasını önlemeye engel olamaz. Enfeksiyon tamamı ile iyileşmeden ilacı kullanıyor olsanız dahi bir başkası ile fiziksel olarak temastan kaçınmanız gereklidir. Kremi genital uçuk için kullanıyorsanız eşinize bulaşmayı önlemek için eşinizle birlikte olmadan bir süreliğine uzak durun.


Exoderil Krem Ne İşe Yarar? Fiyat


Hamilelikte Emzirme Döneminde Aklovir Krem Kullanımı


Hamilelik durumunuz varsa veya hamilelik şüphesi bulunuyorsa öncelikle bu durumu doktorunuza söylemenizde fayda vardır. Aklovir kremin gebelikte kullanımı önerilmez fakat yine de doktor tarafından fayda risk değerlendirilmesi yapıldıktan sonra gerçekten kullanılması gerekli ise reçete yapılabilir.


Aklovir kremin etken maddesi olan asitlovir küçük oranda anne sütüne geçmiş olduğu belirtilmiştir. Fakat bu düşük oranın bebeğe zarar vermesi olası değildir. Bununla beraber en güvenli seçenek için kullanın öncesinde doktorunuzun tavsiyesini alın. İlave olarak göğsünüzde uçuk bulunuyorsa bebeğinizi uçuk geçene kadar bebeğinizi emzirmeyin.


Ansiklovir içeren aklovir krem Antiviral krem ve acyl krem gibi Antiviral ilaçların genel olarak 12 yaş altı küçük çocuklarda ve bebeklerde kullanımı tavsiye edilmez. Çocuklarda ve bebeklerde herhangi bir uçuk kremi kullanmadan evvel kesinlikle doktor onayı alınması ya da eczacınıza danışmanız gerekir.


Aklovir kremi oda sıcaklığında ve direk olarak güneş ışığından uzakta saklamanız gerekir. Buzdolabına koymayın dondurmayın ve çocukların evcil hayvanların erişemeyeceği bir yerde ağzı kapalı şekilde muhafaza edin. Asiviral krem ve Acy krem aklovir muadili olarak geçerlidir.


Aklovir Krem Fiyat


Aklovir krem 2022 Temmuz ayı fiyatı olarak 41 lira olarak satışı mevcuttur. Normal reçete ile satışı vardır. Doktorunuz reçete etse dahi devlet tarafından ödenmesi yoktur. Reçetesiz satışı da mevcuttur. Aile hekimine de bu ilacı reçete ettirmeniz mümkündür. Satın alırken son kullanma tarihine ve Ürünün ambalajının herhangi bir şekilde zarar görmemiş olmasına dikkat edin.


Anestol Krem Ne İşe Yarar? Fiyat


Aklovir 5 KremAklovir krem beyaz kırık beyaz renkli karakteristik kokulu homojen bir kremdir. Aklovir ilk ve yenileyen genital herpes ve herpes labialis ve dahil olmak üzere herpes simplex deri enfeksiyonlarının tedavisinde endikedir. Aklovir krem 100 ya da dudaklardaki gelişmiş olan uçukların ateş kabarcıkları herpes simpleks ismi verilmiş olan bir virüsün neden olduğu kabarcıkları tedavisinde oldukça etkilidir. Aklovir krem uçuk tedavisinde yaygın olarak kullanılan ilaçlardan bir tanesidir. Yeşil sarı şeritli kutusu ile eski merhemleri andırır.

bottom of page