top of page

Ağızda Tuz Tadı Neden Olur?


Ağızda Tuz Tadı Neden Olur?
Ağızda Tuz Tadı Neden Olur?


Ağızda tuz tadı oluşmasının sebepleri arasında farklı hastalıklar ile karşılaşmak mümkündür. Dehidrasyon başta olmak üzere ağızda tuz tadı oluşmasına sebep olan birçok unsur vardır. Bu unsurların bulunabilmesi için ağızda tuz tadının neden olduğuna dair bazı tetkikler yapılması gerekir. Tetkikler sonucunda elde edilen bilgiler incelenerek tuz tadına sebep olan etkenler ortaya çıkarılır. Tuz tadının oluşmasına sebep olan etkenler şu şekilde sıralanabilir:


 • Ağzın kuruması

 • Dehidrasyon

 • Enfeksiyon

 • Ağız içinde oluşan kanamalar

 • Reflü

 • Akıntı

 • Doğru beslenmeme

 • Vitamin eksikliği

 • Sjögren sendromu

 • Hormon değişiklikleri

 • Kemoterapi gibi tedaviler


Ağızda tuz tadı oluşmasına sebep olmaktadır. Kişiler ne için ağızlarında tuz tadı oluştuğunu bilmiyorlar ise mutlaka tedavi olmalı ve test yaptırmalıdırlar.

Acnelyse Krem Ne İşe Yarar? Fiyat

Hormon Değişiklikleri Tat Almayı Etkiler Mi?


Hormon değişiklikleri ve ağızda tuz tadı oluşması birbiri ile bağlantılıdır. Hormonlarda değişiklik oluştuğunda bazı zamanlarda kişiler ağızlarındaki tadının değiştiğini de fark edebilirler. Ağızda zaman zaman beliren tuz tadı, şeker tadı gibi unsurlar aslında hormon değişikliği sebebiyle ortaya çıkabilmektedir. Kadınlarda çoğunlukla gebelik ve menopoz gibi zaman dilimlerinde hormon değişiklikleri yoğun seviyede yaşanır. Bu yoğun seviyede yaşanma hali ise farklı belirtileri beraberinde getirir. Hormon değişikliği sonucunda ortaya çıkan belirtiler arasında ağızdaki tadın değişmesi de yer almaktadır.


Ağızda Tuz Tadı Oluşunca Doktora Gidilir Mi?Ağızdaki tuz tadı için doktora gitmek gerekmektedir ve mutlaka teşhis için ön muayene ve test yaptırılmalıdır. Dahiliye bölümündeki görevli doktorlar tarafından yapılacak olan testler ile ağızda tuz tadı oluşmasına sebep olan etkenler ortaya çıkarılır. Ağızda tuz tadı oluştuğunda her seferinde doktora gitmeye gerek yoktur. Eğer kişiler gün aşırı ya da şiddetli şekilde bu durum ile karşılaşıyorlar ise mutlaka doktora gitmeleri gerekir.


Ancak nadiren ya da yemeklerden sonra normal şartlar altında gerçekleşen tuz tadı oluşumunda kişilerin endişelenmemesi önerilir. Ağızda tuz tadı oluşumunu farklı belirtiler izliyor ise bu durumda mutlaka dahiliye bölümündeki uzman doktorlar ile görüşülmeli ve gerekli testler yaptırılmalıdır. Ağızda tuz tadı henüz kişinin bilmediği bir hastalıktan dolayı yaşanıyor olabilir.

Aklovir Krem Ne İşe Yarar? Fiyat

Ağızda Tuz Tadı Oluşumunun Tedavisi Nasıl Yapılır?


Ağızdaki tuz tadının tedavisi sebebe göre değişmektedir. Ağızda oluşan tuz tadını giderebilmek için öncelikle sebebin bulunması gerekir. Sebep teşhis edildikten sonra ilgili hastalığın ya da etkenin ortadan kaldırılması için ona yönelik tedavi uygulanır. Örneğin kişide dehidrasyon sebebiyle ağzımda tuz tadı oluşumuyla karşılaşıyor ise bu durumda uygulanacak olan tedavi dehidrasyon giderilmesine yönelik olacaktır.


Bunun için kişinin su tüketmesi ishal problemi var ise bu problemin giderilmesi ve yeterli sıvı desteğini almalarına yönelik tedavi başlatılır. Ağızda tuz tadı oluşumunun sebebi kanama ise bu durumda kanamanın sebebine odaklanır. Dişlerin doğru şekilde fırçalanması, diş ipi kullanılması ve ağız bakımının aksatılmaması gibi unsurlar ağızda tuz tadı oluşumunun tedavisi sayılabilir.

Mantazol Krem Ne İşe Yarar? Fiyat

Doğru Beslenme ile Ağızdaki Tuz Tadı Giderilir Mi?Ağızdaki tuz tadını diyet ile gidermek mümkün olan bir durumdur. Ağızda oluşan tuz tadını giderebilmek için farklı tedavi yöntemleri uygulanır. Bu tedavi yöntemleri arasında doğru beslenme yer alır. Kişiler doğru beslenmeleri ile ağızlarında oluşan tuz tadından kurtulabilir. Bunun için vücudun ihtiyacı olan tüm vitamin, mineral ve besin değerine ihtiyaç vardır. Doğru ve dikkatli bir şekilde oluşturulacak olan diyet programı ile kişiler tuz tadına sebep olan etkenlerden kurtulabilirler. Obezite ve yağlanma gibi problemleri gidererek kişinin daha sağlıklı bir zihin ve vücuda sahip olmasının sağlanması ağızda tuz tadı oluşumunu da önler.

bottom of page