top of page

Ağız İçi Siğil Nedir? Neden Oluşur?


Ağız İçi Siğil Nedir?
Ağız İçi Siğil Nedir?


Ağız içindeki siğil vücudun durumuna bağlı olarak 1 ile 9 ay arasında değişiklik gösterir. Bu sürenin değişmesi bünye ile ilişkilidir. Aynı zamanda vücudun aldığı virüs miktardı da bu süre üzerinde büyük miktarda etkilidir. Yara olan vücutlar daha savunmasız bir hal alacağı için bazı virüsler için kolay bir hedef haline gelir. Güçsüz ve savunmasız kalan vücut daha hızlı şekilde hastalığın belirtilerini göstermeye başlar. Özellikle termal ve havuz gibi bölgelerde kolay bir şekilde bulaşabilir. HPV adı da verilen ağız içi siğil ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.Allogreft Nedir? Türleri Nelerdir?

Ağız İçi Siğil Neden Oluşur?


Ağız içindeki siğilin oluşumu henüz kesin olarak bilinmemektedir. Ulaşılan en net cevap bağışıklık sistemi zayıf olan insanlarda kolay bir şekilde ortaya çıktığıdır. Bu insanlarda zayıf bir savunma bulunduğu için hastalık rahat bir şekilde kendine yer bulur. Ağız içi siğili ortaya çıkaran bazı yaygın durumlar vardır. Bu yaygın durumların başında oral seks gelir. Bu sorun kişide kansere kadar ilerleyebileceği için son derece ciddi bir sorun olarak görülür. Ağız içi siğil bazı durumlarda boğaz kanserini tetikler. Bazı doktorlar bu kanserleri birbirine bağlar.


Alt Çene Ameliyatı Nedir? Riskli Mi?

Ağız İçi Siğil Hangi Belirtilere Sahiptir?


Ağız içi siğilin belirtileri tespit etmesi son derece basit olan durumlardır. Ağız içi siğil oluşumu yaygın olarak oral seks yüzünden meydana gelir. Hastalığın temelini oluşturan bu durumda kuluçka süresi siğilin tipine bağlı olarak değişiklik gösterir. Hastalık bulaştıktan sonra 2 ay ya da 6 yıl arasında bir sürede değişen kuluçka dönemi başlar. Daha sonra kadın ve erkeklerin cinsel bölgesinde, anüsünde ve ağız içinde siğiller oluşmaya başlar. Ağız içi siğil genel olarak 2 ay sonra ortaya çıkmasına karşın diğer bölgelerdeki siğiller uzun yıllar sonra görülür.


Ameliyat Sonrası Emboli Çorabı Kaç Gün Giyilir?

Ağız İçi Siğil Nasıl Tedavi Edilir?


Ağzın içindeki siğilin tedavisi cinsel bölgede yer alan siğilin tedavisi ile benzerlik taşır. İlk olarak ağız içinde yer alan siğilin tipi belirlenir. Yüksek oranda virüs barındıran hastalar için son derece dikkatli olunması gerekir. Bu hastalık için uygulanan aşı prosedürü eksiksiz olacak bir şekilde uygulanmalıdır. İlerleyip kansere dönüşen ağız içi siğilin tedavisi kulak burun boğaz doktorları tarafından sağlanır. Ağız bölgesinden cinsel bölgeye kolay bir şekilde taşınan bir hastalık olduğu için tedavisi aksatılmadan uygulanmalıdır.


Ameliyat Sonrası Mide Bulantısı Ne Kadar Sürer?

Ağız İçi Siğil Koruması Nasıl Yapılır?Ağız için siğilden korunma erken tanı ile mümkündür. Bunun dışında üzerinde hala çalışmalar sürdürülen bir hastalık olduğu için kesin bir koruma yöntemi bulunmaz. Bilinen tek durum ağız için siğilin oral seks ile bulaşmasının büyük bir ihtimal olduğudur. Bu kişide ağız ve gırtlak kanseri olarak kendini gösterebilir. Bu nedenle sağlık durumundan emin olunmayan kişilerle yapılan cinsel birleşme sırasında oral seksten uzak durmak geçici bir önlem olabilir. Yine de bu durum hastalığın hiç bulaşmayacağı gibi bir anlam taşımaz.


Ağız içi siğile karşı diğer pek çok HPV virüsüne karşı etkili olan aşı yöntemi kullanılabilir. HPV aşısı son derece yaygın olduğu gibi büyük oranda koruma sağlar. Özellikle aktif cinsel yaşamı bulunan kişilerin bu aşıyı yaptırması çok önemlidir. HPV aşısı en büyük etkisini daha önce hiç virüs ile enfekte olmamış kişiler üzerinde gösterir. Bu aşının yapılması sadece doktor onayı ve kontrolü altında gerçekleştirilmelidir. Bununla beraber kişisel hijyene önem göstermek diğer pek çok hastalıkta olduğu gibi ağız içi siğilde de önemli bir durum olarak görülür.


Ameliyat Sonrası Uyuşukluk Ne Zaman Geçer?

Ağız İçi Siğil Bulaşma Oranı Nedir?Ağız içi siğilin bulaşması büyük bir orandadır. Virüs yoluyla bulaştığı için temas anında vücuda geçmesi kaçınılmaz olur. Özellikle vücudunda yara olan kişiler bu hastalığı daha kolay bir şekilde alır. Aynı zamanda zayıf bir bağışıklık sistemi olan kişiler savunmasız kalacağı için virüslerin saldırısına daha rahat hedef olur. Hijyen bakımından yeteri kadar özenli olmayan kişiler bu hastalığı daha rahat kapar.


Ağız içi siğil en çok oral seks ile bulaşsa da dikkat edilmediği zaman diğer yollarla da gelebilir. İnsandan insana bulaşmasının yanı sıra bazı eşyalar da hastalığın taşınmasına aracılık eder. Örneğin makyaj malzemeleri, ayakkabı ve havlu gibi bazı eşyalar siğili taşımak için son derece uygundur. Ortak eşya olarak kullanılmaması gereken bazı eşyalar da siğilin geçmesine neden olabilir. Diş fırçası, ağız içi siğil bulaşması için kullanılmaması gereken eşyaların başında gelir.

bottom of page