top of page

4. Evre Gırtlak Kanseri ile Yaşam Beklentisi

4. evre gırtlak kanseri olanlar ne kadar yaşar? sorusuna bu yazımızda cevap verdik. Daha detaylı bilgi edinmek için devamını okuyun!

4. Evre gırtlak kanseri

Ağız boşluğu ve farenks kanseri ile yaşam beklentisiGırtlark kanseri, bir tür farenks ve ağız boşluğu kanseridir. Buna bademcikler, farinks, dil, dudak ve ağız kanserleri dahildir. Farinks ayrıca boğaz kanseri olarak da bilinmektedir.


4. evre, gırtlak kanserinin en ilerlemiş aşamasıdır. Bu evrede kanser yakındaki dokulara, boyun, daha fazla lenf düğümüne ya da vücudun boğaz ötesinde bulunan diğer bölümlerine yayılmaktadır.


Araştırmalara göre gırtlak kanserinin en ilerlemiş aşaması olan 4. evre için 5 yıllık nispi sağkalım oranı ise %39,1’dir.Gırtlak kanserinin evreleri nasıl belirlenmektedir?


Kanser teşhisinin konulmasından sonra onkologlar kanser evrelendirmeye başlar. Evreleme sürecinde kanser yeri, büyüklüğü, ne kadar yayıldığı ne kadar agresif olduğu dikkate alınmaktadır.


Kanser evresi tamamlandıktan sonra onkologlar ve kanser bakım ünitesi tedavi sürecine başlamaktadır.


Onkologlar TNM sistemi ve SEER (gözetim, epidemiyoloji ve son sonuç) veri tabanı grubunu evreleme sürecinin bir parçası olarak kullanmaktadır.


TNM


TNM, düğüm, tümör ve metastaz anlamına gelmektedir.


 • T = tümörün boyutu

 • N = kanserin lenf düğümlerine yayılması ve ne kadarının etkilendiği

 • M =kanserin uzak bölgelere yani metastaz olup olmadığıdır.


Gırtlak kanserinin en ileri olan TNM evresi 4. evredir. İleri olan bu seviyede, tümör herhangi bir boyutta olmaktadır ancak boyundaki lenf düğümlerine, nefes borusuna, tiroide, çene etrafındaki dokulara, boynun karşısındaki lenf düğümlerine ve karaciğer ya da akciğer gibi boğazın altına kalan kısımlarına yayılır.

HPV Gırtlak Kanserine Neden Olabilir mi?

SEER


SEER programı dünyadaki çeşitli yerlerden ve kaynaklardan tüm kanser türleri hakkında veriler toplamaktadır. Bu bilgiler 3 aşamaya ayrılır. • Lokal. Gırtlak kanseri için bu aşamada kanserin başladığı bölge ve çevresine yayıldığına dair işaretler görülmektedir.

 • Bölgesel. Gırtlak kanseri için bu aşamada kanserin yakın çevredeki lenf düğümlerine yayılıp yayılmadığı ya da orijinal dokunun etrafındaki diğer yapılara ya da dokular yayılıp yayılmadığı gösterilmektedir.

 • Yayılmış. Gırtlak kanseri için bu aşamada kanserin akciğer ya da karaciğer gibi uzak alanlara yayılıp yayılmadığı gösterilmektedir.


Gırtlak kanseri türlerinin beş yıllık nispi sağkalım oranları nedir?


Ağız boşluğu ve farenks kanseri


Aşamasına göre ağız boşluğu ve farenks kanserinin beş yıllık nispi sağkalım oranları şu şekildedir:


 • Lokal: %83,7

 • Bölgesel: %65

 • Yayılmış: %39,1


Gırtlak kanseri


Larinks, yiyeceklerin ve ses tellerinin solunum yollarını girmesini engellemekte olan epigloti barındıran bir organdır. Bu organ; nefes almak, sindirim ve konuşma için hayati önem taşımaktadır.


Larenks kanserinin evresine göre beş yıllık nispi sağkalım oranı şu şekildedir:


 • Lokal: %77,5

 • Bölgesel: %45,6

 • Yayılmış: %33,5

Ağız Kanseri Belirtileri, Evreleri ve Tedavisi

Tiroid kanseri


Boğazda olmamasına rağmen boynun ön tarafında tiroit bezi bulunur. Metabolizmanın düzenlenmesini sağlayan hormonlar üretilmektedir.


Tiroit kanserlerinin neredeyse çoğu, foliküler kanser ya da papiller kanser gibi farklılaşan kanserlerdir.


Tiroid kanserinin evresine göre beş yıllık nispi sağkalım oranı şu şekildedir:


 • Lokal: %99,9

 • Bölgesel: %98

 • Yayılmış: %55,5


Gırtlak kanseri riski nasıl azaltılmaktadır?Araştırmalar farenks ve ağız boşluğu kanserlerinin yeni tüm kanser vakalarının yaklaşık %3’ünü temsil etmektedir. Ayrıca araştırmalara göre istatiksel modellerin farenks ve ağız boşluğu kanser vakalarında son 10 yılda her yıl ortalama olarak neredeyse %0,7 artmaktadır


Gırtlak kanseri çoğunlukla boyun ve baş kanserlerinin kategorisinde gruplandırılmaktadır. Baş ve boyun kanserleri, kafa ve boğazda başlayan ancak beyin ile göz kanserlerini içermemektedir.


Sigara ve tütün ürünlerinden uzak durmak, çiğneme tütünü gibi dumansız tütün çeşitlerini kullanmamak, alkol alımını azaltmak, insan papilloma virüsünden korunmaya çalışmak, gastroözofageal reflünün (GERD) tedavi edilmesi ve meyve ile sebzenin bol bol tüketilmesi ise baş ve boyun kanseri riskini azaltabilirsiniz.

Kanser Hakkında Her Şey

Son Olarak


Gırtlak kanseri teşhisi sonrası, onkologlar göreceli sağkalım oranlarından ayrı bir yaşam beklentisi sunmaktadır. Bunun nedeni ise, bu oranlara yaşın, genel sağlığın, cinsel aktifliğin ve kemoterapiye yanıt gibi faktörlerinin hesaba katılamamasından kaynaklanmaktadır.


Ek olarak, göreceli sağkalım oranları genellikle tedavideki son gelişmeleri yansıtmaz.


Kaynaklar

bottom of page